Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podkarpatské črty 1

„Vydat se na Ukrajinu… k tomu tě mohly vést asi jen pracovní důvody nebo nostalgie po předválečném Československu“, slýchávám nezřídka od chvíle, kdy jsme se vrátili z cesty na Východ. Ani jedno, ani druhé, nebo vlastně obojí. Ale ještě něco navíc. Možná to nejdůležitější. Zvědavost. Aby bylo jasno.  

Kouzlo polonin, když se den vydařízdmuller

Do více stran nás to táhlo. Na západ do Lvov s polskou tradicí, do ukrajinského středu s Kyjevem a mohutným Dněprem a na jih do Oděsy, kterou nás Čechov a Ejsenštejnův Křižník Potěmkin už v mládí učili pokládat za ruskou. A Podkarpatsko? Tam jsme mířili nejen se vzpomínkou na Nikolku loupežníka, na smutné oči jedné Hanele a na Juraje Čupa, který zabil Máriju Matejovou „zlým duchem posedlou“, karpatské hrdiny natrvalo zvěčněné literárním mistrovstvím Olbrachtovým a Čapkovým. Hnala nás silná touha. Poznat a ohledat místa, kam sahají kořeny několika blízkých lidí.

Ukrajina je nám příbuzná víc, než si přiznáváme. Její západní část patřila kdysi ke státu, v němž žili naši předci jako poddaní habsburského císaře. Když Rakousko-Uhersko rozpadlo, připadl novému Československu kus toho území, do něhož kdysi zasahovala Střední Evropa. Podkarpatská Rus. Jazyk vyplazený na východ a vyoblený kopci karpatských polonin, jež se jižními svahy obracejí do maďarským a rumunských rovin.

Nejen historická geografie nás sbližuje s touto západní „okrajinou“ Východu. Už pár nejběžnějších slov dokáže udělat radost. Není to ani maďarština, ani rumunština. Od těch, co mají ukrajinštinu za mateřský jazyk, nás jazykově nedělí velká propast. Dej zvyknout uchu a měj trochu trpělivosti! Neříkám, že to jde pokaždé, ale často ano. I znalost ruštiny pomůže s dorozumíváním. Pravda, nikoliv s každým a v jakékoliv situaci.

Let do Kyjeva byl klidný. Žádné velké turbulence a pak hladké přistání. Venku parné červnové poledne. Uchylujeme se do stínu, který nabízí restaurace, „traktir“, u budovy pro příjem a odbavování vnitrostátních linek borispolského letiště. Ukrajinská kuchyň není špatná, nebo lépe, je výborná. Sotva na ní najít nějakou vadu i tady, kde se jen prochází, nebo se hodinku či dvě čeká na další spoj. Popíjím čaj a odháním neodbytnou mouchu. Asi jediná „moucha“ v tomto sice nijak ohromujícím, ale funkčním a čistém prostředí, s obsluhou, která se dokáže dokonce i usmát.

Do Lvova přilétáme malým dvou vrtulovým strojem pro nějaké tři desítky pasažérů po podvečerní bouřce. Letištní plocha je mokrá a po nebí, přecházejícím z modra do růžové, se táhnou šmouhy šedých mraků. Bum, bum, bum, .. tvrdší přistání, pravda, ale jsme u prvního cíle. V letištní budově s jasnými rysy předválečného sovětsky dekorativního konstruktivismu čeká s cedulkou Oleg z místní pobočky půjčovny automobilů Budget. Další příjemné překvapení. Stejně jako letenky i pronájem vozu zařídilo spojení po internetu. To se to dnes cestuje, pánové!

Trochu zdlouhavé administrování a papírování v pobočce automobilové půjčovny. Ale nakonec sedíme ve skoro nové Škodovce Oktavii a „džepéeska“ nás neomylně vede k hotelu Dnistr. Nu, abych byl upřímný, v centru historického Lvova se na hrbolatých dlážděných ulicích a uličkách navíc s tramvajemi trochu motáme. Stačí ovšem zastavit a zeptat se. Nikdo pomoc neodmítne.

Cesta ze Lvova do Mukačeva uběhla následující den hladce a rychle. Nová silnice a jen poblíž Lvova sem tam nějaké zpomalení kvůli menší zácpě. Pak už pohodlná jízda, dovolující sledovat okolí. Haličská rovina se po nějakých devadesáti kilometrech začíná vlnit a zvedat. Dvacet kilometrů a na scénu vstupují louky, lesy a stavení Verchoviny. A po další stejně dlouhé jízdě hraniční sedlo s výhledem do Podkarpatska.

„Zakarpatska oblasť“ hlásí cedule u silnice a dřevěná konstrukce stojící vpravo u silnice. K hotelu, který na blízkém kopci vypadá velkolepě, vede strmá a vodou vymletá cesta. „Dáme si kávu!“ Marně. Stavení, budované zřejmě s příliš velkýma očima, je zavřené, vypadá nedokončeně a snad je i opuštěno. Znamení čehosi, co nás bude provázet po celou naší cestu. Rozmach na začátku, skromnější realizace a absence finiše. Pečeť neklidné doby anebo rys mentality?

 

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 13.9.2010 15:20 | karma článku: 16,83 | přečteno: 1445x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Vláda se bude zabývat budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Letecká záchranka zůstává

18. května 2024  7:23

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik