Ruští hackeří vs. lidská lenost

V poslední době se stalo módou svádět odpovědnost za útoky na počítačové systémy na ruské hackery. Co když je situace ve skutečnosti ještě vážnější? Programování je čistě lidská práce. Žádná fyzika, žádná chemie nebo biologie.

  V poslední době se stalo téměř módou svádět na ruské hackery odpovědnost za útoky na počítačové systémy po celém světě. Co když je, ale situace ve skutečnosti ještě horší, vážnější a nebezpečnější, než kdyby na konkrétní size="10pt"webové stránky nebo databáze útočily ruskové? Stačí si uvědomit, že Windows, Android i další programy jsou výsledkem lidské práce, ke které nebyly potřeba znalosti fyziky, chemie, biologie. Od tohoto zjištění je již pouze kousek k úvaze jestli náhodou někdo nedělá špatně svojí práci a navíc odpovědnost nesvádí jednou na běžného uživatele a podruhé na ruské hackery.

 Současný Internet, prostředí počítačů a chytrých mobilů by pesimista přirovnal k otevřené Pandořině skříňce. Je to velký chaos. Jde o situaci kde nikdo za nic neodpovídá a z toho následně plynou i problémy s bezpečností a nedůvěrou. Zkuste se sami zamyslet, nastoupili byste do letadla nebo vlaku při jejichž údržbě by vládl chaos a názor, že se vše svede na cestující (uživatele)? Určitě ne a podobně by se zákaznící chovali i při výběru léků, potravin nebo dětských hraček. V těchto oborech to mají výrobci o to složitější, že musí poznat a vyřešit mnoho nových úskalí z oblasti biologie, chemie nebo jiných přírodních zákonů.

 V USA, v kolébce Windows a Androidu teď probíhá vyšetřování situace, kdy se údajně ruští hackeři pokusili zasáhnout do presidentských voleb a zaútočili na počítače Demokratické strany. Na celé věci je zarážející jeden fakt, jak cizí hackeři dokáží obelstít a zneužít výrobky (software), které vytvořily velmi bohaté americké firmy? Útoky na volební systémy a počítače Domokratické strany v USA ukazují na něco mnohem vážnějšího než jsou spekulace o ruských hackerech. Velmi dlouhou dobu je něco špatného na straně výrobců operačních systémů. Stále se opakují útoky počítačových virů a hackerů, které ukazují, že v operačních systémech jsou obrovské slabiny. Tvůrci systémů problémy dlouhodobě řeší špatným způsobem, odpovědnost za problémy svádějí na běžné uživatele nebo podporují šíření zpráv o hackerech. Takový přístup problémy neřeší a komplikuje hledání skutečného řešení.

 Bereme jako naprostou samozřejmost, že letadlo, do kterého nastoupíme, nás bezpečně dopraví na dovolenou. Pokud se zjistí, že jsou potravinách, hračkách nebo lécích nežádoucí látky, tak považujeme za samozřejmost, že jsou tyto výrobky staženy z trhu a výrobce má z toho ostudu.

 Podobné nároky musí začít velmi rychle platit i v prostředí počítačových programů. Technicky to je možné zajistit několika způsoby. Stále je u toho potřeba myslet na fat, že programování je čistě lidská práce, takže problémy s počítačovými viry a hackery jsou výsledkem mizerné práce programátorů a dalších IT odborníků a „vizionářů“.

   Je velmi snadné všechny problémy s bezpečností v prostředí Internetu, počítačů, mobilů a další chytré elektroniky svádět na ruské hackery. Mnohem účinější je a bude jasně pojmenovat základní příčinu problémů. Tou rozhodně nejsou ruští hackeři ani nezkušení uživatelé. Základ problémů je u SW firem kde obchodnický tlak vítězí na kvalitní prací analytiků, programátorů a testerů.

  Přiznání odpovědnosti nebude pro mnoho lidí snadné, protože v uplynulých letech hlásali jedinou možnou pravdu a teď by měli přiznat, že se mýlili. Pro takové „odborníky“ je mnohem snadnější problémy dál svádět na ruské hackery nebo běžné uživatele.

  Jenže situace se zhoršuje doslova každým okamžikem. Výmluvy na nezkušené uživatele již nefungují. Výmluvy na ruské hackery budou za nedlouho také oposlouchané a nezajímavé. Pak zbyde jediné, zamyslet se nad tím proč u programování naplatí stejné nároky na tvůrce jako u vývoje a výroby léků. Rychle potom zjistíme, že farmaceuti a lékaři se musí vypořádat s neznámými nástrahami lidského těla. Naproti tomu chyby v operačních systémech, které umožňují šíření virů nebo hackerské útoky jsou způsobeny prací IT odborníků. Odkaz na ruské hackery je pouze výmluva.

  Z pohledeu běžných uživatelů je řešení v celku jednoduché. Je třeba být na výrobce operačních systémů stejně náročný jako na výrobce automobilů, hraček nebo potravin. Další úloha bude na novinářích a politicích, aby ohlídali, že velké softwarová firmy přejdou od slov k jasným činům a úpravám děravých operačních systémů.

  Boj s děravými programy, počítačovými viry a hackery není tak složitý a náročný jako boj s neznámými nástrahami přírody. Ve skutečnosti jde především o boj s pohodlností a výmluvami, že to lépe udělat nejde. Pro mnoho „odborníků“ bylo a možná je jednodušší se vymlouvat na ruské hackery a doplnit to argumentem, že to změnit nejde.

  "„Všechno jde, pouze malé děti musíme nosit“, říkal můj děda. Takže můžeme změnit i situaci v prostředí počítačů, virů a hackerů. Stačí relativně málo, abychom byly na Microsoft, Google, Apple a další SW firmy stejně nároční jako na automobilky, výrobce léků, potravin nebo dětských hraček.

Autor: Jiří Nápravník | sobota 24.6.2017 15:03 | karma článku: 14,96 | přečteno: 317x
  • Další články autora

Jiří Nápravník

Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období

Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz

27.8.2024 v 12:15 | Karma: 15,96 | Přečteno: 432x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

K čemu je dětem škola ?

Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.

26.8.2024 v 6:50 | Karma: 13,60 | Přečteno: 304x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?

Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .

23.7.2024 v 7:00 | Karma: 25,62 | Přečteno: 1498x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Nápravník

Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.

Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.

30.4.2024 v 7:00 | Karma: 33,93 | Přečteno: 2782x | Diskuse | Politika

Jiří Nápravník

Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.

8.2.2024 v 11:02 | Karma: 31,76 | Přečteno: 1210x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Rusové zaútočili ve třech oblastech, Kyjev hlásí mrtvé i zraněné

8. října 2024  21:19,  aktualizováno  22:44

Sledujeme online Dva životy a přes tři desítky zraněných civilistů si v úterý vyžádaly ruské vzdušné údery na...

Jde o život, už chybí benzin. Na Floridu se žene nejsilnější hurikán za sto let

8. října 2024  22:20

V americkém státě Florida pokračují evakuace a přípravy na příchod silného hurikánu Milton, který...

Hizballáh je bez vedení, chlubí se Izrael. Jeho letouny zabíjely v Damašku

8. října 2024  20:20,  aktualizováno  20:56

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda zabila nástupce šéfa libanonského hnutí...

Víc peněz pro první dámu jsem nechtěl, jen pojištění a zápočet penze, řekl Pavel

8. října 2024  20:27

Český prezident Petr Pavel se kvůli kontroverzím vyjádřil k informaci, že jeho manželka a první...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 18,39
  • Průměrná čtenost 1768x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik