Další plynová krize na obzoru?

Na Štědrý den v Kyjevě marně očekávali Santu z Washingtonu, D. C. se sobím spřežením a punčochou napěchovanou dvěmi miliardami dolarů z Mezinárodního měnového fondu.

Šéf ruského ropného a plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller veřejně prezentoval obavy, že Ukrajina bude mít velmi vážné potíže s prosincovými platbami za plyn, o čemž údajně svědčí i výrazné snížení odběru od poloviny prosince. 
Přihlédneme-li ke skutečnosti, že mezní termín zaplacení prosincových dodávek plynu je stanoven až na jedenáctého ledna 2010, tak je logickou otázkou, proč je tento problém ventilován už koncem prosince. 
Navíc Gazprom a ukrajinský Naftogaz podepsali v listopadu dohodu o zrušení sankcí za nedodržení odběru nasmlouvaného množství plynu v tomto roce a snížení odběru plynu v roce 2010 z původních 52 mld m3 na 33,75 mld m3 (tj. o 35%). V průběhu jednání ukrajinská strana sdělila důvod takto razantní redukce. Aktuální finanční a hospodářská krize dusí ukrajinský průmysl. Za deset měsíců tohoto roku Ukrajina odebrala pouze 18,85 mld m3 z kontrahovaných 31,7 mld m3. 
Hlavní účel mezinárodně prezentovaného prohlášení šéfa Gazpromu se ozřejmí ve světle sdělení tiskového sekretáře Gazpromu Sergeje Kuprijanova, který budoucí možné potíže Ukrajiny s placením dodávek plynu za prosinec přímo spojil se zamítnutím ukrajinské žádosti o výše zmiňovanou půjčku z Mezinárodního měnového fondu.
Pánové z vedení Gazpromu samozřejmě velmi dobře vědí o potížích s placením, které měl ukrajinský Naftogaz již v listopadu, kdy žádal o odsunutí splátky. Tehdy, údajně s pomocí čerpání rezerv z ukrajinské centrální banky, ještě zaplatil včas. Ovšem ani rezervy ukrajinské centrální banky nejsou bezedné. 
Prohlášení Gazpromu je tedy první jemné upozornění, určené především vedení Mezinárodního měnového fondu a politickým představitelům EU, aby hezky rychle a bez dalších okolků vysolili Rusku peníze (prostřednictvím půjčky Ukrajině), protože vláda v Kyjevě už žádné volné finanční prostředky prostě a jednoduše nemá.
Další vývoj bude do značné míry záviset na výsledku ukrajinských prezidentských voleb, které jsou plánovány na 17. ledna. V případě vítězství prorusky orientovaného kandidáta (především bývalého premiéra Viktora Janukoviče), lze od Ruska očekávat vstřícný až velkorysý postoj. V opačném případě lze očekávat požadavek na striktní dodržování uzavřených kontraktů, včetně stanovených termínů placení, a bezprostřední uplatňování případných sankcí za jejich nedodržování.

(Psáno pro blog.iDNES.cz)


Petr Nejedlý

 

Autor: Petr Nejedlý | neděle 27.12.2009 11:50 | karma článku: 13,92 | přečteno: 1322x