Není koho volit?

Když vznikla ODS, byl jsem jejím nadšeným voličem. Po zpustošení konsolidační banky a dalších nechutnostech v 90. letech jsem ale z euforie procitl. Byl jsem tehdy spíše výjimkou. Lidé mají často tendence slepě následovat výrazné autority. Většina lidí v mém okolí už od devatesátých let volí takzvané "nejmenší zlo" nebo komunisty.

Že část národa stále volí stranu diktatury proletariátu si vysvětluji tím, že mnozí touží po tom, abychom se  měli všichni stejně i za cenu stádovitého života v diktatuře. Po desítkách let, kdy jsme všichni měli stejné škodovky, je prostě sousedův luxusní vůz provokující a nesmiřitelná záležitost. Takoví lidé nejspíš svůj politický názor nikdy nezmění.

Další část lidí, pyšných na to, že pochopili zmar ultralevicových ideálů, jsou stále i dnes příznivci ODS, případně dalších tradičních politických stran. I když si často uvědomují, že tyto strany s našimi - státními penězi hospodaří velmi špatně, slepě důvěřují autoritám. Toto chování si odůvodňují "nejmenším zlem". Ale zlo je prostě zlo. Častým argumentem je to, že tyto velké politické strany jsou přece jediné kompetentní. Oni jediní umí řídit správní jednotky státu. Podívejme se ale na kandidáty ve volbách. Jsou to vcelku běžní občané, nejsou to významní bankéři či manažeři. A podívejme se po volbách, jak se svěřenými prostředky hospodaří. K čemu jsou nám jejich "kompetence"? Když se pustím do stavby domu a vyberu si velkou firmu s bohatými zkušenostmi a kvalitním technickým vybavením, může se mi stát, že mě firma vychytrale ošidí na každé druhé položce. Výsledkem bude nekvalitní práce za astronomickou cenu. Ale byli kompetentní! Často to tak u nás bývá, protože morálka je špatná. Příště si raději najmu menšího živnostníka s nejlepšími referencemi. U politických stran je to podobné, ale je to více abstraktní, je to dále od nás, tak to tak důsledně neřešíme. Kdyby ano, nikdy bych znovu nezvolil nikoho z politické strany, která se k veřejným penězům chová podezřele. Proto také nevzniká poptávka po jiných politicích. Ta poptávka může vzniknout pouze ve volbách. Je to na dlouho. I malý živnostník snadno podlehne nízké morálce, která ho obklopuje. Je ale potřeba, aby už žádnou zakázku (žádný hlas) příště nedostal.

Pravicový volič obelhávání od politiků pochopí asi jako první. Důsledněji totiž vnímá otázky hospodaření. To odpovídá i situaci v nedávné době, kdy bezradný pravicový volič nechodí k volbám. Žádná poptávka se tak nevytváří. Prostě jen posílí levice a komunisté. Takový volič si řekne, že situace je neřešitelná a volby ho nezajímají. Je ale možné, že situace je opravdu neřešitelná? Tomu přece nelze uvěřit! Jednou si určitě cestu k vytvoření poptávky po lepších politicích najdeme a situace se začne lepšit. Přeji to nám všem!

http://www.youtube.com/watch?v=IK9E4Wr3-5k

Autor: Josef Nekovář | úterý 4.12.2012 21:36 | karma článku: 11,01 | přečteno: 838x
  • Další články autora

Josef Nekovář

Proč nenávidíme Havla!

21.11.2014 v 13:03 | Karma: 27,87

Josef Nekovář

Hujer Huml

11.7.2014 v 22:20 | Karma: 28,07