Proč nemáme rádi Klause?

Dnes, na rozdíl od začátku devadesátých let, stále více lídí dává najevo své nesympatie vůči nejvýraznější osobnosti současné české politicky - Václavu Klausovi. Dovolím si zformulovat, proč je tomu tak i u mne.

To, že většina národa nesouhlasí s dalším utahováním opasků, může být jedině tím, že lidé nevěří, že se něco zlepší. Jinak by určitě většina národa úsporná opatření chápala a tolerovala. Nevěříme tomu proto, že tak nějak cítíme, že se státními pěnězi se hospodaří špatně. Proto se nejspíš i s ušetřenými penězi bude hospodařit špatně. Pokud se s takovými úsporani musíme smířit, připadáme si zneužití a obelhaní. Proto to znechucení ze všeho, co vláda dělá. Všichni tak nějak cítíme, že jednotlivé politické strany si prosazují zadávání jednotlivých státních zakázek především ve svůj vlastní prospěch. Připomínky k cenám a kvalitě státních zakázek komentují zainteresovaní politici tím, že vše je podle zákona a dál se o tom nebudeme bavit. Lze ale takovouto rétoriku vnímat jinak, než jako arogantní výsměch svým voličům? Symbolem tohoto nešvaru je pro mnohé z nás právě Václav Klaus.

Já jsem Klausovy komentáře ke špatnému hospodaření vždy vnímal jako nabádání lidu, aby se nad takovými věcmi příliš nezamýšlel a byl rád, že se peníze nějak rozdělily. Já mám pocit takový, že Klaus byl hlavní hybnou silou toho, že není důležité věnovat se kvalitě rozdělování peněz. O této problematice ale Klaus léta mlčí. Jako kdyby se ho to netýkalo. S oblibou řeší globální témata a kvalita hospodaření s domácím rozpočtem jako by byla pod jeho rozlišovací úroveň. Mám pocit, jakoby Klaus nebyl schopen se tomuto problému postavit čelem. Jakoby to neuměl nebo na to neměl. Proto Klause rád nemám i přesto, že je to bez pochyb výrazná a inteligentní osobnost. Asi nejvíce mě naštvalo, když Klaus před lety již jako prezident, podepsal zákon o "squeeze out" na akciových trzích. I přes obrovský odpor veškeré odborné veřejnosti a četné zděšené komentáře ze zahraničí Klaus zákon podepsal bez mrknutí oka. Samozřejmě to lze komentovat tím, že on jako prezident nemá velké pravomoce, atd. atd. Ale proběhl známý klasický postup. Tradičně u takto podezřelých zákonů jej navrhl Marek Benda jako součást jakéhosi nesourodého legislativního balíčku a pak už se jen mlžilo a mlžilo. Určitě tenkrát nemohl existovat člověk, který by o takovém zákoně dokázal říct, že je v pořádku. A Klaus - zarytě mlčel. Jako by se nikdy nic špatného nestalo. A tak to jde stále dál. Klaus je pro mne a pro mnohé další symbolem deformačních zón českého tržního prostředí. Je možné, že byl zatažen do hry, ze které nelze vycouvat, apod., ale to já, jakožto průměrný český občan, posoudit nemohu.

Myslím si, že jsme národ velmi tolerantní. Důkazem toho snad mohou být i stále vcelku velké preference politických stran, u kterých jsou podezřelé státní zakázky na denním pořádku. Soudě podle sebe mohu říct, že kdyby se pan Klaus i po tak dlouhé době pokusil analyzovat chyby z minulosti a snažil se přispět k jejich nápravě, začal bych k němu pravděpodobně znovu vzhlížet, jako na začátku devadesátých let. Je to ale asi představa spíše iluzorní, takže pro mne a pro podobně smýšlející Klaus nejspíš zůstane výrazně negativním elementem českých dějin.

http://www.youtube.com/watch?v=IK9E4Wr3-5k

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Nekovář | neděle 16.12.2012 17:58 | karma článku: 27,86 | přečteno: 1594x
  • Další články autora

Josef Nekovář

Proč nenávidíme Havla!

21.11.2014 v 13:03 | Karma: 27,87

Josef Nekovář

Hujer Huml

11.7.2014 v 22:20 | Karma: 28,07