Překládám jedině zdarma, aneb Jak jsem se dostal na TEDActive 2013

Rozhlížím se po velké místnosti, která podezřele nápadným způsobem připomíná styl bradavické Školy čar a kouzel. Pod majestátným lustrem sedí za stoly uspořádanými do písmene U 20 čarodějů-překladatelů z různých koutů světa – od Brazílie, Tuniska, Francie, České republiky, Švédska, Řecka, Ukrajiny, Černé hory, Srbska, Tanzánie, přes Turecko, Arménii, Ázerbájdžán, Indii, až po Čínu a Jižní Koreu. Jsem v záběru kamer a tak neváhám, beru do ruky mikrofon a pronesu dlouhou řadu zaříkadel na výzvu Alanny, která chtěla zopakovat kouzlo, které mě přeneslo až sem – do kalifornské pouště na setkání překladatelů v rámci konference TEDActive: „Vždy jsem byl fascinován myšlenkami a bavilo mě překládání. Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych se tím mohl i živit, ale po prvním překladu manuálu k obsluze mikrovlnky jsem změnil názor. V poslední době se má fascinace z myšlenek přesunula na jejich realizaci. Náš první projekt na uspořádání divadelního představení jsme s kamarády ale natolik přestřelili, že bylo nutné ubrat na fantazii. Další akce nám ukázaly, jak těžké je něco měnit. Člověk se ale nemůže po prvním střetnutí svých myšlenek s realitou, ve kterém má realita mírně navrch, podělat. Začal jsem proto hledat inspiraci, něco, co by mi pomohlo udržet nadšení a mírnou naivitu a zároveň motivovalo úspěchem jiných. A tak jsem narazil na TED.“

Dobrovolné překládání pro TED = směna vašeho času za „myšlenky hodné šíření“

Holky většinou neoslníte tím, že děláte něco zadarmo, zvláště pak překládání. Jako překladatel TED videí máte ale velkou výhodu – „smart is the new sexy“ a jste to právě vy, kdo tlumočí nejvíc sexy myšlenky na světě pro váš rodný jazyk. Pokud máte navíc štěstí, jako já, tak vás může Big TED odměnit volnou vstupenkou na své konference a uhradit letenku, ubytování i stravu. Ano, minulý týden se z chudého studenta stal přes den vášnivý hráč golfu, žák tai-či a během večera bláznivý vířivkový debatér.

Mimo jiné také sledujete zajímavé příběhy lidí z oblasti vědy, umění, byznysu, politiky a mnoha dalších a zároveň se tím učíte a inspirujete. Čas, který věnujete překladům tak směňujete za „myšlenky hodné šíření“. Nejkrásnější je, že je na vás, účastníku barter obchodu, co vše si ze sledování a překládání TED videí odnesete. Může to být krásný pocit, něco nehmatatelného, ale také něco, co prakticky využijete – např. myšlenka na vědecký výzkum, která napadla překladatele Huga z Francie právě po shlédnutí jednoho videa. Osobně mě TED inspiroval ve vlastních projektech – ukázal mi důležitost transparentnosti, dostupnosti dat, spolupráce v týmech, komunikace, intenzity a vytrvalosti. Vše výše uvedené se nyní s kolegy snažíme uplatnit v praxi při práci na projektu, kterým chceme přispět k vyšší transparentnosti a dobrým praktikám v oblasti veřejných zakázek – viz. http://www.skanska.cz/News-and-press/4ETIKA/Vysledky-4ETIKA

Videa v češtině najdete tady: http://www.ted.com/translate/languages/cs

Mladí, Moudří, Neobjevení

Pro některé může TED konference na první pohled připomínat stereotyp rozmařilého života bohatých. Ano – s kartičkou se svým jménem na krku chodíte po luxusním rekreačním resortu, kde se k vám každý chová jako ke králi. Zdání ale může klamat – většina návštěvníků TEDActive je spíše hravá, nežli snobská, chtějí se něco naučit, poznat nové lidi a něco objevit.  Máte možnost si povykládat se softwarovými inženýry, kteří mají místo opasku USB kabel, vědci, podnikateli, ale také mladými studenty, aktivisty, umělci, pořadateli lokálních TED akcí z celého světa. O čemkoli. Například o vaření vlastního piva, medu, o šití vlastních svatebních šatů, sledování hvězd, lásce zvířat, ošemetnosti nezávislého hodnocení čehokoli, obtížnosti motivovat lidi k dobrovolnictví,  apod.

Ráno běháte a meditujete, abyste se připravili na tři bloky přednášek od mladých, moudrých a neznámých lidí, kteří byli vybráni z lokálních TED konferencí z 6 kontinentů. Večer pak hrajete hry, pokračujete v setkávání a zavrhujete myšlenku ranního běhu a meditace.

Po čtyřech dnech jste totálně mentálně vyždímaní, ale máte alespoň o čem na dlouhou dobu přemýšlet. Nemělo by to u něj ale skončit, pokud cítíte, že váš nápad má smysl – tak, jako to udělala jedna z přednášejících, Tereza (českým jazykolamem „strč prst skrz krk“ dostala češtinu do centra pozornosti na celý den – snad 10 lidí se mě ptalo, co že to vlastně znamená), která napsala více než 1000 článků a navštívila 100 akcí, aby se dostala do povědomí IT komunity.

Myslím, že něco podobného rozhodně stojí za to zkoušet – nebojte se váš nápad podrobit kritice ostatních. Jedině tak zjistíte, jestli je „hodné jej šířit“.

Autor: Miroslav Mráz | pondělí 11.3.2013 10:00 | karma článku: 10,57 | přečteno: 285x
  • Další články autora

Miroslav Mráz

Chceme šetřit? Legalizujme drogy!

9.11.2011 v 20:00 | Karma: 10,27

Miroslav Mráz

Budoucnost eurozóny

3.11.2011 v 20:00 | Karma: 8,84