Uloupený život
Setkání s osmiletým děvčátkem Nasimou přišlo zcela náhodně. Mezi pětistovkami dětí kábulské školy financované francouzskými humanitáři zaujal herečku dívenčin smutný pohled. A proč se straní druhých? Copak s ní asi je? Vysvětlení přichází záhy a je jak z jiného světa nebo spíše jiné doby.
Stalo se, že v jedné chudé rodině zemřela matka. Ovdovělý otec se znovu oženil. Ne, tentokrát nepůjde o zlou macechu. Drama vyvolá otec. Aby se zavděčil novému tchánovi a tchýni, nebo možná, aby nějak uhradil cenu za novou nevěstu, nabízí svou pětiletou dceru jako budoucí manželku jednomu ze synů z rodiny, do níž se přiženil. Dcera se mění ve zboží a obě strany si plácnou. Obchod je uzavřen.
Nasima má osm let a je smutná. Zítra si pro ní přijde budoucí manžel a do školy se už nebude moci vrátit. Co se stalo, že najednou její nový majitel tak spěchá? Proč hodlá urychlit svatbu? Dozvěděl se, že dívenka chodí do školy a učí se číst. Nepotřebuje vzdělanou ženu. Bude potřebovat do rodiny užitečnou a poslušnou pracovní sílu. Žádné neužitečné čtení, žádné rozptylování.
Ředitelka školy se zlobí, snaží se změnit předurčený scénář a vyvolá skandál. „Ten, s nímž si zasnoubená, má jiné ženy?“, ptá se Nasimy. „Nevím. Někteří říkají, že ano, jiní, že ne“, špitá na kameru. „A máš chuť tam jít?“, zní otázka. Odpověď je jasná a rozhodná: „Ne!“ Kamera sleduje vyjednávání ředitelky školy s místním starostou. Nasima tomu asistuje, aniž by cokoliv řekla. Jen si nervózně kroutí prsty na ruce. Přichází její otec. „Dal jsem slovo. Co teď mohu dělat?“, říká.
Následující den se odehrává další kolo vyjednávání tentokrát na policejní stanici. Přítomni jsou navíc snoubenec a jeho otec. Policejní komisař mluví rozumně a dává dohromady dohodu. Nasima zůstane v otcově domě až do osmnácti a nadále bude navštěvovat školu. Souhlas s dohodnutým stvrzují dotyční analfabeti otiskem palců na příslušnou listinu. Tedy nakonec přece jen jakýsi happy end? Nikoliv. Psal se rok 2006. Za rok je všechno jinak.
Marianne Denicourtová se vrací v roce 2007 do Kábulu. Co je s Nasimou, tento rok devítiletou? Už několik měsíců do školy nechodí. Zástupkyně školy jde navštívit otce dívenky. Jeho domek visí spolu s jinými chatrčemi chudého předměstí vysoko v kopcích nad městem. Dívenka sedí a mlčí. „Její manžel nechce, aby chodila do školy. Jsou to rolníci, venkované. K čemu by jim bylo, kdyby měla vzdělání?“, vysvětluje otec. Jako minule i tentokrát trochu stydlivě a nejistě.
„Nasima chodila do školy ráda. Opustila ji dřív, než se naučila číst. Patří manželovi. I když ten zatím nemá právo si ji odvézt, už teď o ní rozhoduje“, konstatuje autorka filmu. Je to závěr dokonale beznadějný. Film promítl v nejsledovanějším čase první veřejnoprávní kanál francouzské televize poslední lednový večer. Humanitární organizace „Afghánistán zítra“, provozující školu, kde příběh jednoho uloupeného života začal a skončil, se na film dívá trochu s rozpaky. „Tento případ není pro afghánské dívky současnosti typický“, nechala se slyšet organizace. „Ale ve snaze zabránit tomu, aby se něco podobného napříště opakovalo, distribuci filmu Marianne Denicourtové podporujeme“. Diplomatická reakce. Humanitární aktivita vyžaduje obrovskou dávku nejen trpělivosti, ale i taktu. Všechna čest.
Zdeněk Müller
E la nave va
Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?
„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti
Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu
Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance
Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
Kanceláře, 53 m2 - Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Boleslavská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
12 100 Kč/měsíc
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2517x