Chaos a opium
Na první pohled jen další atentát z řady jiných. Banalita. Za minulý rok jich Afghánistán zažil půl druhé stovky. Symbolika místa, přítomnost jednoho ministra z Evropy a selhání ochrany tentokrát naznačují něco více. Král je nahý. V Afghánistánu přestává fungoval cokoliv. Přiznal to nedávno i Paddy Ashdown, nově jmenovaný vyjednávač OSN v zemi. „Prohráli jsme. Vítězství se nekoná“.
Srovnáme-li počty civilních obětí atentátů spáchaných za poslední roky v Iráku a Afghánistánu, vyjde z toho Kábul lépe než Bagdád. V Afghánistánu se, pravda, zatím masakrovalo méně než v Iráku. Politicky vzato je jiné. Afghánská zápletka je hrozivější než irácká.
Na konci roku 2001, krátce po atentátech z 11. září 2001, intervenovali vojensky do země mnoha hor a etnik státy Atlantické aliance. Se souhlasem OSN, legálně a legitimně. Režim hnutí Tálibán tehdy chránil a poskytoval útočiště generálnímu štábu al-Káidy. Země přijala cizí vojenský zásah s ulehčením. Afghánci se už nemuseli obávat islámské inkvizice. Navíc vojáci pod cizími prapory nepředstavovali jen svobodu. Přinášeli vidinu západní pomoci. Země ji po dvou desítkách let strádání tolik potřebovala. Nejprve koketování s marxismem, pak intervence Rudé armády (navzdory varování ruských generálů, jimž z marx-leninského školení utkvěl v mysli Engelsův popis katastrof britských vojenských expedic v Afghánistánu v 19. století), občanská válka po stažení sovětských jednotek a nakonec šílenství tálibů.
S inženýry, lékaři, se stavbami silnic, nemocnic a škol za nijak enormních nákladů, jak soudí dobrovolníci řady nevládních organizací a nadací, mohl Západ afghánské poměry stabilizovat. Byl by to podstatný vklad k vítězství nad terorismem a fundamentalistickým násilím. Nepodařilo se. Irák odvedl pozornost a prostředky, které byly potřeba jinde. Očekávání Afghánců se nenaplnila.
Kábulská vláda dnes už nekontroluje víc než své hlavní město. Nadto, jak vidět, ještě špatně. Politické vakuum vede k tomu, že se země znovu rozpadla na řadu oblastí pod dohledem někdejších vojenských velitelů, etnicky a kmenově odlišných a nezřídka vzájemných rivalů. Produkce opia vzkvétá více než kdykoliv dříve. S opiovým hospodářstvím si podává ruku korupce. A hlavu znovu zvedají tálibové. Není divu. V oblastech, jež kontrolují, panuje pořádek. Hanebný a odporný, ale nakonec snesitelnější, než anarchie vládnoucí jinde.
Hornatá země vždy odrazovala dobyvatele. Neslo to s sebou izolaci. Její nevýhody vždy převyšovaly a nadále převyšují výhody. Západní netrpělivá racionalita na spletitost poměrů zase nezabrala. Dnes je většina zemí NATO zdrženlivá k posilování své vojenské přítomnosti v zemi. Raději by odtud v tichosti vycouvala. Údery tu či onde si k dobru připisují tálibové. A západní intervence už neví, kudy kam. Kdo dokáže jasně říci, jakou má dlouhodobou strategii a jaké jsou její pravé cíle? Na dohled neklidného Pákistánu afghánský chaos narůstá. Vskutku nedobrá perspektiva.
Zdeněk Müller
E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.
Zdeněk Müller
Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.
Zdeněk Müller
Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?
Zdeněk Müller
Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.
Zdeněk Müller
Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Přímý přenos Poslanci jednají na mimořádné schůzi o digitalizaci stavebního řízení, kterou nechalo svolat ANO....
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Student ve Francii zabil nožem spolužačku. Tvrdil, že miluje Hitlera
Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a...
Protiválečnou malbu nahradili Végh a Vémola, Anděl ozdobil mural k jejich duelu
Organizace smíšených bojových umění Oktagon MMA představila o víkendu v pražském Smíchově nový...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 263
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2518x