Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české a státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, . . . , prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky.

Všichni jsme někdy sáhly po bulvárním plátku, přečetli si stupidní časopisy pro teenagery nebo mnohdy ještě stupidnější výroky českých zákonodárců, ale ruku na srdce, kdo z nás kdy zalistoval v dokumentu stanovujícím naše práva a povinnosti. V úvodní preambuli se píše: my, občané, ale víme vůbec my občané, jaká máme práva a povinnosti? Co je základním stavebním kamenem Ústavy a Listiny základních práv a svobod?  Ve škole my to nikdo neřekl, politici se mě, občanovy vyhýbají a výklad jednotlivců se různí.

Máme právo bránit svůj majetek, ale když si případný zloděj při útěku odře koleno, už je to ublížení na zdraví. Nikdo nesmí být podroben ponižujícímu a zacházení a přece každý z nás slyšel o šikaně. Nikdo nesmí být zbaven života, ale vraždy se dějí. Každý má právo vlastnit majetek, ale kdykoliv nám ho může nikdo jiný vzít. Každý má právo na ochranu zdraví, ale pouze v případě, že na to máme. Každý má právo na vzdělání, ale pouze v případě že na to máme.

Máme Prahu, máme Karlštejn, Krkonoše a Šumavu, Čapka, Nerudu, Němcovou a Wolkera, ale máme také vrahy, zloděje a podvodníky, zdevastované lesy a znečištěné řeky a chátrající hrady a zámky. Národností hrdost se dnes prostě nenosí. Člověk veřejně prohlašující, že je stále, byť přes zjevné nedostatky, hrdý na svoji státní příslušnost je považován za blázna, a věčný rejpal a hnidopich za rozumě uvažujícího inteligenta.

Toto je moje přiznání. Jsem hrdá, že můžu žít v České republice, možná jsem tak trochu blázen, ale mám domov. Kde žijete vy, věční nespokojenci a pomlouvači?

Autor: Jana Nesměráková | středa 9.3.2011 11:01 | karma článku: 12,83 | přečteno: 774x

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Další články autora

Jana Nesměráková

Já Bari(k)

Z deníku psího puberťáka. Dneska je to přesně rok, co jsem se poprvé rozštěkal na svět. Teda abych štěkal upřímně, bylo to spíš takové kňourání, mručení a fňukání ale zdokonaluju se a teď už štěkám jako velký dospělý pes.

2.4.2016 v 19:26 | Karma: 11,59 | Přečteno: 319x | Diskuse | Ostatní

Jana Nesměráková

Ohlédnutí za havětí

Asi před rokem naši rodinu opustila téměř patnáctiletá fenka, kříženec něčeho s něčím, a donutila mě tak zapřemýšlet, kolik domácích mazlíčků, ať čtyřnohých, dvounohých či dokonce třínohých, prošlo naší domácností. Pak mi ale došlo, že na takové počty bych musela absolvovat minimálně matfis a vzdala jsem to někde u letitého valacha Ferdy zvaného též jako NÉŽEMĚKOPNEŠ.

14.9.2012 v 15:45 | Karma: 7,59 | Přečteno: 715x | Diskuse | Ostatní

Jana Nesměráková

Milá Belo

Jako by to bylo včera, když jsme si tě přivezli z psího útulku, kde jsi nás ani nenechala prohlédnout si ostatní jeho obyvatele, a už jsme měli jasno, že to ty, krásná psí slečna, budeš novým členem naší početné domácnosti. Zamilovali jsme si tě, jako jsi si ty zamilovala jízdu autem, piškoty a rumové pralinky.

22.2.2012 v 11:54 | Karma: 18,85 | Přečteno: 985x | Diskuse | Ostatní

Jana Nesměráková

Chtěla bych být politikem

Chtěla bych dát sbohem čistému svědomí, které mě nemilosrdně týrá, když doma ukořistím poslední kolečko salámu. Chtěla bych být politikem a zapomenout na slušné vychování, kterému mne moji nezodpovědní rodiče naučili. Chtěla bych být politikem a dívat se na všechno z perspektivy skoroboha. Chtěla bych být politikem zkrátka proto, že být politikem je fajn job.

5.2.2012 v 19:26 | Karma: 21,69 | Přečteno: 840x | Diskuse | Ostatní

Jana Nesměráková

Challenger

Není tu třeba slz a není třeba nářku, ni pokání a trpkých výčitek. Vždyť v majestátu smrti ni zrnko není hany, je velebný jen klid. (Milton, Samson Agonistes)

28.1.2012 v 14:53 | Karma: 9,14 | Přečteno: 648x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Znáte rybí hybridy? Kříženci cejna, kapra a karase v českých vodách stále překvapují

Pstruh tygrovaný je kombinací pstruha potočního  a sivena amerického.
30. května 2026  16:42

Každý rybář zná ten pocit. Splávek se potopí, prut se ohne, ryba bojuje jako kapr, ale když se...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Dobrá zpráva pro české fanoušky. Na hokejové MS 2027 to budou mít kousek. Koho máme ve skupině?

Utkání skupiny B mistrovství světa hokejistů, Slovinsko - Česko, 16. května...
30. května 2026  6:52

Hokejové mistrovství světa ještě neskončilo, ale fanoušci se mohou těšit už na to příští. Pokud se...

Hvězdárna v Jindřichově Hradci slaví 65 let fungování

Zbyšek Prágr působí čtvrtým rokem jako astronom v hvězdárně a planetáriu v...
6. června 2026  23:28

Jindřichohradecká hvězdárna letos slaví 65 let a při té příležitosti chystá pro zájemce speciální...

Autobus v Otrokovicích srazil na přechodu dva chodce, jeden zemřel

ilustrační snímek
6. června 2026  20:08,  aktualizováno  20:08

V centru Otrokovic na Zlínsku dnes v podvečer srazil autobus na přechodu pro chodce dva lidi, jeden...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1040x
Kdo jsem? Tak to bych taky ráda věděla. Ale vsaďte se, že to zjistím.... a pak to bude jízda.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.