Hlavním posláním je pomáhat druhým

Před jednadvaceti lety vytyčila Zuzana Baudyšová nadaci při jejím založení hlavní cíl pomoc dětem, které se ocitly v ohrožení. Mezi ně dlouhodobě spadají i děti s handicapem. Minulý rok nebyl výjimkou a počet žádostí o podporu neklesá.

Necelých 13 000 000 Kč je částka, jíž poskytla Nadace Naše dítě ohroženým dětem. Skoro polovina z ní mířila do dvou nemocnic za zakoupení potřebného vybavení pro operace nejenom dětí. Stále častěji se ale na nadaci obracejí také rodiny v ekonomické tísni.

Výdaje rodin s handicapovaným dítětem

Nové potřebné pomůcky pro handicapované děti představují pro rodiny vysokou finanční zátěž, především pokud se o dítě stará matka samoživitelka. I když je rodina úplná, pokrýt náklady je pro mnohé náročné, protože jeden z partnerů většinou s dítětem doma zůstává. Pojišťovna ve většině případů proplácí jednu až dvě třetiny z celkové částky, nicméně cena se prohybuje v desetitisících až statisících. Přístroje přitom mohou dětem výrazně zlepšit život.

Dnes třináctiletý Jan se narodil jako neslyšící. Ve dvou letech podstoupil operaci, která mu částečně obnovila sluch. Díky usilovné práci rodiny chodí Jan do běžné školy, v níž má mnoho kamarádů. Aby i nadále mohl své kamarády ve škole potkávat, potřeboval nový řečový procesor, který mu výrazně zlepší každodenní život.

Popáleniny i automobilové nehody

Tomáš si ponese trauma po celý život. S viditelnými následky popálenin 3. stupně na nohou, které mu způsobila jeho vlastní matka, bojují dlouhodobě lékaři, jiné bolesti ale vidět nejsou. Devítiletý Tomáš nyní žije v péči babičky, k lepšímu životu mu pomohla na postel a léčebný pobyt.

Automobilová nehoda změnila život i tehdy pětileté Sáře. Důsledkem nehody má nevratně přerušenou míchu v oblasti krční páteře. „Je to veliká bojovnice a snaží se dělat pokroky. Její zájem o život kolem ní je obrovský,“ popsala maminka Regina. Aby Sářin další život byl jednodušší, potřebovala elektrický vozík a polohovací zařízení.

Výjimkou v roce 2014 nebyly ani žádosti o příspěvek na vodovodní přípojku, zakoupení lednice, obědy pro dítě ve škole nebo nákup plínek na jeden měsíc pro handicapované dítě. Žádostí ze sociálně slabých rodin neubývá, ba naopak. 

Autor: Nadace Naše dítě | úterý 17.3.2015 10:17 | karma článku: 6,32 | přečteno: 207x