Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podkarpatské črty 3

Šanci něco sdělit nabízejí obvykle hřbitovy. Už na počátku jsou vypočteny na věčnost, takže se jim zpravidla daří přečkat o něco déle než věcem stvořeným s myšlenkou na obyčejný život. Při našem podkarpatském putování mlčely, zarostlé neproniknutelným hložím a bodláčím.

Konec epochyzdmuller

Ze „Zlaté Prahy“ vyrážíme brzy po ránu do Iršavy. Nějakých 40 km trvá necelou hodinku. Raději opatrně, místní jezdí občas „divoce“. Iršavské náměstí postrádá ducha. Masivní stavby úpadkové fáze sovětské éry mohly sloužit leda sekretariátům. Dnešnímu životu spíše překážejí. Nevzhledné a špatně stárnoucí. Novotou září opravený kostel, druhý se na opačném konci prostranství ještě opravuje.

Ve venkovním stanu, s reklamou na pivo Oboloň, sloužícím za nálevnu i kavárnu, si poručíme ranní „napoj“. Obracím se na „děvušku“ s dotazem, zda „možno kušať?“ Žádná odpověď, žádná reakce. Zřejmě nerozumí, nebo nám nehodlá vysvětlovat, že nabízejí pouze „HANO´I“. Nějak tak jsem to včera četl na jednom jídelním lístku, neboť azbukou psané P tam vypadalo jako N. „Představ si, včera se mi zdálo, že ukrajinsky se řekne „nápoj“ „hanoj“. Není to nějak divné?“. Srdečný smích. Alespoň veselý start do nového dne, když se s námi obsluhující „děvuška“ nechce zdržovat, natož aby se usmála.

Nebyly všechny Iršavanky stejné. Tak, na kterou jsme vyrukovali s otázkou „kde nachoditsja póšta“,  nás k hledané budově laskavě doprovodila. Cestou sice mlčela, ale efekt její služby byl stoprocentní. Na krásně zařízeném poštovním úřadě bylo kupodivu pusto. Jen tři ženštiny za přepážkou. Přijaly nás vřele, i když  prodej třiceti známek se jim pak stal poměrně složitou operací. Přesto srdečnost nepozbyly a ta nejkurážnější z nich, vědouc, že jsme z Čech, se s námi loučila pozdravem „Nashle!“

Na protější straně v dalším baru jsme spatřili pečené útvary, z nichž se vyklubaly chutné sladké bochánky z kynutého těsta se švestkovou náplní. Snědli jsme dvě a k tomu jablečný džus. Milá paní za pultem nám dala odvahu se zeptat, co se dá v Iršavě zajímavého vidět. Pravila na to rezolutně: „Tady není nic!“ a když s tou otázkou šla na dva pány u blízkého stolu, reagovali na její beznadějnou reakci jen souhlasným pokyvováním: „V Iršavě to nestojí za nic!“

Když tedy nic, tak jsme se to nepokoušeli zpochybnit. A vydali jsme se z Iršavy na Bilki. Zajímalo nás podívat se tam na místní nádraží. Odtud se kdysi vyráželo na cestu k novému životu. S laciným papírovým kufrem, zakoupeným v Iršavě, a s několika hruškami v kapse. Najdeme tady z minulosti víc?  Mladík u odbočky z hlavní silnice se tváří udiveně. „Železnodarožnyj vokzal?“ Zřejmě tady vlak nikdy neviděl. Jako včera nám za informátora poslouží stařík pasoucí u silnice krávu. „Ano, nádraží bylo tam, co stojí ty nové domy“. Nádražní budova je dávno pryč. Zbyly jen travou zarůstající koleje úzkorozchodné trati. Železnice tady skončila před víc jak patnácti lety.

Domek obrostlý révou připomíná nádraží. Člověk by tomu hned uvěřil. Vychází odtamtud nějaký muž. Zdravíme a ptáme se, co je to za domek. Není to bývalé nádraží? Nikoliv, tady se rozdělovalo uhlí. Ano, ještě tu zbyla autováha. Dnes už se uhlí nedistribuuje. Všem proudí k domkům zemní plyn. Nad zemí ve žlutě natřených trubkách, po kterých se často pne vinná réva a mnohým místním slouží za základ pro stinnou přírodní pergolu na dvorku. Vzdát se plynu z Ruska? Nesmysl. Začít s ním šetřit? Vždyť je tak levný! Přijmout světové ceny? Příliš velké riziko. Nechcete být svobodní? Máme nezávislost a život, to je přece klid a spokojenost v rodině.

Na mírném kopečku před obci je hřbitov. Mrtví měli hledět k horám a tak leží na kopečku. I na smrt nemocní se prý vynášeli před stavení, aby ještě naposledy spatřili kopce. Skončila snad tady osoba, od níž se táhnou stopy k řadě míst v Evropě? Pro jedny maminka a pro mladší babička. Předstihla plynové komory Osvětimi. Tuberkulóza. Lékař z Berehova dorazil po dvanácté. „Nedá se nic dělat“, pravil. Staré části „svatého pole“ zarůstají a novým nájemcům se v křovinách a bujném kapradí vysekávají čerstvé parcelky.  Křížky, nedohořelé svíce, prázdné lahve od vodky. Slunce pálí a křoviny drásají nohy a ruce. Třeba tam dál v neproniknutelném houští se skrývá to, co může zůstat z lidské bytosti v zemi, když duch přejde do vzpomínek žijících. Třeba na tom vršku, s výhledem k pásmu kopců měli právo na svůj okrsek ti, jejichž kosti nekončí pod křížky... kdo ví, nepoví, a vnuci nevědí nic.   

Mohu tady vůbec něco najít a pochopit? Tady, kde se život odbývá v jakémsi bezčasí? V kraji bývalých tratí zarostlých travou, obcí bez označení a ztracených hřbitovů bezejmenných. Nikoho to nevzrušuje. Anebo zdejší nemají čas na staré časy myslet? K čemu hned soudit. Cožpak i my nežijeme prézentně? Je to tak současné, tak normální. Jen ty zdejší předimenzované novostavby, ještě nedokončené a už se rozpadající, prozrazují něco o nedějinnosti… o stavu, v němž současnost v bezdějinní hrozí zmatenou budoucností.

 

 

 

 

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 20.9.2010 10:30 | karma článku: 11,71 | přečteno: 1251x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik