Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze zahrady na gilotinu

Marie Antoinetta sehrála během svého krátkého života řadu rolí. Provádí jimi výstava v pařížském Grand Palais. Na 300 uměleckých děl zapůjčených z celé Evropy je tu zasazeno do velkolepé podívané. Správcové výstavy zvolili dobře, když pozvali Roberta Carsena, aby výstavu navrhl. Nápaditý kanadský operní režisér, mimo jiné autor pozoruhodné inscenace Dvořákovy Rusalky v Paříži v roce 2002 na úvod České sezóny ve Francii, odvážně spojuje kulisy, světlo a hudbu. A nabízí publiku dramaticky divadelní pouť životem poslední francouzské královny.

Portrét Marie-Antoinetty od Elisabeth-Louise Vigée-Lebrunové z r. 1783 Vůdčí myšlenkou je svár svobody s jejím nedostatkem. První sály, tónované barevně do karmínu, naplněné portrétními obrazy a nábytkem, navozují atmosféru dětství budoucí královny na vídeňském dvoře. Patnácté dítě ze šestnácti, které přivedla na svět císařovna Marie Terezie, bylo zřejmě obklopeno pozorností a hýčkáno. Jednoduchá kresba, namalován jednou ze sester Marie-Antoinetty v roce 1762, představuje habsburského císaře v županu a trepkách a císařovnu starostlivě bdící nad houfem dětí.  

Neformální, téměř měšťansky rodinná atmosféra, čišící z obrazu, byla ve Versailles něčím nepředstavitelným. A právě sem na francouzský dvůr, byla v roce 1770 arcivévodkyně Marie Antoinetta ve věku 14 let vyslána s cílem stát se manželkou obtloustlého následníka francouzského trůnu Louise-Augusta. Stvrzovalo se tak rakousko-francouzské spojenectví. Mládí rakouské šlechtičny a její nezkušenost téměř křičí z rozmazaného a roztřeseného podpisu na manželské smlouvě. Listina je na výstavě zasazena do prostoru, z jehož mdle modré barvy je cítit upjatost nového domova rakouské šlechtičny.

Francouzi svou Rakušanku rádi neměli. Nejen, že ji zbaví posléze trůnu, ale bez lítosti ji pošlou i na smrt. Začali se o ni více zajímat až nějakých 65 let poté, co naráz zhasla, osm měsíců po popravě manžela Ludvíka XVI., úderem ostře broušeného železa na pařížském náměstí Revoluce, dnes Svornosti. V roce 1858 vydali bratři Goncourtové její bibliografii a zahájili tak sled publikací, jež poslední francouzskou královnu rehabilitují. Na jejím konci je zatím jako poslední opus kniha francouzské historičky Evelyne Leverová „To byla Marie Antoinetta“ z roku 2006. Aktuální pařížská výstava se podle autorů snaží o něco více než jen o to prodat starý obsah v novém balení.

Podat výstižně obraz mnohostranné ženy, s takovou ambicí přišel tentokrát režisér Carsen do Paříže. Nejjasněji září na výstavě připomínka Malého Trianonu, královnina „domova radosti“, ležícího stranou královského paláce ve Versailles. Zaujetí Marie-Antoinetty pro výzdobu interiérů je prezentováno prostřednictvím nádherného nábytku a porcelánu, jímž se obklopovala. Královna měla nesporně smysl pro krásné a umělecky hodnotné předměty a prosadila si právo vybírat si objekty a výzdobu do svého prostředí sama. Jako výraz své svobody v upjaté, podezíravé a nehostinné atmosféře dobového versailleského dvora.   

Pět mohutných kulisových horizontů láká diváka do zahrady Trianonu ponořené do noční nálady. Hudba oblíbeného skladatele Christopha Willibalda Glucka provází návštěvníky do mírně osvětlené místnosti, lemované portréty královniných nejbližších přátel, mimo jiné pohledného hraběte Axela Fersena. Spekuluje se o tom, že s tímto mužem měla více než jen přátelský poměr. Její harfa stojí poblíž souboru čalouněných židlí s motivy květin na dosud zachovalé původní látce.

Nedaleko od této idyly přichází na řadu ozvuky jiné a drsné reality. Francouzi se vysmívají Marii-Antoinettě, té proklínané „Madame Nedostatek“, satirickými pamflety.  Ani idealizované královské portréty od Elisabeth-Louise Vigée-Lebrunové z 80. let 18. století, jež jsou na výstavě k vidění v celé své nádheře, nezachránily ztrácející se reputaci. Hudba utichá, když diváci vejdou do poslední místnosti. Objekty jsou zde uvězněny do dlouhých úzkých vitrín. Pramen vlasů, košile, oblékaná uvězněnou královnou, malá modlitební knížka, do níž zapsala poslední zprávu svým dětem.

Kruté karikatury zobrazující královský pár jako dvouhlavou saň a královnu jako sexuálně nenasytnou divošku kontrastují se stěnou citací, vyjadřujících naději v lepší budoucnost. Pozor, jsme v plném vzmachu francouzské revoluce! „Něco mi našeptává, že brzo budeme šťastni a v bezpečí“, píše Marie-Antoinetta hraběti Fersenovi v roce 1792. Za rok bude realita zcela jiná. Malíř Jacques-Louis David ji zachytil skicou ve věku 37 let, když ji spatřil z okna svého domu, jak je vezena na popravčí káře. S vlasy sestřiženými nakrátko, s rukama svázanými za zády, připravenou pro gilotinu.  

       

Autor: Zdeněk Müller | úterý 27.5.2008 14:42 | karma článku: 17,83 | přečteno: 1839x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Foto měsíce zachycuje zlaté oslavy. Porota ocenila Michala Růžičku z MAFRY

27. června 2024  16:08

Kapitán národního týmu Roman Červenka slaví na pódiu s mistrovskou trofejí, zatímco na něj...

Silné bouřky jdou Českem, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  16:04

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Zelenskyj se v Bruselu sešel s lídry EU, podepsal novou bezpečností dohodu

27. června 2024  15:03,  aktualizováno  16:01

Evropská unie a Ukrajina v Bruselu schválily bezpečnostní dohodu, jež slibuje pokračování vojenské...

Policie prohledala pražské byty Bystroně z AfD, dostala žádost z Německa

27. června 2024  12:48,  aktualizováno  15:48

Česká policie prohledala dva byty politika Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně na pražském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik