Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
T

Theben

26. 2. 2012 12:20
Esperanto ...

Esperanto je medzinárodný jazyk, ktorého základy položil koncom 19. storočia L L. Zamenhof. Návrh si rýchlo získal sympatie ľudí, ktorí vytvorili kultúrno-spoločenské prostredie, v ktorom sa esperanto už vyše stodvadsať rokov vyvíja a obohacuje. Používatelia z desiatok krajín spoluvytvárajú neopakovateľnú medzinárodnú kultúru, akou sa nemôže pochváliť žiaden iný jazyk na svete. Esperanto je jednoduchšie a pravidelnejšie ako iné jazyky, a preto sa ho možno jednoducho naučiť. V prípade intenzívneho štúdia (niekoľko hodín každý týždeň) ho možno zvládnuť za niekoľko mesiacov; pri bežnej výuke v škole stačí jeden školský rok. V esperante zriedkavo narazíte na problém „takto sa to nehovorí.“ Esperanto je ohybnejší jazyk, jednoduché a pravidelné základy vytvárajú väčšiu slobodu pri vyjadrovaní. Esperanto nie je oficiálnym jazykom žiadneho štátu, národa alebo etnickej skupiny. Nikto si nemôže esperanto privlastniť, všetci majú rovnaké právo používať, rozširovať a rozvíjať ho.

0 0
možnosti
T

Theben

26. 2. 2012 12:23
Re: Esperanto ...

Umožňuje komunikovať ako rovný s rovným. Námaha a investície do naučenia jazyka sú rozdelené (viac-menej) rovnomerne. Kultúru používateľov esperanta tvoria ľudia z rôznych krajín sveta. Známe hudobné skupiny a speváci: Dolchamar, JoMo, Esperanto Desperado... Väčšinu literatúry v esperante tvoria preklady, ale existujú aj pôvodné romány, poviedky, divadelné hry a básne. Do esperanta sú preložené aj počítačové programy 7-zip, Psi, Total Commander, hra Bitka o Wesnoth, veľká časť operačného systému Linux a ďalšie programy. V esperante boli aj vyvinuté programy: Esperanta Klavaro, Tekstilo a UniRed. Lev Nikolajevič Tolstoj sympatizoval s esperantom a sám sa ho vraj naučil za tri - štyri hodiny. Jeho prívrženec, Slovák Albert Škarvan, vydal prvú slovenskú učebnicu esperanta.

Martin Benka, slovenský maliar, prispieval do časopisu Esperantisto Slovaka nielen kresbami, ale aj článkami o umení a beletriou.

0 0
možnosti

oldiess

26. 2. 2012 10:32
Vy jste ale hračička

;-D ovšem jak poznamenal Uhert, jinak je esperanto fakt nepoužitelný, možná i proto, že je v něm zatím zřejmě jedinej song oproti milionům třeba v angličtině:-)

0 0
možnosti
K

KuboF

26. 2. 2012 13:29
Re: Vy jste ale hračička

Je pravda, že autor to napísal kus divne s tou piesňou, rozhodne Avril Lavigne nie je prvá lastovička... Ono stačilo by sa pozrieť na http://hudba.esperanto.sk a nejaká základná predstava o esperantskej hudbe sa spraví (aj keď stránka už nutne potrebuje aktualizovať...).

0 0
možnosti
UH

Uhert Huiten

26. 2. 2012 8:56
proc se ucit esperanto

proc se "nasilim" ucit esperanto, kdyz prirozenym vyvojem vice a vice ve svete dominuje anglictina

esperanto mi v dnesni dobe prijde spise jako univerzitni jazyk pro lingvisty, ale v praktickem zivote, s vyjimkou ruznych skupin "pratel esperanta" nepouzitelne

2 0
možnosti
J

Josef25

5. 3. 2012 20:28
Re: proc se ucit esperanto

Vašemu názoru se vůbec nedivím. Pod vlivem využíváni angličtiny si mnozí lidé mohou říct: Esperanto neuspělo. Jenomže tento názor je třeba trochu poopravit: Esperanto zatím neuspělo. Není to Vaše chyba, že jste neměl možnost se s esperantem a jeho využíváním blíže seznámit. Skutečně by Vás překvapilo, jaké možnosti esperanto poskytuje. To, že vidíte esperanto nepoužitelné v praktickém životě, je dáno jeho (zatím) poměrně malým rozšířením. A proč se více nerozšířilo? Jedním z hlavních důvodů je to, že za esperantem nestojí hospodářská a politická moc, jako za národními jazyky. Je také chyba esperantistů, že se více nezviditelňují. To často také stojí peníze - a kde je vzít?

Abyste se něco dověděl o esperantu, mohu Vám doporučit stránky lernu.net s kurzy esperanta a videem na úvodní stránce Esperanto je... a stránky Mezinárodní akademie věd San Marino http://www.ais-sanmarino.org/index.html , která užívá esperanto jako hlavní jazyk. Letos v červenci bude v MZK v Brně putovní výstava o e.

0 0
možnosti
  • Počet článků 326
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1971x
Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji pro České dráhy. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 do října 2018 jsem spravoval stránku Esperanto.cz na Facebooku. V květnu 2020 jsem spustil novou stránku o Lesnickém Slavínu, oblasti nedaleko Brna. Tento web dnes nabízí tipy na výlety, fotografie a cesty pro každého. Přeložen je i do esperanta. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.