Dobrý den Vietname!

Když 28. října v Ho Či Minově městě posloucháte české a moravské písničky zpívané docela obstojnou češtinou, když si uvědomíte, že ti lidé tam přišli, aby vzdali hold svátku zrození Vaší země, desetimilionové zemičky uprostřed Evropy, která se na Dálném východě zdá ještě menší, než doopravdy je, dme se Vám srdce pýchou.

Jsou zkrátka zahraniční návštěvy, které si patřičně užijete, i když jsou hlavně o práci, práci a práci. Členové Senátního výboru pro zdravotnictví, jehož jsem předsedou, navštívili Vietnamskou republiku. Jednali jsme hlavně o možnostech vzájemné spolupráce při modernizaci vietnamského zdravotnictví. Tamní ekonomika je již několik let dalším východoasijským tygrem, což s sebou nese i spousta příležitostí pro rozvíjení (v tomto případě spíše o obnovování) obchodních kontaktů.

Setkali jsme se s ministryní zdravotnictví, náměstkem ministra práce, s předsedou parlamentu, poslanci, řediteli nemocnic, podnikateli. Bylo potěšitelné, že téměř každý z nich vzpomínal na dřívější pomoc naší republiky válkou zničeného Vietnamu. Je dobře, že lesk umu naší  šikovnosti nevybledl zcela ani po letech, kdy jsme se z této druhdy uzavřené komunistické země z ideologických důvodů ekonomicky stáhli, abychom tím uvolnili místo pro kontrakty Francouzům, Britům, Němcům, Číňanům...

O naši pomoc vietnamskému zdravotnictví je však stále zájem. Protože tamní vláda počítá se zvýšeným proudem investic, mohlo by se tak otevřít zajímavé uplatnění pro české dodavatele zdravotnických staveb nebo zařízení. 

Jednání na všech úrovních, od šéfa parlamentu až po zástupce obecních úřadů, byla velmi přátelská. Podle mimořádného zájmu domácích medií o delegaci z Česka bylo patrné, že návštěva evropských zákonodárců je prozatím poměrně vzácností. Umocněnou a okořeněnou navíc i o to, že jde o zemi, v níž mnozí z nich studovali, pracovali nebo mají  někoho z rodiny.

Opravdu až dojemné byl program na oslavě 28. října. České písničky se mnozí z nich naučili během pobytu v Čechách, ovšem naši melodii si již částečně přizpůsobili asijským rytmům… Se svou troškou do mlýna přispěla i česká delegace, když improvizovaně zazněla moravská lidová.

Během pobytu jsme se opakovaně setkali s vietnamskými podnikateli, kteří své podnikání začínali během studijního nebo pracovního pobytu v ČR.  Po návratu domů je rozvinuli a využívají i dříve získané kontakty. Patří mezi ně např. majitel několika restaurací, v nichž čepuje pivo podle českých postupů a z českých surovin, takže až na svých toulkách po té krásné zemi narazíte na skvěle vychlazené plzeňské, nedivte se tomu příliš. 

 Pro zajímavost stručný přehled zařízení, které jsme navštívili:

  • nemocnice na Cat Ba, unikátní jeskynní sanatorium
  • státní nemocnice Bach Mai
  • embryologické laboratoře, kterou provozuje soukromá firma s českou účastí
  • soukromá gynekologická klinika, taktéž s českým kapitálem a příležitost pro české byznysmeny
  • nemocnice Nam Dinh Maternity Hospital, která bude vybavena za pomoci naší republiky      
  • Medicine and Pharmacy University, něco jako naše lékařská fakulta UK 

 

Podrobněji o vietnamském zdravotnictví najdete zde:

http://milosjanecek.blog.idnes.cz/c/382619/Jak-se-leci-ve-Vietnamu-zapisky-z-cesty-ceske-delegace.html

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miloš Janeček | středa 27.11.2013 10:45 | karma článku: 13,07 | přečteno: 683x