Ach, jak břitký je humor Radko Pavlovce!

Pověřenec země Horní Rakousko pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec je jeden z mých nejoblíbenějších současných rakouských autorů.

Dlouho jsem ho nemohl žánrově zařadit. Nejdříve jsem se domníval, že vzhledem ke své oficiální funkci bude spíše inklinovat k literatuře faktu. Nicméně v průběhu jeho veřejné činnosti jsem seznal, že je rovněž nadaným autorem v oblasti sci-fi a fantasy. Zvláště bych vyzvedl jeho literární aktivity v žánru, který já osobně nazývám „středoevropský ekologicko-katastrofický román“ (vydávaný na pokračování v různých tiskových médiích). Jedná se o specifický literární tvar, lehoulince inspirovaný technickou problematikou jaderné energetiky. Nicméně, rozměrný literární talent Radko Pavlovce nelze vymezit takto stroze a jednoduše. Občas lze u autora s českými kořeny vysledovat i inspirující vliv Jaroslava Haška, velmistra literární mystifikace. Osobně se domnívám, že v těchto případech se jedná o určitou kompenzaci nebo únik autora od náročné, a zcela jistě silně stresující, veřejné funkce.

Do jaké „literární škatulky“ tedy zařadit jeden z posledních příspěvků Radko Pavlovice nazvaný „Máme dostavět další bloky Temelína?“, který byl publikován na stránkách MF DNES dne 11.07.2008 v rámci polemiky ANO/NE na téma možného rozvoje naší jaderné energetiky?

Výroky autora mají esprit a jsou velmi inspirativní, zvláště pro techniky nebo ekonomy. Prostě jeho břitký humor a výrazná literární nadsázka, velmi volně inspirovaná každodenní a všední technickou a ekonomickou realitou, vždy neomylně zasáhne rozum, srdce i duši četného čtenářstva.

Tentokrát mě zaujal jeho výrok: „…Odstrašující je i ekonomika projektu JE Temelín. Otevřená je pouze otázka, kolik desítek miliard dosáhne konečná ztráta. O nějakém zisku z tohoto projektu se již neodváží mluvit ani nejskalnější zastánci jaderné energetiky…“

Nejsem schopen říci, zda jsem či nejsem dostatečně skalním příznivcem jaderné energetiky. Zde bych si ale dovolil s Radko Pavlovcem nesouhlasit. Například podle článku publikovaného nedávno v časopise Týden uvádějí analytici ze společnosti Cyrrus, že odhadovaná průměrná realizovaná velkoobchodní cena elektřiny ČEZ na pražské energetické burze by pro příští rok mohla dosáhnout výše 67 eur/MWh, přičemž na burze se objevují i ceny 80 eur/MWh. A jenom samotný Temelín s výše zmiňovanou resp. citovanou „odstrašující ekonomikou“ vyrobil v roce 2007 celkem 12 264 900 MWh elektřiny…

Ale samozřejmě není vůbec důležité, co si myslím já. Zvláště, když ekonomie není můj šálek čaje. Důležité určitě je, co si myslí profesionálové v oboru hloubkových finančních analýz – tj. obchodníci s akciemi. A pokud se podívám na dlouhodobou statistiku ceny akcií ČEZ, tak vidím, že v březnu 2003 se pohybovala na úrovni 90 Kč a v červenci 2008 se pohybuje na úrovni 1300 Kč…

Osobně mi tedy nějak není jasná příčinná souvislost mezi „odstrašující ekonomikou“ Temelína se ztrátami v řádech desítek miliard, ziskem firmy a naprosto nevídaným vzrůstem ceny akcií...

Ale, vždyť už jsem to přece řekl. Byla to zase jednou naprosto excelentní literární mystifikace.

Psáno pro blog.iDNES

Petr Nejedlý

Autor: Petr Nejedlý | čtvrtek 17.7.2008 8:16 | karma článku: 23,60 | přečteno: 2000x