Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diagnóza – naivita

Naivita není psychiatrickým onemocněním a nemá ani vlastní konkrétní definici. Popisuje se pouze jako jednoduchost, bezprostřednost, dětinskost, prostoduchost, nízká důvtipnost nebo nemajíc svůj vlastní kritický názor. Bývá jedním z průvodních jevů některých psychiatrických onemocnění včetně autismu, některých psychóz nebo duševní poruchy mánie. Přitom je až děsivě častým jevem, že by si pomalu snad i zasloužila popis vlastní diagnózy.

Řeč je pochopitelně o dospělých jedincích, neboť u malých dětí, je tento stav naopak přirozenou součástí vnímání světa. To, co činí dětství jedním z nejkrásnějších období našich životů, je právě spontánnost a naivita. Období, kdy dětská duše a její vnímání okolí není zasažena okolními vlivy ani starostmi každodenních dnů. S postupným dospíváním a sbíráním zkušeností, kdy dostává náš mozek prostor pro utváření si náhledu na jednotlivé životní situace, by měl dospět do fáze, kdy naše rozhodování podmiňují i jiná kritéria než vlastní emoce. Mělo by tomu tak být, ale občas funguje vše trochu jinak.  

Naivita může mít jakoukoliv podobu, ale vždy v ní hraje roli slůvko snad, doufám nebo věřím. Ať už jde o osobní vztah, kdy jsme si jisti naším partnerem, pracovní vztah, ve kterém věříme, že naše dobré pracovní výsledky jsou zárukou pro setrvání na pracovní pozici anebo slovo přátel, že budou stát vždy při vás. Je tedy jasné, že co se naivity týká, jedná se ve většině případu o naivitu vázanou nějakým způsobem na vztahy. Pokud se naše očekávání nesplní, způsobí převážně srdeční potíže. Pokud nedojde k našemu očekávání, je to bezesporu nepříjemné a smutné, ale naštěstí nás to existenčně nepoškodí. Zde se dá ještě použít spojení Co tě nezabije, to tě posílí. O mnoho katastrofálnější je naivita spojená v dnešní době například s různými půjčkami, leasingy, sliby společností a vším na splátky. Jsme si vždy až naivně jistí, že zlomek z celkové ceny každý měsíc hravě uhradíme a ani nás nenapadne, že přísliby a účelovost vstřícného chování budoucího věřitele, je pouze k dosažení vašeho podpisu na smlouvě. Dalším příkladem, který bohužel do této kategorie také spadá, jsou před každými volbami předvolební kampaně. Sliby a zase pouze sliby, ale vždy se najde mnoho těch, kteří ve své naivitě uvěří. Zkušenosti posbírané za minulá volební období neexistují. Zas a znovu naletíme jen slibům.

Člověk žije ve společenství, kde je důvěra i určitá forma naivity, nedílnou součástí života, ba přímo nutností. Je však třeba rozlišit občasnou naivitu, kdy se jednou za čas v každém objeví něco ve smyslu rozhodování se srdcem a víra v dobro. Navíc je zde i určitá pravděpodobnost, že se pro příště přeci jen poučí a ve stejné situaci se zachovají jinak.

Na druhou stranu jsou jedinci, kterým je toto chování vlastní v každé situaci, bez ohledu na předchozí zkušenosti. Celoživotní naivita, neschopnost nebo nelibost přijmout fakt, že se vše neodehrává tak, jak jsme si vysnili a předpokládali, může být pro mnohé velkým životním břemenem. Něco ve smyslu pokus versus omyl, víra v to, že jednou přijde den, kdy vše bude po našem. Jednou jistě bude, ale nepoměr radosti a zklamání je zde příliš velký na to, aby to obyčejný jedinec ustál. Ovšem lidé, kterých se tento problém týká, nejsou tak úplně obyčejnými jedinci. Jak již bylo zmíněno, jedná se většinou o průvodní jev některých psychických onemocnění. Z psychologického hlediska mezi ně bezesporu patří i nevyzrálé osobnosti, které pokud se nenaučí s touto diagnózou žít a zařídit se podle ní, nemohou vést nikdy šťastný život. Naopak, pokud se s ní ztotožní a berou ji jako součást sebe sama, mohou prožít ten nejšťastnější život i za předpokladu, že se jim většina jejich snů a obláčků, na kterých denně plují, bez varování rozplyne. Dokážou se s ní ztotožnit a brát ji jako svůj vlastní specifický životní styl.  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Hermína Muchová | středa 29.10.2014 15:28 | karma článku: 21,45 | přečteno: 7429x
  • Další články autora

Hermína Muchová

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem se vrací zpět na prkna Branického divadla

Dnes je taková móda, že divadlo je buď moderní, postmoderní, staré nebo archaické. Ale málo platné, divadlo je buď dobré nebo špatné", říká Miroslav Donutil.

28.2.2018 v 10:39 | Karma: 8,32 | Přečteno: 550x | Diskuse| Kultura

Hermína Muchová

Honza Homola z kapely Wohnout se stal v Mánesu oficiálně malířem

Honza Homola z kapely Wohnout 1. února 2018 první vernisáží výstavy obrazů v baru Mánes úspěšně odstartoval svou novou, malířskou cestu.

5.2.2018 v 7:30 | Karma: 13,11 | Přečteno: 1523x | Diskuse| Kultura

Hermína Muchová

Kolečkova Kleopatra nastavuje zrcadlo

Objevil v sobě Michal Malátný opravdového úchyla a nalezla Jitka Čvančarová muže, který nenosí ponožky v žabkách?

30.1.2018 v 7:30 | Karma: 15,33 | Přečteno: 1493x | Diskuse| Kultura

Hermína Muchová

Vernisáž autorské výstavy obrazů člena skupiny Wohnout Honzy Homoly

Honza Homola je kytarista a zpěvák skupiny Wohnout, ale zároveň i malíř, kterého čeká již tento čtvrtek v Mánesu jeho první autorská výstava.

29.1.2018 v 7:30 | Karma: 17,87 | Přečteno: 2798x | Diskuse| Pozvánky, akce

Hermína Muchová

Miroslav Táborský exceloval v Blázinci a přidal k tomu rozhovor

Herec Miroslav Táborský exceloval v Blázinci, kde na sebe vzal velmi nelehký úkol, kterému původně velmi dlouho vzdoroval. Jak se nakonec této výzvy zhostil, aby se sám nezbláznil?

26.1.2018 v 11:43 | Karma: 15,98 | Přečteno: 1061x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Policie odvolala pátrání po chlapci z Chomutovska, podařilo se ho najít

25. května 2024  12:10,  aktualizováno  12:43

Policie odvolala pátrání po pohřešovaném dvanáctiletém chlapci z Chomutovska. Díky poznatkům od...

V JAR ve velkém přepadávají sanitky. Bez policie už pro pacienta nedojedou

25. května 2024  12:41

Gangsteři v Jihoafrické republice našli šokující terč: sanitky. Jejich řidiči čelí přepadením, při...

Za mávání nacistickou vlajkou na oslavách v Plzni žádá žalobce podmínku a pokutu

25. května 2024  12:16

Státní zástupce chce podmínku a pokutu v řádu desítek tisíc korun pro muže a ženu, kteří při...

Televize nabízí divákům spoustu výhod a obrazovka má stále své kouzlo

25. května 2024

Královnou domácí zábavy zůstává televize. Nabízí totiž výhody, které jiná média nabídnout nemohou,...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 164
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1011x
Kulturní reportáže, psychologie, fotografie

www.hermuch.cz

Prodej fotoobrazů, vlastních i Vašich fotografií

Píši o kultuře a všem, co má dle mého názoru smysl, píši o každém, kdo za to stojí. Fotím vše co mě zaujme, běžné věci i makrofotografie - život pronikající pod povrch a detailům, které běžným okem nevidíme.

Život je divadlo, tak zkus to tak brát, jedinečná divadelní show, kde každý musí svoji roli hrát. Většina se drží své dané role, té, která mu do vínku byla dána, žije tak, aby postava byla společností akceptována. Náhle však přijde scéna, která v plánu a scénáři nebyla, jak uzpůsobit svoji roli, aby úsměv a duševní zdraví drama přežila?

Terapeutičtí Teddy králíci Sandeis

FB: Lucka Hermína Muchová

hermina.muchova@gmail.com