Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

EN

E34m36i56l 78N46o53v47á31k

11. 2. 2025 22:21

1) Ne, není paradoxem že teprve po 70 letech existence jaderné energetiky bylo uvedeno do zkušebního provozu na světe první úložiště vysoce radioaktivního jaderného odpadu ve finském Onkalo, toho vyhořelého paliva je totiž ve skutečnosti vzhledem k množství vyrobené elektřiny velmi malé množství, skladuje se poměrně snadno a bezpečně (za celých těch 70 let nikomu ještě neublížilo) a je v něm stále obrovské množství využitelné energie. Způsob využití té energie známe a některé státy ho také používají.

Úplně stejně jako "Jiný problém představují lopatky VE. Doposavad se mnohde ještě skládkují, ale k dispozici jsou lepší možnosti" se tedy dá napsat že doposavad se vyhořelé palivo mnohde ještě skládkuje ale k dispozici jsou lepší možnosti.

2) Riziko představuje např. i toxický odpad z fotovoltaických elektráren, ale autor tradičně tendenčně špínu hází jen na jadernou energetiku a naopak nekriticky vychvaluje jen tu tzv. obnovitelnou, co taky jiného od solárního lobbisty čekat, že...

PP

Pane Nováku, vám už dlouho chci poděkovat, že nesmysly, které sem tohle individuum píše, vytrvale a fundovaně uvádíte na pravou míru. Díky.

Asi tam nějaké problémy budou, když k nám v polovině ledna někdo navezl nelegálně několik kamionů odpadu z Německa včetně vyřazených lopatek z větrných elektráren.

ZZ

To je nějaká greendealová agitka, či co ?

Všechno se - pokud možno nějakým způsobem recykluje.

Recyklace těch větrných elektráren patří k těm velmi problematickým a nejlevnější je ukládání větrných lopatek do pouští, či skládek. Spalování sklolaminátu je velmi problematické a v ČR je spaloven, obecně velmi málo. U cementáren je potřeba odpad předpřipravit na jednotné vstupní tkzv. alternativní palivo.

Sleduje se výhřevnost, granulometrie, obsah popela, obsah těžkých kovů a obsah chloru a síry ..... a je dost odpadu, který má při spalování přednost.

Likvidace solárních panelů se dnes údajně pohybuje kolem 17 - 23 Kč/kg, přičemž recyklační poplatek, který inkasovaly kolektivní systémy, činil 8,50 Kč/kg. Takže to spíš vypadá na nový přerozdělovací tunel.

Zatím je zpětný odběr a recyklace pro všechny provozovatele fotovoltaických elektráren v ČR, zcela zdarma, pokud ještě existuje jejich tuzemský dodavatel. Recyklační kapacity jsou ale velmi omezené. V podstatě v podstatě není co recyklovat a odebrané panely se z 99 % dále skladují, případně se využívají k jiným použitelným hobby účelům, nebo vyrábí někde na plotě elektřinu - byť s malým výkonem.

MS

M36i25l63a75n 46S52m15r31ž

11. 2. 2025 18:57

V listech větrných tubín nebude více těžkých kovů, než ve většině fosilních paliv.

ČR má zatím druhý nejmenší podíl OZE elektřiny v EU, za námi je jen Maďarsko, proto se samozřejmě zatím neprosadil nějaký inteligentní a ekonomický způsob recyklace.

Osobně doufám, že se v budoucnu nebudeme spíše zabývat recyklací jaderného odpadu, jak lze občas někde zaslechnout

  • Počet článků 67
  • Celková karma 8,88
  • Průměrná čtenost 973x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik