Vláda má další koncepci o integraci Romů

Teplice – Pondělní večer v Teplické knihovně byl vyhrazen debatě s poslankyní parlamentu České republiky ing. Markétou Adamovou. Diskuse se věnovala úpravám zákonů v rámci integrace Romů do společnosti, hlavně v oblasti školství a bydlení.

Na diskusi se sešlo cca 15 lidí. Paní Adamová nejprve seznámila přítomné se svou činností a důvodem své návštěvy.

„Současné době byl přijat vládou nástin strategie o začleňování Romů do roku 2020. Je to materiál který navazuje na ty předchozí a každý se vypracovává na dobu pěti let. Tato strategie je zaměřena hlavně tedy skupiny Romů, kteří jsou již částečně integrovaní a ne na ty, kteří žijí ve vyloučených lokalitách,“ říká Adamová na začátek. Poslankyně kritizuje tuto koncepci, jelikož je prý zaměřena na lidi, kteří tu pomoc už vlastně nepotřebují, jelikož si již dovedou pomoct sami. Další problém na který poukazuje je absence sociálního bydlení, která umožňuje vznik nechvalně známých ubytoven, kde za obrovské peníze žijí lidé v podmínkách psích kotců.

Hlavním cílem zákona o sociálního bydlení by mělo být zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi, kteří jsou bez domova či v nejistých nebo nevyhovujících podmínkách. Měl by zabránit, či alespoň omezit tu okolnosti, kdy se rodina octne v nevyhovující bytových podmínkách a sociálka odebere z této rodiny děti. Systém sociálního bydlení by měl počet bezdomovců a měl by snížit počet lidí, kteří vynakládají na bydlení nepřiměřeně vysokou část svých příjmů, což je dnes problém většiny seniorů.

Debata se točila hlavně okolo dětí umisťovaných do Praktických škol. Je pravda, že ve velké řadě Romských rodin je malý zájem umístit děti do normální školy, jelikož rodiče jsou sami absolventi Zvláštních škol, přestože by na to jejich děti třeba inteligenčně měly. Další problém jsou sociální návyky, které se získají třeba v mateřských školách, kam ovšem málokteré Romské dítě dochází. Tohle mají řešit nulté ročníky základních škol a navýšení počtu osobních asistentů.

Debata se dotkla mnoha témat, která se týkají nejen Romů, ale celé naší společnosti. Na přetřes padla i bytová otázka a myšlenka z vládních kruhů, že by obce se měly postarat o bydlení lidí, kteří požádají o sociální bydlení, což vyvolalo u představitelů teplické radnice zuřivý odpor, přestože by tento princip byl dotován ze státního rozpočtu.

„V České republice máme sto tisíc prázdných bytů, které jsou okamžitě obyvatelné a radu dalších, které vyžadují rekonstrukci,“ podotkla poslankyně. Tato informace je ovšem velice zajímavá z pohledu rozrůstajícího-se nedobrovolného bezdomovectví. Na jedné straně tady máme desítky tisíc nevyužitých ubytovacích prostor a na druhé straně za tuto zimu zemřeli mrazem jen v Teplicích tři lidé.

Debata v celku odhalila řadu neřešených problémů v našem státním systému, které jsou provázané. Na jedné straně se kritizuje nechuť některých Romských jedinců k práci, ale na druhé straně byl ukázán kontrast, unaveného a vystresovaného pracujícího s minimálním možným výdělkem a odpočatého, klidného nezaměstnaného s dávkou která minimální mzdu přesahuje. Kde je problém? V nízkých výdělcích, nebo vysokých dávkách? Nebylo by od věci, aby si lidé v ČR vydělávali adekvátně k cenám, které jsou zde mimochodem leckdy vyšší než třeba v Rakousku? Jak jsou u nás lidé motivováni k práci? Minimální mzdou? Neschopností z výplaty zajistit důstojný život? A z toho pramení další a další problémy.

 

Text, foto: Siegfried Neumaier

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Neumaier | úterý 10.3.2015 12:21 | karma článku: 21,70 | přečteno: 1340x