Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechte nás žít po našem

Muslimský intelektuál Tárik Ramadán, hlasatel multikulturalismu po islámsku, dostal po Švýcarsku, Spojených státech (kde mu bylo nakonec odmítnuto pracovní povolení) a Anglii (Oxfordská universita) novou nabídku učit na západní universitě. Tentokrát přišla z Nizozemska. Proslavená universita v Leidenu mu hodlá svěřit profesorské křeslo na katedře islámských studií. Navíc má být toto jmenování doprovázeno štědrou subvenci ománského sultána.

Tárik Saíd Ramadán, narozený ve švýcarském exilu v roce 1962 a absolvent ženevské university (filosofie, francouzská literaturu, arabistika a islamologie), sleduje příklad svého dědy a vzoru Hasana al-Banná, zakladatele fundamentalistického Muslimského bratrstva. Nikdy neodmítá místo, odkud může „evangelizovat“ a šířit svou politickou představu zděděnou po předcích. Muslimské bratrstvo, základna zprvu egyptského islamismu, založená v roce 1928, se stává na konci druhé poloviny 20. století jedním z nosných pilířů radikálního politického islámu. Slogany „muslimských bratrů“ hlásají: „Islám je náboženství a politika, korán a meč, víra a velení, vlast a občanství. Alláh je náš cíl, Prorok náš vzor, Korán naše právo, džihád naše cesta, mučednictví naše touha“.

Nevím, co by tomu řekli Rembrandt a Descartes, jejichž jména jsou spojena s nejstarší a nejprestižnější universitou v Nizozemsku. Otevřenost vůči Ramadánovi je možná sympatickým gestem tolerance vysokého učení vůči propagátorovi jedné vize „evropského islámu“. Možná jde jen o pouhý kompromis, bez něhož by katedra islámských studií leidenské university nedostala darem 2,5 milionů eur  (asi 67,5 milionů Kč) od sultána Ománu, jak se nyní stalo.

Omán, bašta umírněné tradicionalistické islámské sekty ibádíja, je především monarchií, kde je islám státním náboženstvím a šaría, boží zákon islámu, zůstává jediným zdrojem místního práva. Vládce Ománu Kabús ben Saíd sice není nejhorším z diktátorů, ale není také modelem demokrata. Na trůn se dostal tak, že před 37 lety svrhl svého otce. Zastává funkci šéfa státu, premiéra, ministra zahraničí, obrany a financí. Zvolená forma podpory islámských studií v Evropě ze strany muslimských teokracií není ničím novým. V 80. letech podporovala Saúdská Arábie šíření islámského fundamentalismu v Evropě tím, že financovala Islámská centra vedená Saídem Ramadánem, otcem a dalším modelem pro Tárika Ramadána.„Je podivné, že taková universita, jakou je ta leidenská, pověstná svou svobodomyslností a kvalitou vzdělávání, se nechává kompromitovat Ománským sultanátem a Tárikem Ramadánem“, rozhořčuje se libanonský historik Habíb Tawa, profesor ze Sorbonny. „Je třeba připomenout, že v Leidenu vychází po dlouhá léta věhlasná a vědecky kritická Encyklopedie islámu a mezi profesory této university patřil orientalista Christiaan Snouck Hurgronje (1857-1936), průkopník moderního vědeckého poznávání islámu“.

Jmenování Tárika Ramadána, jenž má švýcarské občanství, na katedru islámských studií neprošlo v Nizozemsku bez veřejné pozornosti. Není divu. Ve vědomí je dosud aféra s vypuzením Aján Hirsí Alíové. Bojovnice proti brutálním středověkým zvyklostem praktikovaným dosud mezi některými muslimy a vášnivá zastánkyně sekularizace veřejného života a náboženské neutrality moderního státu, krátce rovněž poslankyně, byla zbavena občanství z důvodu klamání úřadů o svém původu. Zastánkyně modernizace a sekularizace islámu je vypuzena a naopak se otevírá náruč hlasateli „evropského islámu“ ve fundamentalistickém balení. 

Atmosféra v zemi je navíc stále pod vlivem dojmů vyvolaných vraždou filmaře Theo van Gogha. V listopadu 2004 ji spáchal fanatický islamista jako odplatu za „zneuctění islámu“ filmem Porobení o zacházení tradicionalistického islámu s ženami. V nizozemském parlamentu se ozývají hlasy označující Ománský sultanát za „islamofašistickou diktaturu“. Také se tam tvrdí, že Tárik Ramadán může být „hrozbou pro národní bezpečnost“. Malá země, známá vždy svou svobodomyslností, otevřeností a tolerancí se před několika lety prudce otočila a její občané jsou dnes velice nedůvěřiví vůči muslimů. Žije jich tam asi milion, převážně Maročanů a Turků.

Nizozemský ministr školství a kultury Ronald Plasterk zatím odmítá s odkazem na respektování nezávislosti universit podepsat jmenování Tárika Ramadána do funkce vedoucího katedry v Leidenu. Universita se brání tím, že dotyčný byl vybrán ze 40 uchazečů a že předtím vedl seminář na téma Identita a občanství na Erasmově universitě v Rotterdamu.

„Tárik Ramadán je ideologicko-politickou ikonou, ale není to žádný vědec a ještě méně myslitel. Nechápu, jak si ho mohla leidenská universita vybrat“, pohoršuje se Ahmed Benani, antropolog náboženství z Lausanne, jenž zná Ramadána z dob jeho působení ve Švýcarsku. Podle jeho názoru zastával Ramadán vždy dvojznačný vztah k terorismu, sám se prý pokládá za „salafistu“ (zastánce návrat k předkům jako vzorům) a v žádném případě nepředstavuje nějakého modernizátora islámu.

Ramadán zatím mlčí. Jak znám jeho prohlášení, je schopen říci cokoliv, co se zrovna hodí. Jeho výroky bývají zpravidla rozporné. Na jedné straně říká na adresu muslimských věřících: „Musíme pro vlastní dobro praktikovat sebekritiku, nikoliv kritizovat islám, ale kritizovat naše chování”. Na straně druhé povzbuzuje muslimy, aby žili v Evropě podle vlastních norem. Od okolní společnosti pak žádá, aby v duchu tolerance tuto volbu respektovala. Zkráceně, nechte nás žít po našem a my s vámi budeme žít v míru. Ať tak či onak, pokud se profesor nechává platit ománským sultánem, bude těžko propagovat osvícený islám.

  

Autor: Zdeněk Müller | pátek 23.11.2007 11:02 | karma článku: 18,24 | přečteno: 1644x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik