Jak je nebezpečné dostat pokutu
Soňa je milá, laskavá vzdělaná dáma. Vystudovala angličtinu a tělesnou výchovu a po čase jí byla naše vlast trochu malá, i vydala se na cesty. Protože kromě angličtiny hovoří velmi dobře několika dalšími jazyky, pokud vím francouzsky, rusky, německy, dánsky a nevím jak ještě, uplatnila se velmi úspěšně jako sportovní instruktorka v řadě zemí světa.
Projela Austrálii, Nový Zéland a několik evropských zemí. V zimě učila lyžování a jiné zimní sporty, v létě vedla kurzy letních sportů a turistické programy. Po čase se rozhodla své na české poměry velmi slušné úspory realizovat tak, že si nechá postavit domek ve svém rodném kraji. Proto čas od času přijížděla do Česka vyřídit nutné věci a navštívit příbuzné a známé. A zahrát si s námi na saxofon, což je vždy mimořádný zážitek.
Když byl domeček skoro hotový a Soňa si přijela zkontrolovat dokončovací práce, zajela mimo jiné do Prahy. Jednoho krásného slunečného dne přibíhala na stanici tramvaje, kde právě zastavila linka, kterou chtěla pokračovat v cestě. Ještě před nástupem do vozu stačila odeslat sms jízdenku. Jen udělala krok do vozu, mobil pípl a potvrdil přijetí. V tom okamžiku ji poklepal na rameno neznámý pán. Vyšlo najevo, že je to revizor.
„Paní, uděluji vám pokutu, protože jste nastoupila do vozu a neměla platnou jízdenku!“, pravil přísně.
„Ale já lístek mám, podívejte se na můj mobil.“
„Je mi líto, ale při vstupu jste jízdenku neměla, a tak je to stanoveno v přepravním řádu!“
„To je přece nesmysl, já jsem zaplatila dřív, než jsem nastoupila!“
„Ale jízdenku jste obdržela až po nástupu, a to je proti předpisům. Měla jste počkat, až dostanete potvrzenou jízdenku.“
„To by mi ujela tramvaj!“
Dialog to byl dlouhý, ale ke smíru nevedl. Nakonec byl sepsán protokol a Soňa odmítla pokutu zaplatit, přesvědčena o své pravdě. Podala proti udělení pokuty řádně stížnost a předpokládala, že ta bude vyřízena v její prospěch. Mezitím začala sezóna a Soňa odjela do Švýcarska, kde pracovala jako lyžařská instruktorka.
Po pár měsících se vrátila domů a našla v poště obálku s modrým pruhem, Jejím obsahem byl dokument, ze kterého vyplývalo, že její stížnost byla zamítnuta, a protože pokuta (nějakých 500 korun plus cena jízdenky) nebyla v termínu uhrazena, bude celá ta legrace nyní stát něco přes 20 000 korun s tím, že v případě nezaplacení bude proti ní vedena exekuce.
Když se Soňa vyzuřila a kontaktovala svého advokáta, pochopila, že není jiné cesty, než ihned zaplatit. Pak teprve bude možné zvážit, zda a jak by vůbec mělo smysl se nějak bránit. Což o to, pro Soňu to finančně nebyl žádný problém, a tak mávla rukou a zaplatila. Mnozí jiní by se v podobných případech mohli dostat do vážných problémů.
Tady by příběh mohl skončit, ale pro mě asi půl roku nato teprve začal. Jednoho podzimního dne mi zazvonil telefon a z něho se ozval Sonin hlas: „Prosím tě, poraď mi, co mám dělat.“ Následoval podrobný popis událostí spojených s pokutou.
„Tak jsi to zaplatila, a tím je přece všechno v pořádku!“.
„Právě, že není!“, odvětila. Vyšlo najevo, že se blíží Vánoce a Soňa by je ráda strávila v novém domečku. Chybí ji však kuchyně, a protože jí ještě nepřišly peníze ze zahraničí za uplynulou letní sezónu a úspory má na nějakých vázaných účtech, ráda by si půjčila na krátkou dobu, tak na jeden dva měsíce, sto tisíc, aby se práce stihly do Vánoc. Ale vyšlo najevo, že to nejde.
„Proboha proč?“, ptal jsem se poněkud zmaten.
„Žádná banka mi nechce půjčit.“
„No a proč? Vždyť máš čím ručit a jsi solventní.“
„Zjistili, že jsem kvůli té pokutě vedená v nějakém seznamu dlužníků, a tak mi nic nepůjčí. Jak se dá zařídit, aby mě z toho seznamu vyškrtli, když jsem všecko zaplatila a nikomu nic nedlužím?“
Po krátkém pátrání jsme zjistili, že to nebude jednoduché. Zmíněný seznam nebyl žádnou oficiální úřední platformou, kam by se mohl občan obrátit. Šlo o soukromou agenturu.
„Milá Soňo, tady nezbývá, než je hezky poprosit, aby tě vyškrtli. Pokud to neudělají, můžeš je nejspíš žalovat, ale jak dlouho by takový soud trval a jak by dopadl, to opravdu nevím. V tvé situaci to evidentně nemá smysl.“ Trochu jsem se v duchu pozastavil nad tím, jak snadno banky přicházejí o bohaté kunčofty na základě bezvýznamné dezinformace z neověřených soukromých zdrojů.
Soňa poprosila, ale neúspěšně. Oželela tak Vánoce v novém domečku a kuchyně byla dokončena až po novém roce. Úspěšná česká milionářka žije dnes spokojeně ve svém krásném domě, spravuje svoje úspory a je možné, že dodnes figuruje na nějakém seznamu dlužníků. To jí je ovšem už srdečně jedno, zařekla se, že o žádnou půjčku již nikdy žádat nebude.
Říká se, že právo je psaná morálka. Obávám se, že ne vždy to opravdu platí. Protože vše, co zde bylo popsáno, se odehrálo přísně podle práva.
Stane-li se vám někdy, že budete muset platit pokutu, buďte obezřetní a raději zaplaťte. Ne každý je milionář, který si může dovolit nezaplatit pár stovek.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné navštěvovat památky
Jak přibývají léta, stále více mě zajímá historie. Člověku je asi vrozena potřeba vědět, kdo jsem a odkud přicházím. Odkud pramení způsob života, který vedeme. A vydávám se na místa, která v sobě historii nesou.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné milovat českou kuchyni
Paní Jiřinka Spořádaná si přivstala. Dnes je totiž slavný den, její životní soupoutník a spořádaný manžel Petr se právě dnes dožil padesátky a zařadil se tak již neodvratně mezi prostatiky v nejlepších letech.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné reklamovat televizor
Stává se, že lidé přebývají ve svém domě nebo bytě sami. Tyto samotáře lze dělit na několik druhů, na počítačové, televizní, rozhlasové, případně mobilové podle toho, co mají v době samoty doma zapnuto.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné být bez mobilu
Bydlet v paneláku má své výhody i nevýhody. Prostředí je to poněkud uniformní, ale na druhé straně je tu vše, co k běžnému žití potřebujete. Voda, elektřina, plyn, teplo, světlo. Zdánlivé samozřejmosti.
Jaroslav Müllner
Jak je nebezpečné dodržovat prevenci
Je to už pár let, kdy pan Spořádaný překročil padesátku a postoupil tak do kategorie mužů v nejlepších letech. Popravdě nevěděl, co tato kategorie obnáší a proč se tak vznešeně říká stárnoucím a chátrajícím mužům.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Výbor uložil Okamurovi pokutu 20 tisíc korun. Přirovnal Bartoška k Hitlerovi
Mandátový a imunitní výbor Sněmovny uložil pokutu 20 tisíc korun předsedovi SPD Tomio Okamurovi za...
Houbař spadl ze šestimetrové skály. Sanitka uvázla, zachránili ho z vrtulníku
Až letečtí záchranáři museli pomoct muži, který při houbaření spadl ze šestimetrové skály u obce...
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě
Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a...
Brexit jako problém pro evropské květináře. Firmy se z Británie začínají stahovat
Evropský zahradnický sektor negativně ovlivňují četná opatření, ke kterým se v posledních měsících...
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1170x