Zimní pneumatiky podruhé
Bezpečnou jízdu na kluzké vozovce ovlivňují zejména dva základní faktory:
· boční smyk vozidla
· brzdění a rozjezd
Obě skutečnosti jsou podmíněny přilnavostí pneumatik (adhezí mezi pneumatikou a vozovkou), která je u zimních pneumatik zvýšena díky jejich odlišnému chemickému složení (guma ani za nízkých teplot netvrdne) a speciálnímu dezénu, který vytlačuje sníh nebo bláto.
Boční smyk vozidla je způsoben bočními silami (např. boční vítr, sklon vozovky), ale hlavně odstředivou silou v zatáčce. Při rychlé jízdě, vzhledem k zakřivení (poloměru) zatáčky může být odstředivá síla větší, než je přilnavost mezi koly a vozovkou a potom k bočnímu smyku dojde. Stejně tak i při brzdění či rozjezdu nesmí brzdná (či hnací) síla přerůst přilnavost pneumatik (adhezní sílu). Protože zimní pneumatiky přilnavost (adhezní sílu) zvětšují, riziko smyku (prokluzu kola) je menší. Každý řidič by ale měl vědět, že zvýšení přilnavosti ve srovnání s letními pneu je poměrně malé (asi 10 až 20 %), takže ani jízda na zimních pneumatikách není stoprocentně bezpečná. Jízdu na kluzké vozovce je vždy třeba přizpůsobit okolnostem. Znamená to, že brzdit i rozjíždět vozidlo musíme jemně - se značnou dávkou citu - a rychlost v zatáčce snížit na únosnou mez. Tato "únosná mez" je dána zkušenostmi; zodpovědný řidič si za všech okolností nechává určitou "rezervu", tedy nejezdí "na ostří nože" vzhledem k mezi přilnavosti. Ale v případě, že mezi námi jezdí blázniví řidiči – sebevrazi, kteří toto pravidlo nerespektují, pak jim ani sebelepší zimní pneumatiky nepomohou.
Pokud si výše uvedené skutečnosti uvědomíme, můžeme vyřešit neustále diskutovaný problém, zda na zimu letní pneumatiky zaměnit za zimní. Samozřejmé doporučení je přezouvat, tedy v zimně jezdit na gumách zimních. To ale neznamená, že to v zimě na letních pneumatikách nejde. Stačí pouze jezdit opatrně (pomalu), se značnou rezervou v zatáčkách a se zvětšenou bezpečnou vzdáleností za vozidlem před námi, abychom nemuseli intenzivně brzdit. Jediný problém, který nám zůstane, je rozjezd do kopce (zejména s předním náhonem), ten někdy může být neproveditelný. V tomto případě jsou zimní gumy nenahraditelné.
Je důležité si uvědomit, že zimní pneumatiky zlepšují komfort jízdy v zimě a zvyšují bezpečnost; jsou sice vynikajícím, ale pouhým "pomocníkem". Bezpečnost jízdy závisí vždy na řidiči, jeho schopnostech a míře jeho zodpovědného chování.
A je zde ještě jedna kacířská otázka: je možné na vůz s předním náhonem obout dopředu zimní a dozadu letní gumy? Na to vám 90% (i zkušených) řidičů odpoví, že je to sebevražda a nesmysl. Ale pozor! Pokud si věc podrobněji rozebereme, zjistíme, že sice vůz má větší přilnavost vpředu a menší na zadních kolech, což způsobuje jeho "přetáčivost", tedy stav, kdy má snahu v zatáčce nás ve smyku zadkem "předjíždět". To ale má jednoduché řešení – zatáčky projíždět velmi citlivě, pomalu a se značnou rezervou. Při brzdění to nevadí, protože většina brzdné síly je na předních kolech, které mají větší přilnavost a směr nám v nouzi pomůže držet ABS, který je už standardem na většině našich vozidel. A při rozjíždění jsou zimní gumy na předku výhodou. Velký nesmysl by ale byl tento způsob uplatňovat na vozech se zadním náhonem (zimní na zadní nápravu), protože vozidlo se pak stane nedotáčivým; vinou menší přilnavosti letních pneu na předku se v zatáčce stává neřiditelným. Závěr tedy je: zimní gumy u předního náhonu pouze na přední nápravě vzhledem k možnosti bočního smyku nic nezlepšují; umožňují pouze lepší rozjezd do kopců a poněkud zlepšují brzdění.
Pokud jste si článek přečetli pozorně a s porozuměním, snad se mnou budete souhlasit, že nic není černobílé a nic není nemožné. Jen musím vědět, jak mám vozidlo obuté a se znalostí mechaniky jízdy jezdit tak, aby to vždy bylo bezpečné. Všechno je to výhradně o rychlosti jízdy; na kluzké vozovce (už i při dešti) je třeba jezdit pomaleji než na suchu. Žádné vyhlášky, nařizování, ani zákony nepomohou; rozhodování nechme na poučeném a svéprávném řidiči – nechť si svobodně rozhodne, jaké pneumatiky použije a podle toho ať jezdí, vždy ale s určitou (raději větší) dávkou "rezervy".
Jiří Němejc
Plzeňská právnická fakulta
Už toho bylo hodně řečeno a napsáno, ale mám zato, že je v tom naprostý zmatek. Uvádím pouze moje názory, pokud se mýlím, diskutéři mě jistě opraví.
Jiří Němejc
Úklid použitého nádobí v bufetech
Už řadu let vidíme v bufetech požadavek na hosty, aby po sobě odnášeli použité nádobí. Ty slušnější nápisy říkají: "děkujeme, že použité nádobí odkládáte ....", často ale čteme strohý příkaz: "použité nádobí odkládejte na určené místo". A občané, zvyklí na slovo poslouchat jako ovce, poslušně nádobí odnášejí a navíc razantně nabádají ty "neposlušné", aby tak činili.
Jiří Němejc
Máme "blbou náladu"?
S blbou náladou začal pan president Havel cíleně, proti tehdejší pravicové vládě. A podařilo se mu to, protože se toho chytily všechny naše sdělovací prostředky a lijí nám to do hlavy dodnes. Stokrát opakovaný mýtus se stal pravdou, dokladem čehož jsou poslední volby do krajů a senátu.
Jiří Němejc
Přednost chodců před tramvajemi?
já osobně jsem pro to, problém řešit systémově a bez výjimky – buďto přednost chodců vždy a všude, nebo nikde. A to je právě ten spor, kdy musíme najít menší zlo.
Jiří Němejc
A zase zimní pneumatiky
Nejnovější nesmysl ministerstva a parlamentu. Kdy už dostaneme rozum?
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Pěstí na doktora, nožem na sestru. Lidé útočí na zdravotníky s větší brutalitou
Premium V Mladé Boleslavi se pacient vztyčil z nosítek a záchranáři dal pěstí do obličeje. V Brně muž...
Evropská směrnice odkryje mzdy, téměř polovinu Čechů však plat kolegy nezajímá
Premium Více než čtyřicet procent českých zaměstnanců nezajímá výdělek jejich kolegů. O maličko menšímu...
Po krizi v Německu se sype i vláda v Paříži. Otřes pocítí celá Evropská unie
Premium Evropa vstupuje do období nejistoty. Francie se topí v politické krizi, pravicová vláda premiéra...
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1546x