Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkuste nemyslet!

Kdo by neznal slavnou větu francouzského filosofa René Descarta Myslím, tedy jsem. Ale platí zároveň, že když tento výrok známe, že mu rozumíme? Ta věta nám říká, že myslíme, ať chceme nebo nechceme, a že to, že myslíme, dokazuje, že jsme, že existujeme. A zároveň z ní vyplývá, že vůbec nemyslet, pokud jsme v bdělém stavu a při smyslech, je nemožné nebo téměř nemožné. Přesto přese všechno,  zkusme chvíli nemyslet!

     Nejprve ještě k Descartovu výroku. Sděluje nám, že já jako člověk, jako individuum, jsem něco. Nejsem tedy nedokazatelným přeludem. To, že já, člověk, myslím, to je zkrátka nezvratitelným faktem. Přesto v tom zůstává kus tajemna. Nezdá se vám?

     Moje myšlení…. To je přece něco tak podivného a obtížně definovatelného. Je nemateriální, nehmatatelné, stejně jako prchavé. Nelze ho ani vidět, ani zcela uchopit. Přesahuje jak moji mluvu, tak můj text. Ale vzdor tomu Descartes říká: ať je myšlení jakkoliv abstraktní, přesto mi přináší největší jistotu, pokud jde o mou existenci, dokonce větší i ve srovnání s mým vlastním tělem. Jinak řečeno: poznat, že existuji, je snazší skrze mé myšlení než skrze mou vlastní tělesnost.  

     Výrok „myslím, tedy jsem“ - v latinském originálu „cogito, ergo sum“ - nelze ovšem brát jako banální větu a jistotu tak samozřejmou, že ji dokážeme uvěřit spontánně, lehce, bez zamyšlení, okamžitě. Přirozeně, že nikoliv. To, čemu uvěříme rychle a snadno, má zřídkakdy velkou cenu. Není to ostatně normální? První myšlenky jsou přece křehké a je třeba se k nim vrátit vícekrát, aby se z nich zformovaly jasné, věrohodné a nosné ideje.

     Přemýšlejte se mnou o myšlení. A to i vy, kteří o jeho váze pochybujete, ano i vy, kteří máte dojem, že není vedle tělesného vlastně ničím.  Popírejte, odmítejte, kritizujte ho jak chcete, vždy nakonec dospějete ke zjištění, že ve vás existuje něco, co se dá nazvat myšlení. I když ho popřeme veškerou silou, stále bude s námi. Descates označil tuto neodbytnost myšlení „intelektuální intuicí“. Naše myšlení je, ať to zní jakkoliv absurdně, „očividné“. Být a myslet, to je jedno a totéž.

      Po tomto úvodu lze tedy prohlásit, že nemyslet je nemožné. Kdybychom se pokusili nemyslet, táhlo by nás to mimo lidské a mimo nepřetržité hučení lidské mluvy. Upadli bychom do otupělosti a bezprostřední živočišnosti. Anebo bychom se naopak dostávali na stranu božského, bezedného a bezhraničního. Možná, že myšlení jen nějaká cesta mezi těmito dvěma extrémy, živočišným a božským. Myšlení není ani zcela božské, ani zcela živočišně otupělé. Lze si ho představit jako jakési veslování mezi věčností a okamžikem. Nebo mezi tichem a mluvením, mezi přítomností a nepřítomností, mezi bytím a nebytím.      

     V každém případě se myšlení nikdy natrvalo nezastaví. Samozřejmě, pokud žijeme. Nemyslet lze docílit jen v podobě krátkodobých přerušení. Pokoušet se nemyslet vyžaduje cvik. Bez cvičení to nejde. Je třeba se zklidnit a nechat se unášet. Vůle může zasahovat jen nepřímo. Nejde o projekt a chceme-li zkusit nemyslet, je jasné, že není žádoucí myslet na to, že nebudeme myslet.       Nejlepším tréninkem je nechat myšlenky volně běžet. Nebránit jim, což ostatně stejně nelze, ale nezastavovat se nad nimi, což možné je. Vnímat jejich pohyb jako vzdálený pohyb mraků. Stát se netečným jako obloha, stejně jako obloha být průzračný a nevěnovat pozornost tomu, co na ní ubíhá a defiluje. Zůstat na okraji, mimo obraz , a otevřenýma očima hledět před sebe. Občas a na chvíli lze po jistém nácviku nakonec dosáhnout stavu, kdy vypneme myšlení a kdy v našem obraze zůstává jen čisté nebe bez pohybu a tvaru.

Autor: Zdeněk Müller | úterý 21.8.2007 11:34 | karma článku: 17,68 | přečteno: 2649x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik