Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poučení z první světové války

Letos se bude v Evropě opakovaně připomínat stoleté výročí vypuknutí první světové války. Rozpoutala éru barbarství a lidské tuposti, v níž byla zničena velká část všeho pozitivního, s čím evropská civilizace vstoupila do 20. století.

Nezodpovědnost a vnitřní nedisciplinovanost evropských elit přivodily pohromu, jež dopadala na evropské národy s různou intenzitou po následující desetiletí. Nepoučenost, neznalost a utkvělé názory představitelů národů a společenských špiček dláždily cestu ke katastrofám. Patřily sem i odvěké představy o nádheře a hodnotě monarchií a o slávě válek a jejich kontrolovatelné užitečnosti.

První světová války zničila svobodný obchod a zlatý standart, což byly dva základní sloupy hospodářství 19. století. Při následných pokusech o obnovu těchto ekonomických pilířů se jen dále množily omyly ze strany elit jak evropských, tak amerických. Velký hospodářský kolaps na konci 20. let silně vyrazně přispěl k vzniku politické situace, z níž povstala druhá světová válka. Po ní následovala válka studená, která proti sobě postavila západní demokracie a jednu diktaturu vzešlou z první světové války.

V historii obecně platívalo, že mezi elitami a národem (lidem, společností) existuje jistá dohoda. Elity požívají privilegia a výhody, plynoucí z politické moci a majetku. Ostatnímu národu je na oplátku zaručena bezpečnost a v moderní době určitá míra prosperity a blahobytu. Pokud elity selhávají, vydávají se v nebezpečí, že budou nahrazeny. Takový proces výměny elit ekonomických, administrativních a intelektuálních je vždy náročný a choulostivý. V podmínkách demokracie se tak děje zpravidla rychle a spořádaně. V diktaturách jde o proces zdlouhavý a téměř vždy krvavý.

Uvedená pravidla nejsou jen něčím z učebnic o jevech minulosti. Platí i dnes. Stačí připomenout třeba současné poměry na Blízkém a Středním východě, napětí na indicko-pákistánských hranicích, vztahy Číny a jejích sousedů. Tady všude může zkušenost z první světové války něco znamenat. Riziko katastrof plynoucích ze špatných odhadů v těchto případech stále hrozí, i když pozice militaristických a imperialistických ideologií je dnes slabší než před sto lety.

Silné státy dávají přednost raději míru než válce. Mír je jistější cesta k prosperitě, než jakou nabízejí domnělé výhody válčení. Selhávání elit, na které doplatily evropské národy v souvislosti s první světovou válkou, však dějiny nepohřibily. Patří i do naší současnosti.

V prvé řadě se jedná o nepochopení důsledků bezhlavého nebo ležérního přístupu k finančnímu liberalismu ze strany ekonomických, politických a intelektuálních elit. Panovalo přesvědčení, že finanční trhy jsou schopny samoregulace. Do jisté míry tomu tak bylo, leč samotné elity připustily a dokonce povzbuzovaly rozmach úvěrů bez starosti o jakoukoliv zpětnou vazba. Ostatně, politickým elitám šel takový vývoj na ruku, neboť v podmínkách rozmachu spotřeby se společenský smír domlouvá snáze, ne-li dokonce automaticky a samospádem.

Vsadilo se na zadlužování, což bankám velice líbilo. Vidina plynulého přísunu pohádkové many byla čarovná. Není divu, že se banky nebránily a naopak toho patřičně a nezřídka bezhlavě využívaly. Neschopnost nebo neochota domyslet, že jednostranné zadlužování a akcent na spotřebu nemohou fungovat navěky a jednoho dne se zadrhnou v podobě krize celého systému, padá na hlavu elit, které rozhodovaly. Zdálo se, že jde-li vše konečně tak hladce, nejsou obavy z možného hospodářského propadu, růstu nezaměstnanosti a chronického zadlužení více než archaismus nebo škarohlídství.  

Leč náhle jdou všemocné banky na kolena. A bankovní elity se obracejí ke státům s ponižujícím prosíkem. Ukázalo se, že bohatství bank jsou jen nafouklé cifry a nesplatitelné úvěry. Musely volat o pomoc. Politické elity propadly a ztratily tvář, protože ustoupily bankám. Intelektuální elity, rozuměj ekonomové, se zesměšnily. Nedokázaly předvídat, co nastane, a neshodli se na tom, co třeba v případě krize dělat. Aby se předešlo ještě horšímu, byla nutná záchrana. Pravidlo moderního kapitalismu potvrdilo svou platnost: Zisky se privatizují, ztráty se socializují. Názor veřejnosti, že účet za záchranu bank zaplatí především slabí poplatníci, zatímco co viníci zůstanou ušetřeni, je nesporně pádný.

Během posledních desetiletí se vytvořila globalizovaná bankovní a ekonomická elita. Pohybuje se v jakémsi skleníkovém prostředí, téměř bez kontaktu s realitou zemí, odkud vzešla. Občanskou soudržnost, kterou potřebuje každá demokracie, se takovým přesunem rozhodovací pravomoci někam mimo oslabuje. Nezbytná míra důvěry mezi občany a vládnoucími elitami prudce klesá. Korunu tomu může nasadit skrblická redistribuce zisků z hospodářského růstu. 

Dnes směřujeme stále výrazněji směrem k plutokracii, vládě peněz, bohatých a majetků. Jistému stupeni plutokracie se nevyhnou ani zavedené demokracie, neboť jejich základnou jsou tržní ekonomiky. Záleží ovšem na míře moci, jaká se vládě peněz ponechá. Má-li většina občanů názor, že hospodářská elita je příliš bohatě odměňována za v celku průměrné výkony a že se věnuje hlavně svým vlastním zájmům a veřejné blaho opomíjí, stmelující pouta společnosti slábnou a trhají se. Možná, že panika je předčasná, možná, že obavy jsou včasné.

A pak tu jsou starosti hospodářské spojené s finanční krizí. Moc se koncentruje u vlád věřitelských zemí, především Německa, a tří mezinárodních institucí, jejichž administrativy nejsou voleny. Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Těžko posoudit laickým okem, zda nyní postupují optimálně, když nedokázaly odhadnout a předejít bankovní krizi. Občané zemí, kterých se krize dotýká nejvíce, se těžko přesvědčují, že těmto institucím lze věřit. K nespokojenosti přispívá i to, že jde o administrativy nevolené. A politici, kteří odpovídají za chod vlastních demokracií, nemají na rozhodování těchto institucí velký vliv. Roztržka mezi mocí výkonnou a rozhodovací poškozuje samu podstatu demokracie.

Situace zatím nedospěla k extrémům, které spustily první světovou válku. Leč kupící se neúspěchy jsou dostatečně silné, aby už nyní ničily vážnost vládnoucích elit a živily  populistickou propagandu a xenofobní nevraživost. Je na elitách, aby předvedly, že se poučily a že chápou svou odpovědnost. Nestačí jen mluvit. Jinak se znovu chopí vlády nad rozumem vášně a důsledky vzednuté zuřivosti dopadnou na každého z nás bez rozdílu. Od nezodpovědnosti, ztráty rozumu je k barbarství jen krůček. Letos sto let stará světová válka nepřestává varovat.            

Autor: Zdeněk Müller | pátek 7.2.2014 14:20 | karma článku: 36,48 | přečteno: 3837x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

Vítězství v prohře aneb chvála fyzické meditace

Prohrát a přitom zvítězit? Je to dnes vůbec možné, když vítězení a prohrávání jsou dnes tak popletené. Natolik je prostoupila, pozměnila a smyslu zbavila kultura soutěživosti prosakující do všech sfér současného života. Možná, že na jejich pojmenování budou záhy stačit dětské dohady a fantazírování z dvorku mateřské školky. Dokáže moderní svět jednou promluvit o životě, aniž by v něm spatřoval fotbalový zápas? Než se tak stane, pokusme se najít ve vítězení a prohrávání nějaký jiný přínos než tomu zpravidla bývá.

4.6.2014 v 13:45 | Karma: 11,72 | Přečteno: 264x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Oslava bezvážnosti

Kunderův čtvrtý román psaný francouzsky se objevil na knižním trhu Francie počátkem letošního dubna. Kniha s názvem „Oslava bezvážnosti“, opatřena autorovou kresbou na prodejním obalu, se dostává ke čtenářům v původním znění po své loňské premiéře v italštině.

14.5.2014 v 13:54 | Karma: 12,61 | Přečteno: 356x | Diskuse| Společnost

Zdeněk Müller

Když se praotec Noe bál

Otcové a dědové se kdysi na adresu biblické „potopy světa“ bavili písní Osvobozeného divadla. Praotec Noe se bál, že se mu na jeho záchranné arše „zkřížej rasy“, ale nakonec to dobře dopadlo. Zkrátka se věřilo, že to tak nezůstane, že potopa přestane a že se zas budeme smát.

20.4.2014 v 11:30 | Karma: 15,80 | Přečteno: 485x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Být dědečkem

Ať má dítě nad sebou jakýkoliv strop, vždy se v jeho zorničkách odráží nebe. Já vím, zní to jako fráze, ale dědečkům se to odpouští.

25.3.2014 v 14:38 | Karma: 21,24 | Přečteno: 982x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Jaká je dnešní arabská mládež

Nedávno jsem byl postaven před podobnou otázku. A vzešlo z toho pár poznámek a postřehů, které zde shrnuji.

4.3.2014 v 14:30 | Karma: 36,39 | Přečteno: 8175x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik