Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Generace Facebooku

O dějinách rozhoduje často technika a její novinky. Bez Gutenbergova knihtisku by nebylo Luthera a ani reformace. Bez plakátů by revoluce roku 1789 neuvedla do pohybu Francouze. V roce 1848 šířily po Evropě „Jaro národů“ noviny. Záznamové kazety přivedly v roce 1979 Chomejního k moci v Íránu. Podobných příkladů by se určitě našla ještě celá řada. Stane se letošní rok rokem Facebookové revoluce?

Podobnost a souhra protestů, v níž se angažovaly mládeží a nastupující generace, nejsou náhodné.  Nejprve zasáhly arabský svět od Túnisu po Káhiru, od Bahrajnu po Jemen, následovány pobouřením mladých Madriďanů, rebelů v Santiagu de Chile, nespokojenců v Tel Avivu a v nedávných dnech přerostly až do ničení a pálení v Londýně a dalších městech Británie. Tyto vzpoury seskupují nemalé davy, jejichž aktéři a účastníci se uchylují k Facebooku a dalším srovnatelným internetovým sociálním sítím, které jim dovolují reagovat rychleji, než se zorganizují policie a pořádkové složky.

Facebook je ovšem něco více než pouhý nástroj rychlé mobilizace. Vytváří ze svých účastníků jakési osudové společenství a sjednocuje jeho požadavky. To, co tato virutální komunita žádá, za co se bere a po čem volá, se nedá zařadit do žádného šuplíku dosavadních ideologií. Nemá to jasnou souvislost ani s levicí, ani s pravicí. Je to vzpoura odmítajících, protestujících, těch, kteří mají jasno jen v tom, co nechtějí, a sotva dokáží formulovat, co vlastně chtějí.

V Madridu se protestovalo proti „systému“, v Tel Avivu proti „drahotě“, v Santiagu de Chile proti „globalizaci“. Pouze v Túnisu a Káhiře se objevil záblesk něčeho jiného. Protestovalo se tam ve jménu „důstojnosti“. Mohly by se snad zařadit nepokoje v Londýně do této kategorie? Tamní chuligáni také využívali Facebook, leč jejich násilnosti vypovídají spíše o existujícím banditismu, kterým je nakaženo nemálo světových metropolí. A nadto znovu připomněly obtíže spojené s integrací mladých přistěhovalců na evropském Západě.

O každém z uvedených příkladů se dá říci, že v nich hraje prim mladí, které vtrhlo na veřejnou scénu. Mládež, která je přesvědčená, že na ni teď přichází řada a že se musí nějak zapsat do dějin a pokud nikoliv, tak alespoň vytvořit a za sebou nechat nějaký silný příběh. Každá generace zažívá podobnou touhu spojit se a jednat pospolu. Facebook realizaci takového přání usnadňuje. Možná že takové toužení dokonce ještě více rozjitřuje a dráždí. A od touhy podílet se se svými „přáteli“ na popsání virtuální „Zdi protestů“ vede cesta uživatele internetu velice přirozeně ke snění o fyzickém seskupení s ostatními sobě rovnými v reálném světě.

Popsané protesty, o nichž nevíme, co z nich nakonec vzejde a zda se stanou revolucemi či nikoliv, bychom ovšem neměli redukovat na pouhou komunikační techniku. Také okolnosti, v nichž se s Facebookem pracuje, o něčem vypovídají. Generace Facebooku sdílí společný pocit, že ve společnosti, kde žije, se nic neděje a že dějiny mlčí. Tato generace se nudí a hledá rozptýlení.

Dalším výmluvným prvkem na podporu protestů je zřejmě i to, že západní ekonomika nenabízí mladým nějak vzrušující perspektivy. Nemalá část mladé generace je v tomto prostředí odsouzena většinou k nezaměstnanosti, ke krátkodobé  práci na záskok, což logicky více brání než podporuje dělat si velké životní plány, a k sociální mobilitě, která je značně limitovaná. Všechny viditelné nešvary mladých tedy nevycházejí jen z nezájmu, lhostejnosti a pohodlí.

Žít hůře než rodiče je téměř jediná perpektiva, která se dnes generaci Facebooku nabízí. Je tedy proč revoltovat, i když revoluce často vedou, jak nás dějiny varují, ke společenským systémům, které jsou represivnější než byly ty, proti nímž byla revoluce vedena. Veřejné osobnosti a politiky u moci, kteří na Facebooku nejsou, by uvedený stav měl vést k upřímnému sebezpytu. Měli by si denně klást pro sebe otázku, proč nedokáží spravovat veřejné záležitosti jinak než uboze a mizerně.    

      

Autor: Zdeněk Müller | úterý 16.8.2011 14:45 | karma článku: 25,83 | přečteno: 4822x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7973x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hořel kovošrot

4. května 2024  13:06,  aktualizováno  14:56

V Tlumačově na Zlínsku hořel kovový šrot na autovrakovišti v průmyslovém areálu. Zasahovalo tam 13...

Oslavný song na Kima je hitem TikToku. Pecka, je to jak ABBA, líbí se mladým

4. května 2024  14:54

Oslavná propagandistická píseň na severokorejského diktátora Kim Čong-una se stala hitem sociální...

Prokremelské motorkáře vítali v Brně jako delegáty ruské teroristické federace

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  14:40

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Na trati z Břeclavi do Přerova srazil vlak člověka, muž na místě zemřel

4. května 2024  14:23

Srážka vlaku s člověkem uzavřela v sobotu od 13:00 trať mezi Nedakonicemi a Moravským Pískem. Muž...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik