Zrušme KSČM!

„Kdo není ve dvaceti komunistou, je hlupák. Kdo je komunistou i ve třiceti, je ještě větší hlupák.“         George B. Shaw

Minulý týden proběhla na půdě Právnické fakulty v Brně Masarykova debata s tezí „KSČM by měla být zakázána“. Nabídla zajímavé řečníky – senátora Jaromíra Štětinu a advokáta Stanislava Němce obhajující tezi a místopředsedu senátu Petra Pitharta spolu s politologem Lubomírem Kopečkem v opozici, početné publikum a samozřejmě nechyběly ani emoce.

Již úvodní řeč Štětiny byla značným překvapením, jelikož jako zastánce teze prohlásil, že ji obhajovat nehodlá, protože ji nesdílí, načež se odvolal na právní řád ČR, který říká, že žádná politická strana nemůže být zakázána (Nejvyšší správní soud ji může rozpustit, nebo pozastavit činnost). Navrhuje novou tezi: „Nechť nezávislý Nejvyšší soud posoudí, zda KSČM existuje v souladu s ústavou ČR.“

Petr Pithart poté pokračoval v podobném duchu, když nevyloučil, že nestojí proti Štětinovi, nicméně zdůraznil, že jej myšlenka zrušit KSČM ani ve snu nenapadla. Podle Pitharta ohrožují demokracii úplně jiné věci a je to jen neschopnost politiků nahromaděná za 22 let, co nahání komunistům hlasy. „Copak lidi volící KSČM čtou Slavoje Žižeka? Ne, jedná se jen o protestní hlasy. Je třeba přestat odvádět pozornost od vlastní odpovědnosti politiků, brát demokracii a zejména právní stát vážně.“

Zde vidíme zásadní rozpor v uvažování Pitharta a na něj reagujícího Němce, který argumentuje, že není možno chybami jiných legitimizovat existenci KSČM. Podle Němce je už fakt, že se strana jako KSČM účastní politického boje, v rozporu s českou ústavou (zejména pak čl. 5, který říká: „Politického systému se mohou zúčastňovat pouze ty strany, které odmítají násilí jako prostředek dosažení svých cílů.“). „KSČM se otevřeně hlásí k ideologii, která po celém světě čítá na 200 milionů obětí a de facto se dá přirovnat k nacismu,“ říká Němec (esej o podobnosti Nazism And Communism: Evil Twins? http://www.alaindebenoist.com/pdf/evil_twins.pdf) a přidává, že opatrnost KSČM ve volbě rétoriky na svých sjezdech (srazy komunistické mládeže, publikace v levicových médiích apod.) a oficiálních stanoviscích je velmi významná – Dělnické straně Ústavní soud přičetl aktivitu Národního odporu, přestože žádným oficiálním způsobem nespolupracovali. Vyvstává tedy otázka, zdali se KSČM nedá přičíst např. poněkud drsnější rétorika jejích vlastních poslanců (hlášení se k odkazu Lenina, adorace Gottwalda aj.).

Závěr diskuze byl protkán emocemi, kdy před konečným hlasováním vstala Zdena Mašínová a nařkla tým stavějící se proti tezi z nejapnosti a připomněla, že KSČM pro ni stále symbolizuje přeživší verzi zločinecké organizace. Vítězem debaty se stal tým Štětiny a Němce, který dokázal během diskuze změnit názor 12% diváků.

Diskuze ukázala, že je otázka legitimnosti KSČM stále aktuální. Nejedná pouze o jakýsi módní výstřelek (resp. mobilizace pravice), ale téma, které ve společnost stále dřímá. Názory typu „na zrušení je příliš pozdě“ neberu. Přece jen vnímám účast této strany v demokratickém systému za nepřijatelnou a nemyslím si, že je k úvahám o její legitimitě pozdě. Česká demokracie je teprve na prahu dospělosti, snad se slibnou budoucností..

Autor: Miroslav Mráz | středa 28.9.2011 21:08 | karma článku: 14,46 | přečteno: 1190x
  • Další články autora

Miroslav Mráz

Chceme šetřit? Legalizujme drogy!

9.11.2011 v 20:00 | Karma: 10,27

Miroslav Mráz

Budoucnost eurozóny

3.11.2011 v 20:00 | Karma: 8,84