Samota a děti k sobě nepatří

Nejraději jsme, když vidíme úsměv na dětské tváři. A aby dětského smíchu bylo více, rozhodli jsme se pustit na tenký led. V nové osvětové kampani jsme se zaměřili na dětskou samotu, abychom tak upozornili na příčiny, nikoliv pouze důsledky. 

Na první pohled se může téma dětské samoty zdát banálním. Bohužel ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Dětská samota může vést k řadě rizikových chování a dlouhodobá osamělost dětí se svými důsledky v mnohém podobá psychickému týrání.

Samota může i škodit

Jsou chvíle, kdy se rádi uchýlíme k samotě, abychom si srovnali myšlenky či se připravili na budoucí. Avšak je rozdíl mezi dobrovolnou a nedobrovolnou samotou. Obtíže v dospívání, nevraživost kolektivu nebo věčně se hádající rodiče mohou dítě nebo dospívajícího dostat na okraj zájmu těch, na nichž mu záleží.

Východisko z tíživé samoty mohou děti hledat například v návykových látkách, sebepoškozování a pozornost si vynucovat útěky z domova, záškoláctvím či vandalismem. Postupně se to, co se na začátku jevilo jako neškodná zábava nebo zajímavost pro kamarády, dítě nebo dospívajícího táhne na okraj společnosti. Samota, jíž mělo rizikové chování nahradit, se naopak stává tíživější.

Technologie a děti

Díky rychlému technologickému vývoji má dnešní společnost mnohé možnosti. Chytré telefony umožňují příjem a vyhledávání informací téměř nepřetržitě a tablety přestávají být raritou ve vzdělávání dětí.

Technologické vymoženosti mohou ale prohlubovat dětskou samotu. Společně strávený čas dětí a rodičů se snižuje, vysedávání dětí u počítače se naopak zvyšuje a skutečná přátelství nahrazují ta virtuální.

Cesta ze samoty

V nadaci zůstáváme optimističtí navzdory každodenního setkávání se s příběhy zanedbávání a týrání dětí. Vždy je cesta z dětského osamění. Jednou z možností jsou například nízkoprahová centra pro děti a mládež, která lze najít po celé republice. Centra nabízí alternativu pro dětské kroužky a jiné volnočasové aktivity.

Jejich výhodou je dostupnost pro všechny. Vstup do klubů je zdarma a činnost, jíž si dítě nebo dospívající v centru zvolí, je čistě na něm samotném. Může poslouchat hudbu, hrát hry nebo si dělat domácí úkoly. Současně všechny kluby nabízejí i poradenskou a preventivní činnost. A pokud se bojíte, že je najdete pouze v několika městech, vyvedeme vás z omylu. V současnosti jich funguje přes 180!

V případě osamělosti nebo trápení existuje i řada telefonických krizových center, kam se může dítě i dospělí obrátit. Organizace v posledních letech rozšířily své služby a lze se na ně obracet i prostřednictvím emailu, skypu, sms nebo chatu.

Možností, jak bojovat s dětskou samotou, ale není nikdy dost. Proto jsme se v rámci osvětové kampaně Dětská samota obrátili i na širokou veřejnost, věříme, že společně se nám podaří vykouzlit více úsměvů na dětských tvářích. 

Autor: Nadace Naše dítě | pondělí 29.9.2014 19:44 | karma článku: 10,86 | přečteno: 640x