Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pracovní místa nejsou škatulky, pánové...

Oblíbenou rétorikou politiků, zejména těch levicových, jsou věty, jejichž znění lze shrnout přibližně do této podoby – „Zahraniční investor vytvoří v České republice X pracovních míst“, případně „Je třeba aktivně podpořit vznik nových pracovních míst“. Ačkoliv je možné, že jsou tyto věty míněny upřímně, jejich skutečná hodnota je podle mě naprosto nulová. A to proto, že vycházejí z pomýleného uvažování o pracovním místu jako o škatulce, do které umístíte dnešního nezaměstnaného. Ano, pokud máte například oděvy, které nemáte kam umístit, je možné vytvořít nové „místo“ (tedy skříň, polici, šufle) a ony bezprizorní oděvy tam umístit. S „pracovními místy“ je to však poněkud jiné...

Když totiž vyrábíte ono „místo“ pro válející se oděvy, jsou primárním problémem ony ponožky a cílem je, abyste pro ně vytvořili „místo“, kde budou uloženy. S „místem pracovním“ je to přesně obráceně. Ano, objektivně je na úřadu práce evidován nezaměstnaný. Ale nelze  uvažovat o tom, že pro něj vytvoříte pracovní místo, abyste jej umístili. Nejprve musí vzniknout objektivní potřeba práce, kterou je třeba vykonat. A teprve tehdy, když tato potřeba vznikne, se lze bavit o tom, že někdo bude zaměstnán z toho důvodu, aby tuto objektivní potřebu vykonání práce naplnil. A zde se dostáváme k jádru pudla – cílem vlády je snížení nezaměstnanosti. To je logické, pochopitelné a dokonce chvályhodné. Méně pochopitelné, logické a chvályhodné jsou metody, které jsou voleny. Mnoho politiků se snaží volit ony škatulky, do kterých nezaměstnané přiřadí – prostředkem jsou peníze za tzv. vytvoření pracovního místa. Podnikatel, který zaměstná nezaměstnaného, dostane příspěvek na jeho mzdu. Ovšem – jak tento příspěvek ovlivní objektivní potřebu vykonání práce? Samozřejmě, že nijak.

 

Uvedu na příkladu. Představte si, že mám například stavební firmu se třemi zedníky a pěti pomocnými pracovníky. Těchto 8 pracovníků pokrývá objektivní potřebu práce, kterou je třeba vykonat. Zvládnou materiál navozit, zvládnou postavit zeď, omítnout ji a podobně. Má motivace přijmout dalšího pracovníka je nulová, neboť neexistuje objektivní potřeba další práce. Jinými slovy řečeno, přestože je na úřadě práce evidovaných několik dalších, byť schopných zedníků, nepříjmu je, protože pro něj nemám práci. Kdy tedy budu motivován k tomu, abych přijal dalšího pracovníka? Odpověď je jednoduchá a logická – tehdy, jestliže v mé firmě vyplyne potřeba vykonat práci, kterou dosavadní zaměstnanci nezvládají. Navíc musí platit základní ekonomická poučka, že hodnota daného nově přijatého zaměstnance musí být vyšší než náklady, které s jeho zaměstnáním souvisí. Laicky řečeno – práci onoho nového dělníka musím prodat za více peněz, než jaké vynaložím na jeho odměnění.

Jak se to řeší dnes?

 

Státu se však vůbec nejedná o to, aby byla vytvořena objektivní potřeba další práce, na jejíž vykonání by podnikatelé potřebovali zaměstnat další lidi. Státní úředníci se snaží přesvědčit podnikatele, že jim zaplatí, když zaměstnají dalšího člověka. Ale všimněte si, že zaplacením žádná potřeba nové práce nevzniká. Co tedy bude dělat nový dělník? Možnosti jsou v zásadě tři

 

1.  nebude dělat nic (to v případě, že příspěvek na zaměstnance bude vyšší než jeho mzda, pak pro podnikatele hodnota zaměstnance je vyšší i v případě, že neodvede žádnou práci)

2.  dojde k rozdělení práce mezi současné zaměstnance a zaměstnance nového (pochopitelně se snížením mzdy pro stávající zaměstnance)

3. dojde k propuštění stávajícího zaměstnance, protože více zaměstnanců není potřeba a v souboji o to, kdo má vyšší hodnotu na trhu práce, nemůže ten stávající zaměstnanec konkurovat zaměstnanci dotovanému

 

Jak sami uznáte, ani jedna možnost není dobrá, vždy se najde někdo, kdo na daném řešení tratí.V prvním případě stát, který dotuje neefektivního zaměstnance, ve druhém a třetím případě pak stávající zaměstnanci, kteří jsou vlastně nedotováním diskriminováni.

A jaké je skutečné řešení

 

Co tedy lze dělat s vysokou nezaměstnaností? V každém případě se stát místo kladení akcentu na vznik pracovních míst musí soustředit na vznik nové potřeby práce, kterou je třeba vykonat. Jakmile tato potřeba vznikne, musí podnikatel uvažovat o přijetí nového zaměstnance. Představte si onu fiktivní stavební firmu – kdy vznikne objektivní potřeba další práce? Je to jednoduché. Je to tehdy, jestliže firma získá další zakázku, jestliže vznikne mezi občany touha stavět. A kdy budou občané chtít více stavět? Zase jednoduchá odpověď – když na to budou mít. U staveb je například normálním prostředkem hypotéka, jenže ne každý je dostatečně bonitní, aby hypotéku získal. Mnoho lidí však požadovanou bonitu nezíská jen proto, protože stát si uzurpuje právo na obrovskou část mezd zaměstnanců, která snižuje jejich příjmy, nutné pro posouzení hypotéky natolik, že nebudou dostatečné pro získání tolik potřebné hypotéky. Když stát ponechá více peněz v peněženkách lidí, logicky se zvýší jejich koupěschopnost a bonita – a multiplikativní efekt, jak známo, kupní sílu a bonitu dále rozšiřuje.

 

Jenže poptávka je pro zvýšení zaměstnanosti podmínka nutná, nikoliv postačující. Už jsem se zmínil o vysokých daních a odvodech. Dalším problémem zaměstnanosti je velmi zkostnatělé a nepružné pracovní právo. A to vše, i při zvýšené poptávce, mluví proti tomu, aby podnikatelé zaměstnávali další lidi. Vysoké daně a odvody snižují hodnotu práce zaměstnance a je tedy možné, že díky tomuto snížení hodnoty dotyčný nezaměstnaný nezíská zaměstnání. Opět trochu lidské řeči – zaměstnanec zaměstnavateli nevydělá tolik, kolik za něj se všemi daněmi a odvody bude zaměstnavatel muset vydat (samozřejmě při započtení všech rizik). Zákoník práce je rovněž kontraproduktivní v další věci – zaměstnance není snadné a levné propustit v případě, že po nějaké době objektivní množstní práce, které je třeba vykonat, bude menší. Zákoník práce se v tomto případě snaží přinutit podnikatele, aby setrval v pracovním vztahu i přesto, že pro jeho pokračování neexistuje základní důvod – tedy existence nutnosti vykonat práci. Zaměstnanec je tak placen zaměstnavatelem, aniž by vykonal práci. Různá práva zaměstnanců a odborů nejsou také zrovna motivací pro zaměstnavatele, aby zaměstnával. Tento podnikatel často raději odmítne další zakázku, neboť si spočítá, že by mu ve skutečnosti přinesla zisk, který pro něj není v porovnání s náklady peněžními i nepeněžními a při zohlednění případných rizik lukrativní. Nový zákoník práce, který byl schválen levicí, je v tomto ohledu ještě horší a pro zaměstnance nakonec ještě více nevýhodný, přestože se tváří právě opačně.

 

Závěrem tedy shrnu obsah do několika vět. Pracovní místo je nutno přestat vnímat jako škatulku k umístění zaměstnace, ale je třeba na pracovní trh pohlížet jako na dynamickou strukturu, kde jeden subjekt má potřebu vykonat práci, druhý subjekt je ochoten práci vykonat, a proto se tyto dva subjekty dohodnou na podmínkách a uzavřou pracovní smlouvu. Nezaměstnanost lze snížit jen růstem množství objektivně potřebné práce a liberalizací pracovního práva. Množství potřebné práce lze snadno zvýšit tak, že zvýšíme koupěschopnost obyvatelstva snížením daní a odvodů. Liberalizaci pracovního práva pak jedině zcela novým, liberálním, zákoníkem práce.

 

Autor: Josef Myslín | pondělí 6.8.2007 21:13 | karma článku: 16,18 | přečteno: 920x
  • Další články autora

Josef Myslín

Alexandrovci byli skvělí. A ty, pražská kavárno, mi můžeš (víš co)...

Jsme oba poměrně pracovně vytížení. Koncert Akademického sboru písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, známého spíše pod názvem Alexandrovci, jsme si ovšem ujít nenechali. A rozhodně nelitujeme. A pražská kavárna nám může...

19.10.2015 v 9:06 | Karma: 39,71 | Přečteno: 2222x | Diskuse| Ostatní

Josef Myslín

Mirko Němcová, jděte už konečně k čertu!

Vysoce nevážená paní Němcová, dlouho jsem váhal, neboť času rozhodně nemám nazbyt, notabene pak k tomu, abych se věnoval někomu, jehož politická kariéra je fakticky u konce a kdo jen zoufale kope kolem sebe v zoufalé snaze vrátit se na výsluní. Nicméně vaše poslední výroky týkající se prezidenta republiky a jeho plánované cesty do Moskvy jaksi způsobilo, že pohár mé trpělivosti přetekl. A já si našel čas potřebný k napsání tohoto otevřeného dopisu.

18.3.2015 v 8:00 | Karma: 48,64 | Přečteno: 39850x | Diskuse| Ostatní

Josef Myslín

O 17. listopadu, pravdě, lásce, svobodě, demokracii a pokrytectví

Pětadvacet let. Čtvrt století. Děti, které se narodily v ten památný den, jsou již dospělé, mají dostudováno, mnozí mají slibně nastartovanou kariéru, jiní třeba neuspěli a jejich život je spíše o paběrkování. Takhle to holt v kapitalismu chodí. Někteří mají krásné rodiny, jiní jsou potřetí rozvedení. I takový je život a na tohle aktuální společenské zřízení moc vliv nemá. Dnes tedy máme státní svátek, všude jsou vyvěšeny naše krásné státní vlajky a mnozí oslavují. Já oslavovat nehodlám. Není co. A než někdo spustí litanie o tom, že jsem komunista, bolševik a obdivovatel Klémy Gottwalda, tak rovnou říkám, že děkuji soukolí dějin, že ukončilo tehdejší režim. A kdybych byl věřící, budu za tohle denně děkovat Bohu. Ale odmítám pokrytecky opomíjet, jak dnes, pětadvacet let po změně režimu, neustále klademe vinu za vše špatné těm minulým a jak se tu plíživě, tu otevřeně vracíme k praktikám, u kterých jsem si bláhově myslel, že spadly do propadliště dějin společně s minulým režimem.

17.11.2014 v 9:00 | Karma: 35,95 | Přečteno: 1922x | Diskuse| Politika

Josef Myslín

Pane prezidente, děkuji Vám...

Vážený pane prezidente Klausi, zbývají poslední hodiny, kdy Vám přináleží toto oslovení. Zítra poprvé po více než dvou desítkách let nebude před vaším jménem oslovení značící vysokou ústavní funkci, ale budeme Vás oslovovat pouze občanským jménem, případně Vaším akademickým titulem profesor, byť jsem přesvědčen, že Vám více bude vyhovovat forma první. Osobně se Vám přiznávám, že mne Váš odchod z politiky mrzí, byť je odchodem řádným, očekávaným a neodvratným. Byť pochopitelně netuším, zda se případně do politiky hodláte vrátit, a to v jakékoliv pozici či funkci, dovoluji si Vám poděkovat za těch více než dvacet let práce pro Českou republiku a její občany.

7.3.2013 v 22:20 | Karma: 33,40 | Přečteno: 2051x | Diskuse| Politika

Josef Myslín

Malé silvestrovské zamyšlení...

Rok se s rokem sešel a je tu opět poslední den v roce. Končí rok 2012 a na jeho místo se pomalu, ale neúprosně dere rok 2013. Na rok 2012 budeme mít různé vzpomínky. Někdo dobré, někdo špatné. Někomu se povedl životní úspěch, někdo byl povýšen, někdo se oženil, někdo se stal otcem či matkou, někdo poznal skvělé přátele. Naopak jiní byli propuštěni, jiní přišli o své nejbližší, jiní poznali, že přátelé jsou přáteli jen v dobré, nikoliv však ve zlém. Takový už je život. Minulost nezměníme, z minulosti se můžeme jen poučit. Žádný rok totiž nemůže být tak dobrý, aby ten další nemohl být lepší. A žádný rok nemůže být tak špatný, aby ten další nemohl být ještě horší. Tak jaký ten nový rok vlastně bude?

31.12.2012 v 12:55 | Karma: 10,96 | Přečteno: 772x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Humorem proti trollům. Evropa se chystá na volby plné dezinformací

1. června 2024  19:27

S rozvojem umělé inteligence (AI) vzrůstá nebezpečí, že se útočníci budou snažit ovlivnit nebo...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3276x
Informatik, pravicově orientovaný člověk...