Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O hledání smyslu na okraji propasti

Duševní strádání v dospělosti má kořeny v dětství. Naučil nás to chápat Sigmund Freud. Dnes je psychologie o krůček dál. Nesmíme prý zapomínat na roli jako hraje rodinné a kulturní zázemí, v němž se strádající osoba ocitá. Záleží na tom, jaký příběh se okolo psychicky zraněného člověka vytvoří. Trápení dotyčného dokáže zhorší nebo naopak zmírní. Zcela ho však nevymaže nikdy. Dá se s tím něco dělat?  

Vezměme si jako příklad něco hodně křiklavého. Děti zatažené do válčení v Latinské Americe, Africe či na Blízkém východě si odnášejí do života psychickou ránu. Když se jim podaří přežít a dostanou šanci vrátit se do normálních mírových poměrů, zpravidla opouštějí domov a „začínají od nuly“. Málokdo z nich snese ponižující pečeť, kterou jim vtiskuje jejich okolí. Utíkají před sebou, ale neutečou.

Navíc je mír děsí. Naučili se jen válčit, ve všem ostatním jsou nedouci. Přesto touha po změně bývá silná. Chtějí chodit do školy a to co možná nejdále od míst, kde se válčilo. Když se jich psychologové dotazují, co by dělali, kdyby je neuhranula válka, drtivá většina říká totéž: „Dělal bych to, co dělal tatínek“. Přirozená reakce dětí, které za normálních okolností nacházejí v rodičích svůj model.

Malý vojáčci sní nezřídka o tom stát se lékaři „aby zachraňovali životy“ nebo spisovateli „aby podávali svědectví“. Sociální a společenské poměry jim málokdy umožní něco takového uskutečnit a pokud ano, minulost je pronásledovat nepřestává. V nejhlubším nitru mají natrvalo jizvu. Brání poznat poklidné štěstí normálního rodinného života a komplikuje návrat mezi ostatní. Leč pokud dokáží dát smysl tomu, co je v mládí potkalo, aby to bylo snesitelné, cesta do světa živých se otevře. 

Najít smysl a objevit význam dotazu „proč“, v tom leží alfa a omega obnovy. Italský spisovatel Primo Levi, jenž přežil holocaust a ve svém první poválečném románu Je-li toto člověk podává svědectví o každodenním životě lidí uvězněných v lágru, píše, že nejspolehlivějším způsobem, jak mučit člověka, je říkat mu: „Tady žádné proč neexistuje“. Tato věta dokáže člověka změnit v pouhou věc. Bez možnosti dávat sobě a světu smysl ztrácí člověk lidskost a tedy i schopnost natahovat ruku směrem k druhým, což utváří lidské společenství.

Naše lidskost je tedy spojena s uvědomováním si smyslu toho, co bylo a co je. Tázat se „proč“ může tak dětským vojáčkům vytvořit odrazový můstek k návratu zpět od nelidskosti válčení k lidské každodennosti. „Láska k „proč“ dovoluje splétat první očka na obnově přetrženého pouta“, píše francouzský psychiatr Boris Cyrulnik na adresu těch, kterým je třeba pomoci nalézt ztracenou lidskost.

Germaine Tillionová, francouzská etnoložka, o níž podává zajímavé svědectví nynější výstava v pařížském Muzeu prvních kultur na nábřeží Branly, studovala před válkou společenskou organizaci berberských kmenů v alžírských horách. Když pak byla za okupace kvůli odboji zatčena a uvězněna, využila své pozorovací zkušenosti během deportace v Ravensbrücku. Ve svých vzpomínkách vypráví, že „schopnost dešifrovat to nesmyslné, co nás obklopovalo, nám pomáhala morálně a chránila nás před devastujícím účinkem strachu“. Aby se vězni nenechali jen tak zabít, bylo třeba vypozorovat způsob, jak funguje daný absurdní a krutý systém likvidace lidí.

Fascinace mučiteli vede často k identifikaci s agresorem. Dnes o tom mluví lidé, jenž se stali rukojmími různých povstaleckých hnutí a islamistických bojůvek. Objevili v sobě dokonce jistý sklon ztotožnit se s nesmyslnou a nehumánní akcí a dát za pravdu násilníkům. Na rozkladný a devastující efekt takových pocitů lze reagovat vnitřní svobodou. „To mi nemohou vzít, v tom mně nemohou nic nařídit“, musí si říkat oběť stojící tváří v tvář mučitelům. Odtud se dá odvíjet konstrukce smyslu, chránící ohroženou identitu a zvyšující šanci na přežití.   

Traumatizovaní válkou, vězněním a mučením nebudou už nikdy zcela zdrávi. Současné vědomí nabízí naději, když říká, že takoví jedinci mohou nalézt místo mezi ostatními, zabrání-li se jejich stigmatizováni. Ale i tak se většinou neubrání sklonu soudit vše kolem sebe přes jizvu vklíněnou do jejich minulosti. Do jisté míry tedy kruh začarovaný, leč nikoliv neprolomitelný.

Není vše ztraceno, pokud se člověk nevzdá svého individuálního „proč“ nebo ho dokáže v sobě obnovit.  Právě hledání, nalézání a dávání smyslu je v lidském životě tím intimnějším zdrojem identity a zároveň lidské solidarity. Z každého jednotlivého života činí neopakovatelný příběh a současně ho připodobňuje všem ostatním. Případy dětských vojáčků vracející se do života z nelidských válek dokazují, že i v extrémních situacích na samém okraji propasti, tváří v tvář zmaru, kdy se zdá, že veškerá lidskost je pryč, je oživené tázání „proč“ záchranou.

   

 

 

    

 

Autor: Zdeněk Müller | pátek 11.7.2008 10:44 | karma článku: 24,38 | přečteno: 2457x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Silné bouřky jdou Českem, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  16:25

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Řidič v Brně srazil školačku a z místa nehody ujel, pátrá po něm policie

27. června 2024  16:17

Osobní vůz ve čtvrtek odpoledne v Brně-Přízřenicích srazil dítě mladšího školního věku, podle...

Turecký kamion se marně snažil podjet most v Brně a zablokoval městský okruh

27. června 2024  16:16

Dopravu v pěti jízdních pruzích zastavil ve středu dopoledne v širším centru Brna turecký řidič...

Foto měsíce zachycuje zlaté oslavy. Porota ocenila Michala Růžičku z MAFRY

27. června 2024  16:08

Kapitán národního týmu Roman Červenka slaví na pódiu s mistrovskou trofejí, zatímco na něj...

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik