Slovenské parlamentní volby 2012: Banánová hra o moc?
Souboj, jenž má pro mnohé dle předvolebních průzkumů jasného vítěze - jeden z posledních dokonce ukazuje, že by Fico získal nadpoloviční většinu ze stopadesátičlenného parlamentu a zemi by mohl vládnout zcela sám. Obdobná situace tu však již byla po volbách v roce 2010, kdy ale nakonec vláda premiérky Ivety Radičové získala v Národní radě křehkou většinu a SMERU nepomohlo ani drtivé volební vítězství. Může se situace v sobotu opakovat?
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, pravil kdysi antický filozof Hérakleitos a pravda sentence bude na 99 % procent platit i u slovenských voleb. Zatímco v roce 2010 byli pravicoví voliči lačni po změně poměrů, když zemi po 4 roky vládla levicová koalice SMERu, SNS Jána Sloty a ĽS–HZDS Vladimíra Mečiara, v roce 2012 po nepřesvědčivém výsledku dvouleté vlády středopravých není zdaleka tak jisté, že jich půjde dostatek k volbám, aby zabránili porážce opozice. Očekává se historicky nejnižší účast ve volbách, voliči jsou nerozhodnutí a z politické situace otrávení. Opoziční strany, v očích veřejností nezatížené hádkami vlády o schválení tzv. eurovalu (posílení práv Evropského nástroje finanční stability), díky kterým padla v říjnu 2011 vláda, z toho usilovně těží.
Ovšem je tu další činitel, jenž může být pověstným jazýčkem na vahách v mocenské hře. Spis Gorila, údajně obsahující materiály o finančním vlivu zájmových skupin na vrcholné představitele státu, poškozuje sic jednak už tak bídný obrázek slovenské politiky, tak ale takřka všechny vládní i nevládní strany. Masivní zimní demonstrace Slováků měly možná dramatický efekt v médiích, tím skutečným protestem ale může být až voličská neúčast ve volbách. V takovém případě by rozhodovala silnější základna straníků a sympatizantů a v tomto opět může sbírat body jednotnější SMER než současná vládní koalice, kterou Gorila asi přeci jen poškodila více než opozici.
Předvolební průzkumy a preference jsou věc prvá, tvrdá data a reálný výsledek věc druhá. Na Slovensku 10. března vypukne boj o politickou moc, do kterého se připojí ještě dva noví hráči: strana ostře se vymezující proti korupci a současné vládní garnituře s názvem 99% a především Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti s kandidátkou plnou známých a nezávislých osobností, které nespojuje žádné společné ideologické podhoubí. Obě strany mají reálnou šanci dostat se do parlamentu a pořádně zamíchat povolebním vývojem. Již teď je ale nadmíru jasné, že pokud SMER nezíská nadpoloviční většinu v NR SR, vyjednávání opět nebudou jednoduchá. Nezbývá než našim bývalým bratrům popřát hodně štěstí a pevné nervy...
Podrobnější informace o lídrech kandidátek slovenských stran, kandidujících ve volbách do Národní rady SR v roce 2012, najdete i s možností hlasování na webu nasipolitici.cz pod sekcí „Volby do Slovenské národní rady“.
Vojtěch Marek
Tomáš Trenkler
Výdaje SÚKL narostly výrazně až za ministra Julínka

Přestože nyní přitéká do rozpočtu Ministerstva zdravotnictví stále méně peněz, jsou i na jeho účtech položky, které především za minulých vlád výrazně vzrostly a nadále klesají jen pozvolna. Významnou kapitolou celkového rozpočtu jsou v tomto ohledu výdaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které v období let 2004 až 2009 výrazně narůstaly. Nejvyšší vynaloženou sumu pak zaznamenaly v období úřadování ministra Tomáše Julínka a následujících ministryň za ODS.
Tomáš Trenkler
Končí peníze z předražených zakázek v hotelech Jindřicha Řeháka?

Jindřich Řehák známý z kauzy „Hospimed“ a stíhaný v úplatkářské aféře Davida Ratha získal třetí největší evropskou dotaci na soukromý hotel v ČR. Nejen na tuto skutečnost upozornilo média a veřejnost sdružení Naši politici.
Tomáš Trenkler
Jak se rodí problematická veřejná zakázka

Čím je zajímavý případ netransparentní veřejné zakázky v malé přípražské obci zaplacené z evropských peněz? Na případu Sibřina se ukazuje nikoli nepodstatná věc – jak se i na malé obci může významná zakázka dostat prakticky mimo veřejnou kontrolu. I se svým konečným účtem.
Tomáš Trenkler
Opoziční poslanci jsou v zákonodárství aktivnější. Ale jen na oko

Poslanci vládní koalice v prvních dvou letech svého působení zákonodárstvím příliš nehýří. V průměru jsou nejaktivnějšími v podávání návrhů zákonů členové uskupení LIDEM s 3,13 návrhy na jednoho poslance. Nejvíce zákonů pak předložili Petr Gazdík (13 návrhů, TOP 09 a STAN), Stanislav Polčák (8, TOP 09 a STAN) a Zbyněk Stanjura (8, ODS). Z opozičních poslanců byl nejaktivnějším sociální demokrat Jiří Petrů s 34 předloženými návrhy zákonů.
Tomáš Trenkler
Krajské volby 2012: Třetí v pořadí, nebo neprávem opomíjené?

Mediální scéna žije v posledních dnech především prezidentskými volbami. Těm po podepsání zákona o přímé volbě prezidenta tím současným Václavem Klausem nestojí již nic v cestě. Tak trochu v ústraní zájmu médií však stojí krajské volby, které proběhnou letos v říjnu společně s volbami jedné třetiny senátorů.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Nové dači a vinice. Medveděv proválečnou nenávistí vydělal miliardy rublů
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...
Nemají na nás nic kromě nálepek. Hřib Piráty vycentroval, říká Olga Richterová
Premium Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová mluví o volebních šancích Pirátů, možných povolebních...
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a vyjádřil ochotu jednat s Ukrajinou
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1107x