Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pod popelem doutná oheň

Dlouho jsme pokládali islám za něco jednolitého a muslimy za celistvou masu. Dnes víme, že to tak úplně neplatí. Podle zpráv z Iráku už víme, že tam mezi sebou soupeří muslimové dvou hlavních větví islámského náboženství a to sunnité a šíité a že jejich spory mají čas od času hodně krvavou podobu. Pokud bychom dělali přehled současných hrozeb náboženských válek, nenávist mezi sunnity a šíity by figurovala v popředí.  

Skutečnost, že konflikty jsou především politické, že v nich jde o velice pozemské a zhola mocenské zájmy, pro něž jsou teologické rozdíly, formulované před staletími, pouhou záminkou, nehraje nijak velkou roli. Úporná snaha muslimů strhávat hranice mezi světským a duchovním vede k tomu, že se politické a náboženské slévá do té míry, že i samotní muslimové často nedokáží rozeznat, zda se hádají, nenávidí se nebo mezi sebou válčí z primárně politických nebo náboženských důvodů.

Jak velí muslimský zvyk, sedmý a čtyřicátý den po skonu věřícího se na nebožtíka vzpomíná v okruhu jeho blízkých. Nebylo tomu jinak ani v případě Imáda Mughníji, onoho „teroristy bez tváře“, který podlehl na následky atentátu 12.února letošního roku v Damašku. Jeho rodná strana, libanonský šíitský Hizbulláh, pro níž byl dotyčný cennou veličinou, si ho podle náboženské tradice náležitě připomněla. Obě data posmrtných tryzen prošla ovšem v tichosti na Bahrajnu, stejně jako v Kuvajtu, byť tamní šíité Mughníju bezprostředně po jeho smrti nemálo oplakávali. Ani v Iráku se žádné velké shromáždění nekonalo. I když tam by taková akce zapadla mezi jiným projevy komunitní šíitsko-sunnitské nesnášenlivosti.

V ostatních arabských zemích panuje obava z rozporů mezi vyznavači sunnitského a šiitského islámu. Odlišnosti se raději nevyhrocují, není-li to nutné. Přesto se čas od času objevují případy podrážděných reakcí sunnitů, zejména od doby, kdy se Íránská islámská republika snaží stát regionální velmocí. V loňském roce saúdskoarabský král Abdulláh dokonce dvakrát varoval před íránskou náboženskou, rozuměj šíitskou, horlivostí.

 

Není náhodou, že toto varování přišlo po letní válce v Libanonu v roce 2006, při níž se střetla izraelská armáda s Hizbulláhem. Válka sice silně poškodila Libanon, ale muslimský svět neváhal vzdor tomu mluvit o „vítězství Alláhovy strany“. Vlna sympatií pro toto šíitské hnutí zaplavila muslimy po celém světě. Íránský režim se pak pokusil nabídnout této prošíitské náladě záštitu. Logicky to uvedlo saúdskoarabského monarchu, z titulu ochránce posvátných míst islámu Mekky a Medíny významného garanta sunnitské ortodoxnosti, a jeho arabskou družinu do stavu bdělosti.

 

Emoce vyvolané v Teheránu atentátem na Imáda Mughníju, přední figuru Hizbullláhu, potvrdily obavy v sunnitském prostředí. Íránská delegace, jež dorazila na pohřeb teroristy v Libanonu, byla složena ze zástupců všech významných íránských institucí, včetně zástupce nejvyššího duchovního vůdce ájatolláha Alího Chameneího. Po řadu dní se v Teheránu a velkých íránských městech pořádali tryzny k uctění zemřelého „mučedníka“. Libanonská Alláhova strana je rozmazlovaným dítkem Islámské republiky a Imád Mughníja byl jednou z vizitek této rodové větve.

 

Vzdávání holdu mučednictví libanonského šíity má svou odvrácenou tvář. Ačkoliv se Hizbulláh snažil vylíčit svého zabitého vůdce jako vzor a vyzvednout ho na oltář hrdinů islámu, nebylo všude v arabském světě zapomenuto, co má na svědomí. Ve skutečnosti byl podezírán a dokonce i obviněn z řady teroristických akcí.  V Kuvajtu zkomplikovala Mughníjova dvojí role připomínkové oslavy a její šíitské aktéry a účastníky postavila do pozice podezřelých spolupachatelů. Zesnulý je totiž spojován s únosem dvou kuvajtských letadel a atentáty spáchanými v emírátu před čtvrt stoletím. I když se země na přelomu zimy a jara soustředila na předčasné legislativní volby, na aféru „teroristy bez tváře“ se v Kuvajtu nezapomnělo. 

 

Na žádost čtveřice advokátů byli zbaveni imunity dva kuvajtští poslanci, kteří se účastnili tryzny za zesnulého teroristu. Adnán Abd as-Samad a Ahmad Larí byly už předtím vystaveni protestům ostatních poslanců, především sunnitů, a vyloučeni z poslaneckých výborů, v nichž zasedali. Po ztrátě imunity byli několik dní ve vazbě a podrobeni vyšetřování. Nyní jsou vyšetřováni na svobodě a čelí obvinění z příslušnosti k údajnému kuvajtskému Hizbulláhu.

 

Na Bahrajnu nevyvolaly vzpomínkové oslavy v souvislosti s úmrtím Imáda Mughníji tak prudké reakce jako v Kuvajtu. Situace je tam přesto napjatá. Írán si činí nároky na toto malé království a tamní šíité, kteří mají většinu, se opakovaně bouří. Obviňují sunnitské vládce z falšování demografických statistik, pokud jde o velikost bahrajnské šíitské populace, a tvrdí, že vláda nabízí tajně občanství sunnitům přicházejícím odjinud.

 

Zbytek arabského světa a většina sunnitů, s výjimkou palestinských islamistických organizací, zavražděného šíitského teroristu neoplakávali. Sympatie pro libanonský Hizbullláh, projevující se těsně po letní válce v Libanonu v roce 2006 ve všech muslimských skupinách bez rozdílů, vyprchaly. Heroická tvář Hizbulláhu vybledla v souvislosti s tím, jak se Alláhova strana začal chovat na domácí libanonské scéně. Namísto očekávaného šíitsko-sunnitského smiřování, nastal pravý opak. Rivalita dvou regionálních center – Saúdské Arábie a Íránu, se přenáší do země cedrů. A tamní sunnitské a šíitské politické formace jsou připraveny plnit scénáře sepsané v Teheránu a Rijádu. Pod popelem doutná oheň. Bez ohledu na potřeby vlastní země a těch, kdo tam žijí.        

       

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 14.4.2008 17:23 | karma článku: 19,30 | přečteno: 1613x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Silné bouřky jdou Českem, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  16:04

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Zelenskyj se v Bruselu sešel s lídry EU, podepsal novou bezpečností dohodu

27. června 2024  15:03,  aktualizováno  16:01

Evropská unie a Ukrajina v Bruselu schválily bezpečnostní dohodu, jež slibuje pokračování vojenské...

Policie prohledala pražské byty Bystroně z AfD, dostala žádost z Německa

27. června 2024  12:48,  aktualizováno  15:48

Česká policie prohledala dva byty politika Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně na pražském...

Poslanci chtějí nejvyšší státní vyznamenání pro Kunderu. Neprošel Miloš Zeman

27. června 2024  5:53,  aktualizováno  15:30

Poslanci podpořili návrh šéfa ANO Andreje Babiše, aby Řád Bílého lva in memoriam dostal spisovatel...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik