Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Saúdskoarabské pokušení a egyptská "bimbos"

Symbolem měnícího se Egypta, jehož současnost nabízí řadu paradoxů, by mohly být dvě mladičké sexyzpěvačky.

Káhirským mladistvím matou hlavy a dráždí do ruda egyptské islamisty. Egyptská „bimbos“ „děďátka“ Ruby a Sandy. Hvězdičky, které se třepetají na množících se videoklipech. Jinde zcela běžný jev odhaluje velice silné napětí panující v dnešní egyptské společnosti.

Chtěly by dobýt svět. Leč vystartovaly v zemi, kde 85% žen nosí závoj nebo se zcela zahalují. Reakce tomu odpovídá. Skandál. Producírují se v konformnim muslimském prostředí nevhodným, ba nepřijatelným způsobem. A rozněcují frustrace u mužské polovičky země.

Jejich případ ukazuje na rozporuplný stav, v němž se nalézá egyptská mládež. Nikoliv nutně veškerá. Propastný rozdíl mezi představami mládeže Káhiry a velkých měst a nového pokolení egyptského venkova nebude hned tak zacelen. Leč rozpor je tady a sílí. Mládež je přitahována touhami po svobodě a zároveň je nucena ke konformitě s náboženským předpisy a zásadami.

Pokud se vydáme přímo de Egypta a začneme zjišťovat, kolik váží přání svobody a kolik připadá na misku islám, odpověď nabídne paradox. Egypt se obrací svou většinou více k teokracii, vládě náboženství a jeho nositelů, než k sekularizované civilní a občanské společnosti. Muslimské bratrstvo, dnes hlavní politická síla v zemi, požaduje zákaz šíření videoklipů tančící a zpívajících „mláďátek“. Islamisté volají po „nezkaženém umění“ na všech frontách.

Mohou se v tomto směru opřít o rostoucí kulturní produkcí ze Saúdské Arábie. Tam se nyní masivně investuje do filmového a zábavního průmyslu. Předpokládá se, že jeho produkty budou odpovídat normám „božího zákona“, šaríy, a budou prodejné. Souručenství náboženství a tržního principu islám nepobuřuje, naopak. Rentabilní kvantita patřičně zpracovaných muslimských spotřebitelů je bohulibá.

Obrat k saúdskoarabskému vzoru je nejen cítit z pouličních rozhovorů s lidmi. Anketa prováděná nedávno americkým výzkumným centrem Pew odhalila, že Egypťané dávají přednost saúdskoarabskému politickému modelu před tureckým. Správu své země po vzoru silné monarchie by rádo vidělo 61% dotázaným Egypťanů. Korán jako zdroj nové ústavy a zákonodárství si přeje rovněž většina a 66% se vyslovuje pro silnější vliv islámu v politickém životě. Podle americké instituce je to o 20 bodů více než co zjistila při anketě prováděné před dvěma lety.

Výsledky odpovídají islamistické vlně, která se projevila při parlamentních volbách v prosinci minulého roku. Muslimské bratrstvo a salafisté získaly dohromady 72% hlasů. S tímto názorovým stavem je ve zjevném protikladu skutečnost, že dvě třetině těch, které fascinuje Saúdská Arábie, dávají přednost demokracii před jakoukoliv jinou formou vlády. Obdobný poměr platí ve prospěch svobody vyjadřování a svobody tisku, stejně jako pro svobodné volby. Něco takového ovšem ve wahábovském království nenajdeme.

Smířit šaríu s touhami po občanské svobodě? Lze nebo nelze? Mám na jazyku prohlásit: Kde je vůle, tam je i cesta. Platí tato zásada i v tomto případě? Snad, ovšem za předpokladu, že buď ustoupí „boží zákon“ nebo demokracie.

Leč není vyloučeno, že položené otázky odplaví život na okraj zájmu. Po prvním kole prezidentských voleb se v druhém dějství klání střetnou představitel islamistického Muslimského bratrstva s kandidátem armády. Dva odlišné světy, kterým voličská veřejnost staví před oči dvě jasné priority. Více jak osm z deseti Egypťanů od nového prezidenta čeká zlepšení hospodářské situace a nefalšovanou spravedlnost.

Autor: Zdeněk Müller | čtvrtek 31.5.2012 14:15 | karma článku: 15,14 | přečteno: 1955x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Po Kallasové přišla řada na Zelenského, Rusko na něj vydalo zatykač

4. května 2024  16:30,  aktualizováno  19:12

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a...

Estonsku roste sebevědomí. Hovoří o blokádě proti Rusku v Baltském moři

4. května 2024  18:08

Sledujeme online Velitel estonské armády Martin Herem navrhuje spojencům se připravit na možnou blokádu ruských...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik