Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jakou mládež chceme?

Nedávné stávky francouzských středoškoláků navazující na protesty proti penzijní reformě byly na první pohled nepochopitelné a vyvolávaly otázky. Chybí snad dnešní mládeži vlastní společné téma? Opravdu je nejaktuálnější starostí mladých obava, že půjdou pozdě do důchodu? „Za čtyřicet let bude vaším představným nějaký Číňan nebo Arab a ti, jak známo, slovo důchod ve svých slovnících nemají“, četl jsem v jedné diskusi. Mýlí se mládež, protože je nepoučená a nesoustředěná, anebo za to mohou staří, protože jí nadbíhají a zneužívají ji? Jakou mládež vlastně chceme?

Ve Francii si vláda mne ruce. Zákon o penzijní reformě vešel vzdor protestům do života a blokády škol a manifestace ukončily, jak se očekávalo, podzimní prázdniny okolo svátku Všech svatých. Nespokojenost utichla, leč důvody k ní nezmizely.

Francouzská situace, viděna z Čech, vypadá jako historická nepoučitelnost. Nejdříve vybuchneme, pak teprve přijde řada na rozum, pokud se vůbec dostaví. Můžeme se Francouzům smát a spokojeně si říkat, že nás se to netýká. Přesto není francouzský příběh tak úplně z jiného světa.

Systém francouzského školství je organizován tak, že dítě si musí už ve 14 letech zvolit svoji budoucí životní orientaci a v 18 letech se považuje za zralého občana schopného volit prezidenta republiky. Od mladých se nepřímo žádá, aby si všímali společnosti okolo sebe. Přitom je známo, že zatahovat do školy neúměrně starosti okolního světa není zdravé. Posláním školy je vštípit dětem rozumné etické zásady bez ohledu na politické vlevo či vpravo. Vpustit sem příliš brzo společenské a následně i politické záležitosti může základní smysl školy zcela rozvrátit.  

Něco obdobného platí i pro tržní principy a ekonomiku. Už děti si zvykají na to být spotřebiteli a konzumenty, každoročně se počátkem nového školního roku mluví o tom, kolik stojí výbava školáka a jak zase stouply ceny školních brašen etc. A pak se mladým vyčítá, když se starají více o to, co mají na sobě a s jakým novým modelem techniky si mohou hrát, než o to, co mají v hlavě. Zákaz používat mobil při vyučování se považuje téměř za cosi jako nepřípustné omezování osobnosti dítěte.  

Děti i rodiče se dnes nezřídka oblékají podobně, poslouchají téměř stejnou muziku a nezřídka sledují stejnou televizní zábavu. Přesto se tím nijak výrazně nedaří předcházet generačním konfliktům. Zdání nesmí klamat, ať už jde o zábavu nebo o společenské protesty. Svět dospělých dělá dojem, že neví, co si s mládeží počít a co si o ní má myslet. Dítě, před nímž se klaníme, anebo dítě, které se okřikuje? Dva způsoby, do nichž se lehce vklouzne, a dva způsoby, jak popírat dětskou specifiku a nebrat v úvahu věk.

Stav mládeže by se neměl přecházet mávnutím ruky. Nejen té francouzské, ale i té naší a evropské vůbec. Leč jsme na diagnostiku tohoto stavu připraveni či naladěni? Nemálo dospělých neopouští syndrom Petera Pana – touha zůstat natrvalo dítěte a přitom si nedokáží s dětmi ani hrát, ani ukázat pozitivní stránku autority, ani se rozhodnout, jaké místo mladým ve světě přisoudit. A tak to jde od jedné krize ke druhé. A když nějaká krize vybuchne, následuje jen kritika a lomení rukou nad tou naší mládeží. Leč ona není ničím jiným než zrcadlem nás starších. Pokud jsme si dali na štít svého života jako jeho smysl bavit se a nikoliv především pracovat a vytvářet hodnoty a opustili jsme ideál činit z práce zábavu, nemůžeme čekat, že naši potomci budou lepší.     

Autor: Zdeněk Müller | pondělí 15.11.2010 9:20 | karma článku: 14,77 | přečteno: 1653x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik