Chaos a opium

Nejlepší hotel v Kábulu není žádným palácem. Je útočištěm cizinců, kteří pracují v hlavním afghánském městě. Vybral si ho v posledních dnech i norský ministr zahraničních věcí Jonas Gahr Støre. Hotel Serena je jedním z nejlépe chráněných míst v Kábulu. Alespoň doposud tomu tak bylo. V pondělí 14. ledna večer se stal terčem útoku čtyřčlenného komanda a sebevražedného atentátu. Zemřelo při tom sedm lidí a mnoho dalších bylo zraněno.

Na první pohled jen další atentát z řady jiných. Banalita. Za minulý rok jich Afghánistán zažil půl druhé stovky. Symbolika místa, přítomnost jednoho ministra z Evropy a selhání ochrany tentokrát naznačují něco více. Král je nahý. V Afghánistánu přestává fungoval cokoliv. Přiznal to nedávno i Paddy Ashdown, nově jmenovaný vyjednávač OSN v zemi. „Prohráli jsme. Vítězství se nekoná“.

Srovnáme-li počty civilních obětí atentátů spáchaných za poslední roky v Iráku a Afghánistánu, vyjde z toho Kábul lépe než Bagdád. V Afghánistánu se, pravda, zatím masakrovalo méně než v Iráku. Politicky vzato je jiné. Afghánská zápletka je hrozivější než irácká.

Na konci roku 2001, krátce po atentátech z 11. září 2001, intervenovali vojensky do země mnoha hor a etnik státy Atlantické aliance.  Se souhlasem OSN, legálně a legitimně. Režim hnutí Tálibán tehdy chránil a poskytoval útočiště generálnímu štábu al-Káidy. Země přijala cizí vojenský zásah s ulehčením. Afghánci se už nemuseli obávat islámské inkvizice. Navíc vojáci pod cizími prapory nepředstavovali jen svobodu. Přinášeli vidinu západní pomoci. Země ji po dvou desítkách let strádání tolik potřebovala. Nejprve koketování s marxismem, pak intervence Rudé armády (navzdory varování ruských generálů, jimž z marx-leninského školení utkvěl v mysli Engelsův popis katastrof britských vojenských expedic v Afghánistánu v 19. století), občanská válka po stažení sovětských jednotek a nakonec šílenství tálibů.

S inženýry, lékaři, se stavbami silnic, nemocnic a škol za nijak enormních nákladů, jak soudí dobrovolníci řady nevládních organizací a nadací, mohl Západ afghánské poměry stabilizovat. Byl by to podstatný vklad k vítězství nad terorismem a fundamentalistickým násilím. Nepodařilo se. Irák odvedl pozornost a prostředky, které byly potřeba jinde. Očekávání Afghánců se nenaplnila.

Kábulská vláda dnes už nekontroluje víc než své hlavní město. Nadto, jak vidět, ještě špatně. Politické vakuum vede k tomu, že se země znovu rozpadla na řadu oblastí pod dohledem někdejších vojenských velitelů, etnicky a kmenově odlišných a nezřídka vzájemných rivalů. Produkce opia vzkvétá více než kdykoliv dříve. S opiovým hospodářstvím si podává ruku korupce. A hlavu znovu zvedají tálibové. Není divu. V oblastech, jež kontrolují, panuje pořádek. Hanebný a odporný, ale nakonec snesitelnější, než anarchie vládnoucí jinde.

Hornatá země vždy odrazovala dobyvatele. Neslo to s sebou izolaci. Její nevýhody vždy převyšovaly a nadále převyšují výhody. Západní netrpělivá racionalita na spletitost poměrů zase nezabrala. Dnes je většina zemí NATO zdrženlivá k posilování své vojenské přítomnosti v zemi. Raději by odtud v tichosti vycouvala. Údery tu či onde si k dobru připisují tálibové. A západní intervence už neví, kudy kam. Kdo dokáže jasně říci, jakou má dlouhodobou strategii a jaké jsou její pravé cíle? Na dohled neklidného Pákistánu afghánský chaos narůstá. Vskutku nedobrá perspektiva.     

Autor: Zdeněk Müller | pátek 18.1.2008 17:58 | karma článku: 15,04 | přečteno: 1338x

Další články autora

Zdeněk Müller

E la nave va

Třetí říjnovou neděli zavěsil iDnes na svou hlavní stránku rozhovor o aktualitách islámu. Nechme stranou více jako pět stovek reakcí. Bezprostředně po zveřejnění interview se projevil i populární bloger iDnesu. Na tzv. soukromém blogu využil nebo lépe zneužil text rozhovoru. Změnil, jak sám uvedl, „jen dvě slova“ – islám a islamismus přelepil pojmy nacismus a národní socialismus – a autorovo jméno zkomolil při zachování jeho německé podoby.

3.12.2014 v 10:30 | Karma: 17,30 | Přečteno: 1479x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Müller

Šátkem to začíná a terorem končí?

„Dívat se na islám jako na jedno z monoteistickych náboženství je strašná chyba“. Pan Petr Voříšek reaguje těmito slovy na můj blog „Islámské šátky v Čechách“, zveřejněný 5.10. 2014 na serveru aktualne.cz. Soudím, že názor pana Voříška stojí za diskusi. Dovoluji si ho zveřejnit a reagovat na něj.

14.10.2014 v 14:33 | Karma: 21,09 | Přečteno: 1959x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Müller

Islám na vlně duchovnosti

Když dnes islám tolik zneklidňuje Evropany, není to také proto, že v nich vyvolává špatné svědomí? Pokud jsou k sobě upřímní, měli by si položit otázku, co jsme udělali a děláme my, pokrokoví, vzdělaní, sebevědomí, se svým náboženským dědictvím?

2.10.2014 v 15:40 | Karma: 14,83 | Přečteno: 821x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Müller

Viditelné a neviditelné v islámu

Po léta se vede francouzská debata o tom, jak se má či nemá zdejší společnost dívat na své muslimy. Doprovází ji otázka jednou vyřčená, leč povětšinou nevyřčená: Jsou našimi občany nebo nejsou? A jak dalece mohou být našimi občany, když se vnitřně muslim, byť každý jinak a v rozdílné míře, pokládá za součást ještě jiného a mnohdy odlišně zavazujícího společenství náboženství, tradice či kultury islámu? Radikalizace islámu a zmnožování viditelných projevů islámu diskusi na toto téma dále vyhrocuje. Obojí svádí a usnadňuje vidět ve všech muslimech „pátou kolonu“ islamistické invaze či rozmachu nesnášenlivého náboženství.

16.9.2014 v 13:35 | Karma: 36,21 | Přečteno: 6580x | Diskuse | Ostatní

Zdeněk Müller

Korán a ignorance

Diskuse o islámu na Západě se nese ve znamení zúženého pohledu. Buď se mluví výhradně o sociálním jevu anebo o aktualitách, které činí z islámu zdroj násilí, nevraživosti a náboženské nesnášenlivosti. Mizí tak povědomí o tom, že islám má duchovní dimenzi. K tomu přispívá i ignorance, neznalost tohoto náboženství u bezvěrců, věřících i laxních křesťanů a koneckonců i u samotných muslimů.

13.8.2014 v 13:58 | Karma: 36,09 | Přečteno: 7974x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení

24. dubna 2025  10:52,  aktualizováno  19:23

Přímý přenos Poslanci jednají na mimořádné schůzi o digitalizaci stavebního řízení, kterou nechalo svolat ANO....

Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček

24. dubna 2025  6:20,  aktualizováno  18:58

Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...

Student ve Francii zabil nožem spolužačku. Tvrdil, že miluje Hitlera

24. dubna 2025  15:05,  aktualizováno  18:52

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a...

Protiválečnou malbu nahradili Végh a Vémola, Anděl ozdobil mural k jejich duelu

24. dubna 2025  18:35

Organizace smíšených bojových umění Oktagon MMA představila o víkendu v pražském Smíchově nový...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 263
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2518x
Filosof, historik, arabista, publicista a pozorovatel současného světa, na který zírá většinou z Paříže, kde žije.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.