Konečně úprava zákona pro beztrestnou dětskou šikanu rodičů

Nový návrh zákona by měl prosadit zákaz fyzických trestů pro děti doma i ve škole. Takto napsané to zní velice rozumně, přihlíží se k právu dítěte, ale když se na tuto úpravu podíváme detailněji, vidíme zárodek budoucích problémů a soudních tahanic...

Vládní výbor pro práva dětí navrhuje zákaz fyzických trestů pro děti doma i ve škole. Ve škole již takové omezení existuje, není to už v našich školách jako ve filmu Obecná škola, kdy pan učitel Igor Hnízdo a jeho rákoska, srovnávali nevychovaná dítka. V současných školách to většinou už vypadá jako v jiném Svěrákově filmu - Vratné lahve, kdy učitel nesmí žáka uhodit, a tak může pouze svou pedagogickou sankci transformovat do jiné, společensky přijatelnější, formy (sami jste viděli, že i „ždímák" měl s tímto druhem pedagogické sankce problémy, neboť se jednalo o synka sponzora školy a ten je jaksi v hierarchii školy výše než dítko samoživitelky).

Návrh zákona se tedy obrací na rodiče jako na potenciální pachatele. Tak jak to je v některých zemích na západ od našich hranic, bude zakázáno fyzicky trestat své dítě na veřejném prostranství. Jsem velice zvědavý jak bude rodič na své temperamentní dítko na městské ulici pedagogicky působit, aby už nevstupovalo do vozovky, když právě přijíždí automobil a nebo aby nebralo do pusy nejohavnější klacek z kaluže. Plácnutí přes ruku nebo přes zadek byl vždycky nejúčinější výchovný prostředek a hlavně byl hned po ruce! Dítě si nejlépe svoji chybu pamatuje tehdy, když reakce přijde ihned a dokáže si uvědomit, že toto se nedělá. Jsem zvědavý, jestli rozumové vysvětlení, návštěva psychologa a jiné až po určité době provedené rodičovské „sankce" bude na dítě působivé, zvlášť, když mezitím takových věcí provede více a asi ani sám rodič už nebude vědět, k jakému provinění se trest váže.

Poslední a nejméně řešenou částí návrhu zákona je zákaz fyzických trestů doma. Je pravda, že se občas vyskytne v médiích drastické týrání dětí. Stejně tak jako v případě domácího násilí vidíme jen špičku ledovce, které se skutečně stane. V tomto případě jsem tvrdě za potrestáním rodičů, nepodmíněním trestem. Jak to bude ale v případě přijetí zákona i v docela odlišných případech? Dítě například i přes zákaz neposlouchá a je třeba jej nějak usměrnit. Uvědomělý rodič, znalý nového zákona, ví, že jej fyzicky ztrestat nesmí, tak mu například zakáže dva dny si hrát počítačové hry. Školní dítko, které to považuje za nespravedlivé, již ale ví od svých spolužáků, jak se má správně bránit. Samo a nebo s pomoci silnějších spolužáků naplánuje proti rodičům protiakci. Vymyslí důkazy, aby fyzické násilí na něm bylo vidět a oznámí ve škole, že mu to udělali včera doma rodiče. A bude se zájmem sledovat, jak se celá mašinérie rozjede. Dítko je spokojeno, jak to těm rodičům ukázalo, kdo je tady pánem. Toto je pouze reakce dítěte na v budoucnu existující jeho práva. Ještě horší situace nastane, až bude tuto úpravu zákona uplatňovat i dospělí. Sami moc dobře víme, jak se u rozvodových tahanic vyřizují účty. Není nic jednoduššího než se partnerovi krásně pomstít přes dítě a nyní tedy v ještě vylepšené podobě.

Nejlepší bonbónek tohoto návrhu úpravy zákona jsem si nechal na konec. Vše bude upraveno v zákoně, ale bez jakékoliv sankce!!! To znamená, že žádné pokuty či trestní odpovědnost nebude postihována! V zemi, kde nejsou postihována ani viditelná překročení zákona je tato úprava zákona neuvěřitelná. Když si nikdo nedělá nic z jízdy autem přes 200 km/hod, přestože jsou nastavená jasné pokuty, kdo si bude dělat hlavu z nějakých doporučení, i když budou v zákoně.

Autor: Miroslav Oupic | neděle 20.4.2008 19:20 | karma článku: 22,71 | přečteno: 2630x