Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O zdech a hranicích

Svět dneška nabízí dva pohledy. Globalizační a všelidský. Navazují na sebe a zároveň si odporují. Podle jednoho žijeme ve světě ekonomické a finanční globalizace. Trh je tu téměř zbožněn a spotřeba standardizována až na samotnou hranici likvidace jakýchkoliv nemateriálních hodnot. Do popředí se staví funkčnost a účelovost. Rubem je pak hojnost kontrastující s bídou a marnivá přesycenost u jedněch a dusivý nedostatek u druhých. Jako protipól se staví svět pro všechny. V této druhé představě se sází na setkáváním kultur, civilizací, tradic a jazyků. Nepopírá se, že rozdílné civilizace do sebe občas narážejí. Ale věří se, že podstatnější je vzájemné obohacování, jež koneckonců přinese něco jako zušlechtění celého lidstva.

     Oba dva názory mají cosi do sebe. Jeden přitahuje praktičností, druhý velkorysou šlechetností. Sázka na globálnost nádechu mnohočetného, rozmanitého a do všech stran otevřeného lidstva je jim společná. Má otřást úzkoprsostí a přízemností národních, místních a domácích pohledů na současný svět. Až sem to jde, ale v dalším začíná globálnost a všelidskost probouzet hlodavého červíčka pochybností.

     Politika se týká národů, právně politických jednotek na určitých územích. Všechny tyto reality vznikly historicky a jsou jen nahodilé. Podepsaly se na nich války, invaze, dobývání, rozvoj průmyslu a obchodu, přesuny populací s různými jazykem, s odlišnou kulturou a jinými orientačními body. Tyto faktické i imaginární prostory jsou vymezeny hranicemi, jež pocházejí z minulosti, ze starého světa. Ve jménu všelidskosti a ve jménu sice mnohočetné a rozmanité, ale koneckonců homogenní všesvětovosti by měly být popřeny. Pochybuji, že to půjde.

     Hranice není a nejsou pouze tím, co odděluje nebo formálně něco označuje. Dovolují také uznat a respektovat druhého a setkávat se s ním. Hranice tak má nejen negativní, ale i pozitivní smysl. Platí to psychologicky, morálně i politicky. Nechápejme hranice jako nějaké zdi a nedělejme ze všech hranic zdi. Existují hranice beze zdí, zdi bez hranic a zdi s hranicemi, jež mohou mít za určitých okolností opodstatnění. Zdi mají jedinou funkci a to zabránit lidem přejít z jednoho prostoru do druhého. Hranice mohou být naopak předmětem vyjednávání a vzájemné dohody o tom, kudy povedou. Zeď je vždy jednostranná.

     Zdi a hradby sloužily v lidské historii k tomu, aby bránily invazím nepřátelských armád, přílivu populací, jež se pokládaly za nežádoucí. Izolovaly jedny od druhých a měly bránit vpádům hladovějících do skutečných nebo domnělých oblastí hojnosti.

     Ale zdi se už v minulosti ukázaly jako prostředky krátkodobé účinnosti. Byť nezřídka mohutné jako Velká čínská zeď, byly statické a nešly po podstatě. Řešením jsou hranice uznané oběma stranami. Nejlepším protilékem před zdmi je vzájemné uznání rozdílů mezi námi a těmi za hranicí, která není nepropustnou zdí, nýbrž místem vzájemného respektu a přechodem z jednoho prostoru do druhého.

     Svět bez hranic by byl pouští, jednolitou a uhlazenou, na níž by žilo kočující lidstvo tvořené totožnými jedinci bez rozdílů. Naopak svět protkaný hranicemi, respektovanými a uznávanými jedněmi i druhými, je světem koexistujících rozdílů a plodných odlišností. Aby se však uznání a vzájemné přijetí mohlo konat, je třeba jisté rovnováhy. Je třeba, aby život byl k žití na jedné i druhé straně a aby každý mohl navštívit toho druhého, kdy se mu zachce.

     Všelidskost přesto není bezcenným pojmem. Všichni jsme do jisté míry stejní a můžeme tudíž najít společnou řeč, pokud jde o válku a mír, o ochranu životního prostředí na Zemi, o boj proti hladu, proti epidemiím a nemocem. Dělat ovšem všelidskou politiku jde těžko. Politika se totiž utváří především jako střetávání a soupeření skupinových a národních zájmů.  Všelidskost patří do našem vědomí především jako etický korektiv politiky. Ať funguje jako červené světlo, jež se rozsvítí vždy, když konkrétní politika přestane pečovat o životně důležitou ekonomickou rovnováhu a vzájemné uznání hranic proti vytváření zdím všeho druhu. Souhrnně řečeno, globalizace a všelidskost ano, ale jen ruku v ruce s reálnou politikou. A může-li to být politika pohostinnosti spíše než politika nehostinnosti, tím lépe.   

 

Autor: Zdeněk Müller | čtvrtek 18.10.2007 8:23 | karma článku: 12,86 | přečteno: 1866x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik