Jiří Paroubek "diskutoval" se studenty v Plzni.

Dnes proběhlo v Plzni setkání studentů Jiřího Paroubka se studenty Západočeské univerzity. A protože jsem nemohl odolat se takovéto akce nezúčastnit a nevyslechnout si předsedu sociální demokracie „naživo“, dostavil jsem se v půl třetí do posluchárny pedagogické fakulty ve Veleslavínově ulici. Vzhledem k tomu, že jsem s podobnými setkáními měl již několik zkušeností, mimo jiné s Janem Zahradilem, Milošem Zemanem či Karlem Schwarzenbergem, připravil jsem si několik jednoduchých otázek do diskuse, která k takovýmto akcím nedílně patří. Zde jsou:

Otázka č.1 - focení

„Nemyslíte si, že jste fotografováním svých odpůrců poněkud přestřelil? Já se domnívám, že něco takového je v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné (byť to není nezákonné). Tím spíše ve společnosti teprve krátce posttotalitní, kde je to rovněž neetické. Je více než pravděpodobné, že Vaše jednání bylo motivováno „vaječnou aférou“ (proto je částečně ospravedlnitelné), ale přesto se domnívám, že politické strany a jejich členové jsou ve svých „etických právech“ v demokratickém systému v porovnání s jedinci či komerčními a jinými nepolitickými subjekty značně omezeny. A fotografování oponentů k těmto omezením jednoznačně patří, tím spíše, dochází-li k němu na přímý příkaz předsedy strany. Jako stoupenec demokracie musím nyní být vůči ČSSD bohužel ostražitý.“

Otázka č.2 – bezpečnost ČR

„Odmítl jste vyslání dalších českých sil do Afghánistánu, o které jsme byli osobně požádáni Andersem Rasmusenem. Opravdu si myslíte, že NATO je naším bezpečnostním garantem a bude jím i tehdy, když mu odmítáme vyjít vstříc? Bezpečnost garantovaná NATO je bezpečností garantovanou USA. Odmítali jste radar a odmítáte větší angažmá v Afghánistánu. Proč očekáváte, že se za nás americká veřejnost postaví, když to bude nutné? Nedávné odsouzení genocidy v Arménii 1917 kongresem a následné ochlazení vztahů s tradičním spojencem USA Tureckem jasně ukazuje, že USA není pouze „vláda sledující zájmy“, ale rovněž veřejnost, která má vlastní morální přesvědčení, různé od vládních zájmů. Když americká veřejnost nebude mít pocit, že jsme hodni obrany (právě proto, že USA nevycházíme vstříc), potom nebudeme v bezpečí. A EU nám prozatím žádnou bezpečnostní alternativu nenabízí.“

Otázka č.3 - vzdělání

„Jakým způsobem chcete dodat více peněz do českého školství a zároveň vyřešit zjevnou inflaci vysokoškolského, ale i středoškolského vzdělání? Jakým způsobem chcete motivovat studenty ke studiu? Sám za sebe mohu říct, že mne na střední škole k nejlepším výsledkům nemotivovalo nic a spokojil jsem se s průměrem. Jediným motivačním prvkem v celém školském systému jsou rodiče studentů, kteří však nejsou motivováni ničím jiným, než právě rodičovstvím. Nevidíte ve školném prostředek ekonomické motivace studentů k podávání co nejlepších výkonů? Chápu, že pro Vás je důležitější dostupnost, ale ta přece nesmí být na úkor kvality, k čemuž bohužel v ČR na základě názorů mnoha odborníků a učitelů dochází.“

Otázka č.4 – polopravdy pro voliče

„V programu máte daňovou progresi 21% daně z příjmu do 1 200 000,- ročně a 38% nad tuto sumu. V praxi to znamená, že 98% lidí bude platit tytéž daně, jako platí podle norem zavedených koaliční vládou ODS, možná o něco nižší za předpokladu, že zrušíte superhrubou mzdu. Význam Vaší progrese není ekonomický, ale psychologický – využít krize a označit její viníky, tedy bohaté. Váš argument, že progrese je znakem vyspělé společnosti, v tomto světle poněkud ztrácí barvu, protože jediným opodstatněním pro daňovou progresi je „umožnit každému platit, kolik může“ a maximalizovat tak daňové výnosy. Vaše dvoupásmová progrese nic takového nenese. Rovněž otázka zdravotnických poplatků mi připadá jako manipulace ČSSD voliči – vy nabízíte zrušení regulačních poplatků, ale zároveň dobře víte, že s těmi 5 miliardami ročně již systém počítá. Vaše řešení tohoto problému spočívá ve zvýšení sazeb povinného zdravotního pojištění. Proč svým voličům ale rovněž neřeknete, že to reálně znamená buďto zmražení, anebo snížení jejich měsíčních platů? Proč neřeknete, že místo placení u lékaře, když jej potřebují, budou platit každý měsíc, i když nestonají?“


Jenomže ouha! Celá akce probíhala v porovnání s těmi ostatními poněkud nestandardně. Zatímco běžná délka takových setkání je hodina a půl, Jiřího Paroubka jsme směli poslouchat pouze hodinu. Schwarzenberg, Zeman i Zahradil v úvodu asi dvacet minut hovořili k určitým tématům, a posléze byli více než hodinu vystaveni otázkám studentů. Předseda ČSSD nám rovněž udělal přednášku - z politického marketingu. A rovnou půlhodinovou. Následovala slabá půlhodinka diskuse, přičemž hned prvnímu dotazu se dostalo téměř patnáctiminutové odpovědi. Tazatelka se ptala na regulační poplatky, Jiří Paroubek ve své odpovědi skončil u zateplování panelových domů.

Následoval dotaz na možné porušování „Bohumínských usnesení“. Opět téměř desetiminutová odpověď, v níž předseda jejich porušení vyvracel, mimo jiné tím, že Klaus byl zvolen s pomocí komunistů a také neodstoupil. Čas potom zbyl již pouze na jediný dotaz. Diskuse mnoha tazatelů, mnoha otázek a mnoha odpovědí, jak jsem byl zvyklý z minulých akcí, se nekonala. Mé otázky zůstaly nezodpovězeny. Dokonce jsem na chvilku pojal podezření, že mne pořadatelé nějak cenzurovali, protože jsem svými nevybíravými dotazy v minulosti uvedl jiného levicového politika v značné rozpaky.

Tak či onak, myslím, že se Jiří Paroubek snažil udělat maximum pro to, aby musel odpovědět na minimum otázek studentů, od nichž v drtivé většině nemohl očekávat příznivý postoj ke své osobě. Relativně mladý plzeňský zastupitel za KSČM byl na jiné besedě v pozici ještě nepříznivější, a přesto na otázky studentů (mnohdy velmi kontroverzní) vydržel odpovídat více než hodinu. Obrázek si o předsedovi sociální demokracie udělejte sami. Já jen píšu, co v novinách nebude…

Autor: Jan Mohnert | středa 17.3.2010 20:13 | karma článku: 40,46 | přečteno: 3004x

Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse | Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse | Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4683x | Diskuse | Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse | Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné

22. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  16:13

Přímý přenos Poslanci projednávají reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS...

Obchvat Kerčského mostu je hotov, Rusové poslali přes Donbas první vlak na Krym

22. dubna 2025  16:11

Premium Rusům se splnil sen, železniční koridor vedoucí na Krym přes okupovaná území jihovýchodní Ukrajiny...

RECENZE: Pach střelného prachu. Dialog mezi Cobainem a Viciousem dojímá i baví

22. dubna 2025  16:10

Inscenace Kurt a Sid, kterou v pražských prostorách Galerie Malostranská beseda nastudoval režisér...

Pohřeb papeže Františka bude v sobotu, rozhodli kardinálové

22. dubna 2025  8:56,  aktualizováno  16:04

Sledujeme online Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10 hodin na prostranství před bazilikou svatého...

Prodej dvou rodinných domů (2x č. p.) v Brandýse nad Labem s pozemkem 457 m2
Prodej dvou rodinných domů (2x č. p.) v Brandýse nad Labem s pozemkem 457 m2

U cihelny, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
8 998 000 Kč

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.