Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na okraj kulatého výročí

Před 90 lety využili bolševici anarchie v Rusku a provedli svou revoluci. Vracet se k této události má smysl nejen kvůli historii. Lze se z ní učit o motivech lidských činů, o iluzích humanismus a o přednostech a zrádnosti politické intuice a realismu.    

     Říjnová revoluce byla díle spíše unavených vojáků než přesvědčených socialistů, soudí v jednom ze svých fejetonů Ferdinand Peroutka. A pak dodává, že Lenin měl výbornou intuici na reality lidské nenávisti a zášti, na člověčí strach a chtivost. Ruští vojáci znavení válčením na frontách první světové války chtěli domů. Stačilo jim dát správný impuls. A něco takového Lenin dovedl. Ukázal proletářům krásné byty buržoazie, slastný život v panském sídle, chuť moci a rozkoš, jež plyne z toho, když se zablácené boty položí na pečlivě vyleštěný mahagonový stolek. Vůdce revoluce dal nespokojeným cíle jasné a smyslové. Jeho „Učit se, učit se, učit se“ přichází později. Před devadesáti lety bylo naopak heslem: „Vyžij se!“ Ještě v roce 1918 píše Maxim Gorkij na adresu vítězné revoluce: „Je to jen vítězství zvířecího mravu, provalení asiatštiny, jež v nás hnije“.

 

     Gorkij rok po revoluci tvrdil, že ruští socialisté neznali „ruský materiál“. Ale Lenin ho zřejmě znal a chápal. Věděl, že by s Marxem v Rusku nepochodil a nechtěl čekat, až ruský národ pochopí marxismus. Bylo mu jasné, že by musel čekat hodně dlouho. Měl ovšem bystrost, která mu našeptávala, že britská říše v Asii má stále větší potíže související s rasovými problémy. Nu, proč tedy Britům pořádně nezatopit na Východě? „Rusko, Indie a Čína tvoří obrovskou většinu“, napsal a tvrdil, že po Rusku „bude povstáním Indie a Číny vítězství socialismu definitivně zajištěno“. Marx si představoval, že socialismus přivede na svět elita německých proletářů, dědiců Hegelovy filosofie. Lenin chtěl tuto úlohu svěřit lidem s turbany a s copánky. V tomto ohledu si nepočínal jako umanutý filosof, nýbrž jako prakticky uvažující voják. Hledal spojence.

 

     Nejen intuice, ale také lhostejnost k morálce, slavily úspěch v říjnové revoluci. Morálku považovali bolševici za jednu z nástrah kapitalismu. Jistě lze věřit tomu, že Lenin byl osobně nezištným člověkem. Svým bližním však sloužil po svém. Kupříkladu nechával bez milosti popravovat každého, kdo byl označen za „nepřítele revoluce“. Racionalistické založení mu dovolilo rozlišovat lidstvo a lidi.  Lidstvo uctíval a snad dokonce miloval, ale k jedincům byl krutý. V nenávisti k buržoazii nacházel ospravedlnění. Dokud ho neopouštěla, věřil, že ho morálka neopouští. Když Hannah Arendtová analyzovala postoje tvůrců totalitních hnutí, došla k závěru, že „se cítí o to více osvobozeni od tradičních morálních zábran, jsou-li přesvědčení, že vycházejí ze samotných zdrojů autority“. Lenin byl zřejmě přesvědčen, že uskutečňuje zákon dějin. A to bylo silnější diktum než jakékoliv mravní desatero.

 

     Říjnová revoluce byla dílem ruských vášnivců, leč chladných a racionálně uvažujících. Sedí na ně úvaha rozumáře Ivana Karamazova, postavy z románu Dostojevského: „Zejména bližní nelze podle mne milovat, leda vzdálené. Abychom dokázali miloval člověka, musí se skrýt, neboť jakmile ukáže svou tvář, tatam je láska. Miloval člověka abstraktně, to lze a nadto zdaleka, ale zblízka téměř nikdy“. Vášnivost, amorálnost, chladná vypočítavost. Určitě. Taková byla osobnostní výzbroj a založení autorů bolševického převratu. Přesto zůstává jedno ale. Kdyby bolševici dokázali jen opakovat revoluční fráze a chyběla jim schopnost se realisticky orientovat, jejich říše by brzo padla. Jak víme, nestalo se tak. Vládnout jen na bodácích a terorem se nedá dlouho. Lenin to pochopil. Realistickým instinktem či jakýmsi dědictvím nesložitého selského rozumu. Obrat k „nové ekonomické politice“ počátkem 20.let vyšel z jeho iniciativy a výrok „podstata je v tom, co nám na jaře řekne vesnice“, znamenala historický mezník. Jako kdyby se tu zdaleka, nenápadně a asi i nechtěně probouzel tržní komunismus, jehož plnou sílu dnes ukazuje Čína.         

Autor: Zdeněk Müller | středa 7.11.2007 12:35 | karma článku: 8,98 | přečteno: 939x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Rusko hlásí masivní útok ukrajinských dronů. Poničily i ropnou rafinerii

21. června 2024  7:08,  aktualizováno  7:30

Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik