Islám není řešení
V Túnisku čelí islamistická strana Ennahda prohlubující se ekonomické krizi, rostoucí společenské nespokojenosti, stávkám a opakovaným výbuchů násilností. Přála by si přitáhnout k vládní odpovědnosti nejen dvě sekulární strany, s nimiž uzavřela taktické spojenectví na základě slibu stavět meze excesům islámských extrémistů v otázkách postavení žen, školství a charakteru veřejného života. Islamistická vláda by byla ochotna dělat ústupky i politickým formacím, které islamistickou vládu z principu odmítají, jen aby získala čas a mohla si vydechnout.
Vyjednávání nejsou snadná a váznou. Sekulární strany požadují od Ennahdy záruky, které jim náboženská strana dát nemůže. Demokracie doprovázená úsilím bránit se sekularizaci veřejného života nikdy fungovat nebude. Túniští islamisté se ocitli ve slepé uličce. Jejich egyptští bratranci z Muslimského bratrstva na tom nejsou o mnoho lépe.
V Egyptě alarmují negativní ekonomické ukazatele ještě důrazněji než v Túnisku. Vnitřní společenské napětí je citelné. Pouliční střety přinášejí opakovaně nemalé počty obětí. Při příležitosti druhého výročí egyptského převratu přišlo během demonstrací v Suezu o život devět lidí. Kritika islamistického prezidenta Mohamed Mursí sílí. Další olej do ohně přilil rozsudek s 21 kapitálními tresty v Port Saídu.
Odsouzení nejsou žádní odpůrci islamistů, jen fanoušci místního fotbalového klubu. Před rokem napadli 74 fandů známého káhirského mužstva al-Ahalí. Nešlo ani tak o rvačku dvou stran, které ve sportu hledají záminku k bitvě, jako o politický revanš rozvášněného davu. Místní si na hostech vylili hněv nad vývojem v zemi diktovaný z hlavního města. Střet zřejmě inscenovaly místní bezpečnostní sily jako odplatu za revoluci, která ohrozila jejich bývalou všemocnost. Soudní tribunál rozhodoval pod politickým tlakem. Tvrdý trest byl žádoucí, neboť káhirští fanoušci a jejich zastánci už předem hrozili, že půjdou do ulic, nebude-li rozsudek odpovídat jejich představám.
Strach z nových bouří v Káhiře přiměl islamistickou moc vyjít vstříc rozhněvané káhirské mládeži. Leč cenou za to je nová revolta v Port Saídu, jakási krvavá zkratka neschopnosti stávající moci zvládat všeobecně panující zlobu, která svírá dnešní Egypt. Prezident Mursí vyhlásil v Suezu, Port Saídu a Ismaílíji stanné právo. Výzývá zároveň opoziční síly v celonárodnímu dialogu.
Islamisté u moci mají dvě možnosti. Buď násilím a hrozbami potlačit opozici nebo s ní hledat kompromis. Na represe by však potřebovali revoluci oddaný bezpečnostní sbor, který jim chybí, a v egyptském případě i tichý souhlas armády. Vyjednávat s opozicí se teprve učí. Kdyby byl Egypt Saúdskou Arábií, mohla by jeho vláda na všech stranách uplácet. Leč na něco takového Egypt nemá. A tak se ukazuje, že islamisté sami vládnout nedokážou. Ani sekulární opozice na druhé straně není natolik silná, aby si mohla dovolit islamisty ignorovat.
Islám není řešení, ale obejít ho naráz nelze. A tak stávající poměr sil nutí obě strany hledat vzájemně přijatelná východiska. Arabské revoluce nenaznačují, že by měly v záloze nějakou svou údernou pěst, milice typu íránských strážců revoluce, která by likvidovala nepohodlné protivníky a probouzela v davech strach. To vše dohromady staví jak Túnisko, tak i Egypt hodně daleko od íránské teokratické cesty. V popřevratových nejistotách a zmatcích revoluce, které potrvají nepochybně ještě dlouho budou, to konec konců není tak špatná zpráva.
Zdeněk Müller
E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci
Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...
Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou
I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...
Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje
Premium Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi...
Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů
Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2518x