Kdy se v Čechách dočkáme první sochy Hitlera?

„Rozhodne referendum," slyšíme z různých obcí, když se má rozhodovat o důležité lokální záležitosti. Může být ale místní referendum platné, i když porušuje zákony?

www.traveladventures.org

Letos 1. května (vůbec nepřekvapuje, že právě v Den práce) se konalo ve Studenci na Třebíčsku referendum, zda má být z pomníku padlých odstraněn reliéf J.V.Stalina. Odmysleme si těch plných osmnáct a půl roku od revolučních chvil, kdy to pro místní bylo přirozené. Ze 204 platných hlasů bylo pro odstranění pouhých padesát, což značí, že referendum rozhodlo o setrvání generalissima na svém místě.

Po celé České republice je stále dost soch či jiných připomínek komunistické éry, které nejen reprezentují, ale především obsahují symboly komunismu, které jsou ze zákona, stejně tak, jako symboly fašismu, zakázané (novela trestního zákona z roku 2001, § 260 zní: "Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let."

Už tedy pouhým dodržováním zákona je možné tyto pozůstatky odstranit. K čemu tedy referendum? Navíc, pokud se pak jeho výsledky místní samospráva hájí, že šlo o demokratickou volbu místní obyvatel... 

Pokud budou takováto referenda překračující zákon považována za legitimní, může se zanedlouho stát, že například budou v malé vísce v pohraničí akceptovány výsledky referenda, které doporučí postavení sochy Adolfa Hitlera. Jedná se přeci o stejné znění zákona...

Autor: Miroslav Oupic | pondělí 19.5.2008 7:20 | karma článku: 32,04 | přečteno: 4842x