Listopadové písně z Hongkongu
Návrat to tehdy nebyl lehký. Na vlastní kůží jsme pocítili ten šílený kontrast. Po několika dnech, kdy jsme mohli dýchat čerstvý vzduch svobody, jsme se vraceli domů do šedi a beznaděje tehdejšího komunistického Československa. Začali jsme upadat do lehké deprese a přemítat, proč jsme vlastně v té Itálii nezůstali. Jasně, kvůli rodičům...
Po příjezdu na pražské Hlavní nádraží nás ale čekalo neuvěřítelné překvapení. Beznaděj se tentokrat nekonala. A my jsme obrazně řečeno šli z vlaku přímo do demonstrací. Naše filozofická fakulta, kde jsme tehdy studovali, se ocitla přimo v centru dění.
Byl to nádherný čas, kdy si lidé byli blízko, kdy jsem všichni táhli za jeden provaz a cítili jsme, že vláda komunismu je u konce. Budoucnost byla najednou otevřená a plná možností…Uvěřili jsme, že i my snad budeme moci žít v pravdě a svobodě.
Musím se ale přiznat, ze navzdory všeobecné euforii byla tehdy ve mě občas malá dušička. Měla jsem stále v čerstvé paměti krvavé potlačení studentského hnutí v Pekingu v červnu 1989, které jsem tam zažila. Naštěstí v listopadu 1989 proti nám v tehdejším Československu armáda nezasáhla. Neberu to jako samozřejmost.
Je mi smutno, když dnes čtu rádoby chytré glosy mladých lidí, kteří se narodili po listopadu 1989. Vzpouzejí se patosu a sentimentalitě pamětniků a poukazují na to, že je třeba dělat praktické věci. Jako například pořádat workshopy o finanční gramotnosti a o tom, jak přecházet exekucím. Myslím si, že vzpomínání na listopad 1989 a pořádaní workshopů se vůbec nijak nevylučuje. Ale ukazuje se, že některé zkušenosti jsou zřejmě opravdu nepřenosné. Ale nemůžeme za to vinit, ty, kteří listopad 1989 prožili a pro které má význam více než symbolický. Stejně tak jsem neodsuzovala ani patos a silnou vrstvu sentimentality při vzpomínkových vigíliích, na kterých jsme v Hongkongu každoročně vzpomínali na oběti z června 1989 z Pekingu. Lidé mají právo vzpomínat a připomínat si události, které změnily jejich životy, i když nemusíme vždy souhlasit s formou či uměleckým provedením.
Je dobré si i dnes připomínat tyto již historické události. A v těžkých chvííích se těšit z toho, že je naše země svobodná a že dnes můžeme rozhodovat o našem osudu. A že můžeme i nesouhlasit s oslavami a vigíliemi a cítit se nad nimi povzneseni. Ale neměli bychom nikdy ztratit ze zřetele, že pro mnoho zemí je svoboda stále jen nedostižným snem. A neměli bychom zapomínat, že jiná místa dnes putují v opačném směru než my....do území šedi a beznaděje.
V Hongkongu 17. 11. 2021
Marketa Moore
Oskaři 2023 aneb když jsou skutečné příběhy lepší než filmy
Život mnohdy píše lepší příběhy než by si kdokoliv z nás dokázal vymyslet. Nebo vysnít. Oskarový triumf vietnamského herce Ke Huy Quan je důkazem toho, že je třeba svým snům věřit, i když se všem okolo mohou zdát nereálné
Marketa Moore
Vánoce jsou sbaleny, ale nezoufejme. Přichází Rok Králíka
“Leden za kamna vlezem" nepatříval mezi mé oblíbené měsíce. Po rozsvícených Vánocích a Silvestru jakoby se zhaslo a celý svět se pohroužil do neutěšeně pochmurné mlhy krátkých dní a dlouhých zimních večerů...
Marketa Moore
Vítaní prvního občánka v posledním rouškovém skanzenu na světě
Jako každý rok nám 1. ledna přinesla média zprávu o tom, kterým šťastným rodičům se v Hongkongu narodilo první dítě v roce 2023. Letos to byl chlapeček Aden, který přišel na svět 43 minut po půlnoci.
Marketa Moore
Hongkong po 25 letech (1): Jedna univerzita, dva tábory a my ostatní
?Některé otázky týkající se Hongkongu mi v hlavě rezonují ještě dlouho poté, co rozhovor skončil. Otázka, kterou mi položil Vladimír Kroc letos v červenci v Praze, je jednou z nich: Jak se Hongkong změnil za posledních 25 let?
Marketa Moore
Cestování pro pokročilé aneb reality show zvaná Návrat do Hongkongu (NDHK)
Píše se rok 2022, ale Návrat do Hongkongu stále patří mezi jednu z nejnáročnějších cestovatelských disciplín. Na stupnici obtížnosti bych toto dobrodružství zařadila ještě před cestu do Severní Koreji před covidem.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Evakuujte z Libanonu mírovou misi, je rukojmí Hizballáhu, vyzval Netanjahu OSN
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval OSN k okamžité evakuaci příslušníků mírové mise OSN v...
Znásilněte mě, ne dcery. Kde je svět? ptají se ženy trpící v súdánské válce
Bezpráví, rabování a brutalita – to vše je součástí války v Súdánu. Jejím nejvýraznějším příznakem...
KOMENTÁŘ: Diskriminace romských dětí ve vzdělávání je stále palčivý problém
Po nedávné kritice Evropské komise, týkající se diskriminace romských dětí ve vzdělávání, dokonce i...
Schengen přestal fungovat, kritizovala Konečná. Lipavský chce řešit ruské diplomaty
Podle ministra zahraničí Jana Lipavského je největším nepřítelem Evropy Rusko. Je podle něj třeba...
Pronájem bytu 1+kk, ul. Neumannova, Brno - Pisárky, zahrada, klidná lokalita
Neumannova, Brno - Pisárky
12 600 Kč/měsíc
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 527x
Postřehy a obrázky z každodenního života na Facebooku na stránce "Byl jednou jeden Hongkong" @pristavHongKong