Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobrá a špatná zpráva z Gazy

Mám pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a druhou špatnou. Kterou chcete slyšet nejdříve? Tak tedy nejprve tu dobrou. Novinář Alan Johnston, zpravodaj BBC držený 113 dní v zajetí v Gaze, je na svobodě. Tlak Hamásu na organizaci Džajš al-Islám přinesl ovoce. Otázka zní, proč to Hamás dokázal až nyní? Musel s tím opravdu čekat až na chvíli, kdy dostane Gazu plně pod svoji vlastní bezpečnostní kontrolu? A z tohoto tázavého váhání vyplývá ona špatná zpráva. Hamás nechce řešit konflikt v Palestině, touží mít tento konflikt pouze pod svoji kontrolou.

         Co se vlastně stalo poslední měsíce v arabské části Palestiny? Dohoda z Mekky z února letošního roku přinutila Hamás přijmout vládu národní jednotu s konkurenčním seskupením Fatah. Islamisté se skřípěním zubů akceptovali alianci s palestinskými nacionalisty. Část Hamásu, jeho ozbrojené oddíly s názvem Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma a radikálové seskupení kolem Mahmúda Zahára se však nakonec rozhodli jinak.  Dohodu ignorovali a začali Gazu čistit od Fatahu. Politické vedení Hamásu v čele s Ismaílem Haníjou, dosavadním palestinským premiérem, byť po ovládnutí Gazy Hamásem v polovině června fakticky sesazený prezidentem Abbásem, bylo postaveno před hotovou věc. Palestina se rozpadla na nacionalistické Předjordánsko řízené Palestinskou autonomní správou, a islamistickou Gazu, ovládanou Hamásem.

       Palestinská islamistická organizace se dlouho snažila zabránit rozkolu mezi muslimy. Stavěla se proti tomu, co islám nazývá „fitna“ a míní tím otevřenou roztržku uvnitř muslimské obce. Měla k tomu důvody jak teologické („fitna“ je zlem, jejíž důsledky táhnou muslimy zpět k předislámské zvyklosti nepřetržitých mezikmenových půtek), tak politické (občanská válka oslabuje palestinský odpor proti okupaci). I když se v Hamásu diskutovalo o tom, že „fitna“ může být dříve nebo později nevyhnutelná, sami islamisté ji nechtěli iniciovat.

        Nakonec však nastal pravý opak. Hamás vyprovokoval „fitnu“ a navíc vyvolal oddělení Gazy od Předjordánska. Jedná se o dvě zásadní strategické chyby. Islamisté si byli vědomi této léčky, přesto se do nejistého dobrodružství nakonec pustili. Uvnitř Hamásu se vždy střetávaly různé tendence. Někteří palestinští islamisté mají více pochopení pro společenskou odpovědnost, jiným jde především o náboženské závazky, ať je džihád a da´wa čili šíření islámského poselství příkladem a kázáním.

        Teoretické rozpory však náhle setřela efektivní šeptanda. V Gaze se od jara šířily „zaručené zprávy“ o represích prováděných bezpečnostní službou kontrolovanou nacionalistickým Fatahem a podněcovaných Spojenými státy. Dlouhotrvající touha islamistů po odplatě vedené vůči těm, kteří je po léta utlačovali, dohoda z Mekky považovaná za prostředek zkrocení „odporu“ a nábožensky motivovaná snaha konečně zavést skutečnou islámskou spravedlnosti, to vše dohromady vytvořilo výbušný koktejl. Proud strhl radikály i umírněné do bratrovražedného řádění a do víru dosud odmítané „fitny“.

        Vůdcové Hamásu se nyní pokusí stabilizovat situaci, zastaví střelbu raket na Izrael a gesty typu propuštění Alana Johnstona se bude snažit ukázat světu svou lepší tvář. Cíl je jasný. Získat zpět hospodářskou a humanitární pomoc. Možnost obnovit ostřelování Izraele si však Hamás jistě ponechá. Musí dokázat, že je schopen nastolit pořádek a řídit Gazu lépe než to činil Fatah. Bude se snažit udělat z Gazy model pro ostatní Palestince. Pokud Abbás a nacionalisté podporovaní Západem v Předjordánsku neuspějí, palestinská veřejnost se obrátí k Hamásu.

        Ve hře je tedy mnoho, ne-li všechno. Hamás nebude nikdy partnerem pro mírový dialog. Nemůže uznat Izrael. Je schopen přijmout maximálně příměří, v muslimské terminologii zvané „hudna“, ale konečné politické řešení palestinské otázky je pro něj teoreticky a teologicky nepřijatelné. Hamás se bude vždy držet závazku ponechat příštím palestinským generacím možnost uskutečnit islamistické ambice, tj. navrácení celé historické Palestiny jako muslimského půdy, „wakfu“, pod moc islámu. Teprve tehdy může podle jeho ideologické vize palestinský konflikt skončit natrvalo. Jinak řečeno, islamistickou strategií je konflikt v Palestině dostat pod kontrolu, nikoliv ho „vyřešit“ v duchu západních představ.  

 

Autor: Zdeněk Müller | středa 4.7.2007 19:36 | karma článku: 20,33 | přečteno: 1796x
  • Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1478x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6579x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2517x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik