Bartošovo IT dobrodružství a zapomenuté přechodné období
–––––-
Tématem letošních prázdnin je vydávání stavebního povolení v novém informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Je to zdlouhavé a komplikované. Jenže takové bylo stavební řízení i podle starého zákona, i když tehdy spoustu dokladů si musel vyběhat stavebník. Nový zákon počítá s přechodným obdobím. Podobně o tom informovala ČKAIT a Obecniportal.cz
Pan Bartoš a jeho tým v digitalizaci stavebního řízení spoustu věcí pokazili, v mnoha případech postupovali naivně, nezkušeně. Samozřejmě, že teď nepřizná pan Bartoš svoji manažerskou a organizační chybu. Přiznání chyby není Cool. Od starších skutečných projektových manažerů si do toho nenechal mluvit. Jenže výsledek je víc než špatný.
Pan Bartoš zrušil soutěžní dialogy (výběrová řízení) na digitalizaci stavebního řízení zahájená jeho předchůdkyní. Úřad na ochranu hospodářské soutěže v loni na podzim zrušil nové výběrové řízení a následně i v květnu 2024 ÚOHS zakázal Ministerstvu místní rozvoj plnění smlouvy s tvůrcem ISSŘ. Za těch podmínek pan Bartoš digitalizaci spustil.
Jenže problém je složitější a ukazuje se na něm, proč je Česká republika na tom tak špatně v povolování staveb, ale také v efektivitě státních úřadů. Bohužel i mnoha firem, které přebírají pracovníky s návyky ze státní správy.
Poprvé se DSŘ (Digitalizaci stavebního řízení) v České republice začalo mluvit v roce 2011 za vlády Petra Nečase (ODS). První dokumenty s tím, k čemu by digitalizace měla sloužit, vznikla o dva roky později. V roce 2017 tehdejší ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) navrhla úpravu zákonů a vyhlášek spojených se stavebním řízením. Tento návrh již zahrnoval i digitalizaci stavebního řízení.
Za 13 let od prvních diskusí o digitalizaci stavebního řízení máme nový stavební zákon, ale nástroj, který má pomáhat s prováděním jednotlivých úkonů, tedy ISSŘ má velké problémy. Ty problémy jsou spojené s faktem, že neexistoval skutečný/ pořádný zkušební provoz a od 1. července se začalo naostro .
Podle nového stavebního zákona se má při povolování projít jedním řízením a výsledkem bude jedno rozhodnutí, „jedno razítko“.
To je hezký a chvályhodný záměr legislativců. Jenže jako obvykle je ďábel ukrytý v detailu. Pokud na jedné straně správní řízení zjednoduším, tak o to víc bude práce na druhé straně. Zákon přidal práci na stranu stavebních úřadů. Ty úkony může provádět podle nastavených pravidel dobře vytvořený a otestovaný počítačový (informační) systém, jenže když systém není dobře nakonfigurovaný a nemá otestované všechny (nebo alespoň velkou většinu) potřebné úkony, tak tu práci musí provádět úředníci.
Úředníci měli obavy ze změn spojených s novým zákonem již na konci zimy a na jaře 2024. Takže v dostatečném předstihu bylo možné projekt zastavit, odložit nebo úředníky více zapojit do příprav. Těmi přípravami myslím především školení o zákoně a hlavně testování a školení spojená s ISSŘ.
- Nový zákon přenáší mnoho úkonů na stavební úřady. V případě špatně nakonfigurovaného ISSŘ a vazeb na další systémy egov musí úkony místo „počítače“ dělat úředníci ručně.
- V novém stavebním zákoně je v závěru paragraf věnovaný přechodnému období. Další vysvětlující zprávu je možné nalézt i na stránkách MMR.
- V novém stavebním zákoně platí možnost v přechodném období, tj. do konce června 2027 podávat žádosti podle starého i nového zákona, jak o tom informuje i zpráva na stránkách MMR. Pak je zde ale ještě možnost, že na MMR je takový nepořádek, že informace o přechodném období ze stránek MMR neplatí a špatné řízení projektu ISSŘ je jen špička pomyslného ledovce.
A pokud platí přechodné období a je možné ještě podávat žádosti podle starého stavebního zákona (a úředníci MMR mi takovou možnost minulý týden potvrdili), tak všechny nervy, stresy, články a jednání o nefungujícím ISSŘ byly zbytečné. Výhradní provoz v ISSŘ by měl fungovat až za tři roky, od července 2027. Do té doby platí přechodné období, je čas korektně a bez námitek vysoutěžit dodavatele, v systému pořádně nakonfigurovat vzájemné vazby a vše otestovat.
Varianta „Kocourkov“ by znamenala, že MMR a pan Bartoš odmítnout přechodné období a budou dál obhajovat mizerně fungjící systém.
Jiří Nápravník
K čemu je dětem škola ?
Za pár dnů začíná školní rok. To je i důvod bavit se víc o školství a jeho podobě. Když se chceme bavit o podobě vzdělávání, tak bychom měli mít nejprve jasno, proč a pro koho by se naše děti měly učit.
Jiří Nápravník
Existuje řešení chyb podobných CrowdStrike nebo je to sci-fi?
Samozřejmě, že řešení existuje. Když se inženýři a technici poučili z problémů Boeingu 737Max, z problémů s naftovými motory VW, atd., tak je možné vyřešit problémy s počítačovými viry a chybami v SW, resp. v jejich aktualizaci .
Jiří Nápravník
Proč jsme se stali EU lenochy? Místo čísel je nutné si přiznat co jsme dělali špatně.
Česko potřebuje zvýšit produktivitu práce, ale když se má situace zlepšit, tak si musíme přiznat kde byla chyba, spíš chyby, které způsobily, že se vytratila iniciativa, chuť věci posouvat dál a dělat lépe.
Jiří Nápravník
Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze
Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.
Jiří Nápravník
„Nemocný muž“ Česko? Základ řešení je v poučení se z minulých chyb
Současné problémy české ekonomiky a státu se hromadily, neřešily a odsouvaly dlouhé roky. Došli jsme tak daleko, že mnoho neefektivností, „standardizovaných“ postupů či doslova hloupostí je pro mladší generaci normální práce.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
Západ koupí ruské ropy od Turků financuje válečný stroj Moskvy, tvrdí zpráva
Západní firmy financují ruský válečný průmysl nákupem ruské ropy od tureckých překupníků. Využívají...
S dostavbou Dukovan to bude hladké, slíbil Pavlovi jihokorejský prezident
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra...
Prodej stavebního pozemku 2419 m2 - Ronov nad Doubravou
Nádražní, Ronov nad Doubravou, okres Chrudim
3 749 450 Kč
- Počet článků 71
- Celková karma 18,39
- Průměrná čtenost 1768x
Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.