Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energetická unie - konečně na začátku?

Plán na utvoření Energetické unie je důležitým projektem, srovnatelným s přijímáním společné evropské měny. V obou případech jde o krok ke společné Evropě a přenesení části národní zodpovědnosti na celoevropskou úroveň, souvisí te

Cílem energetické unie je vytvoření jednotného energetického systému, který tak umožní maximální využívání velkého OZE potenciálu našeho kontinentu a výrobních kapacit klasických zdrojů i akumulačních kapacit v jednotlivých členských státech, tedy celkově efektivnější fungování celého systému. Jednou z priorit je pak rozvoj technologií (tedy zejména akumulace a chytré sítě), potřebných pro integraci stále většího podílu OZE. V tomto kontextu je snaha o více než 50% podíl jádra v českém energetickém mixu a trvalé zpochybňování potenciálu energetické efektivity a ztěžování rozvoje OZE v Česku chybou. Zaplatíme ji přinejmenším desítkami miliard, které dle NAP rozvoje jaderné energetiky bude stát během příštích deseti let jen příprava až 4(!) nových bloků. (O nákladech na garantovanou výkupní cenu někdy příště.)Vaší pozornosti doporučuji studie Masarykovy univerzity a institutu Europeum, které dávají českou do sebe zahleděnou debatu do širšího kontextu. (odkazy níže v textu). O Energetické Unii jsem diskutoval v Ekofóru s Lubošem Charvátem, členem dozorčí rady ČEZ a Štěpánem Chalupou, předsedou Komory OZE. Novinky z energetiky:

Jiří Čáslavka: Sjednotí Rusko evropskou energetiku?V dlouhodobé perspektivě pak jde o zásadní otázku, zda budeme energetickou bezpečnost stále posuzovat z pohledu národních států, nebo unie jako celku. Z čehož pak vyplývají dotazy i pro Českou republiku. Zda podpoříme společné nákupy strategických surovin, nebo budeme krátkozrace těžit z toho, že máme lepší nákupní ceny plynu než někteří sousedé. Zda uznáme, že proti agresivnímu Rusku je lépe znásobit síly a vystupovat společně. Zda budeme budovat uzavřenou národní soustavu postavenou na zdrojích fosilní a atomové energie a stavět elektrické transformátory na hranicích, či budeme hledat řešení, které posílí naši dlouhodobou konkurenceschopnost.

Studie MU: Energiwende - Europeizace, budoucí vývoj a důsledky pro Českou republiku 
Vzhledem k současnému stavu a probíhajícím trendům je velmi obtížné nalézt argumenty, proč by EW jako celek neměla být úspěšná a proč by se trh měl se vrátit do stavu před rokem 2011....Jaderné elektrárny nebude možné provozovat ani v jednom z uvedených scénářů. Pro dodávky silové elektřiny jsou jejich celkové produkční náklady příliš vysoké a pro vyrovnávání nerovnováhy nedisponují dostatečnou variabilitou. 

Studie Europeum: Aktuální otázky energetické bezpečnosti 
Diskuse o energetické bezpečnosti jsou v České republice poměrně intenzivní, tematicky však poměrně omezené. Věnují se například prolomení hnědouhelných limitů v Severočeské pánvi, dostavbě jaderné elektrárny Temelín nebo dotacím obnovitelných zdrojů energie. Bezpečnost dodávek zemního plynu a ropy je rovněž diskutována v souvislosti s ukrajinsko-ruským konfliktem. Větší pozornost však zatím není věnována celoevropské diskuzi o energetice, která se s nástupem nové Evropské komise stává jednou z priorit pro nadcházející období.

Jakub Kučera: Vyšší volatilita - nový volant Energiewende?Ceny elektřiny neodráží dostatečně situaci v síti. Vinu na tom nesou různé příplatky a daně, které koncovou cenu činí méně flexibilní, protože jsou stále stejné. Burzovní cena elektřiny, jediný flexibilní prvek v ceně, činí například u domácností jen čtvrtinu ceny koncové. Trhu by prospělo, kdyby se i tyto poplatky měnily podle tržní situace.

DLR: Žádné kapacitní platby pro uhlí a plynDle studie je třeba využívat a podporovat zvyšování flexibility jak na straně výroby, tak spotřeby.

Bankwatch Network: Evropské fondy nejsou využívány k udržitelnému rozvojiPodle studie operačních programů státy střední a východní Evropy plánují využít velkou část z alokace €350 miliard Eur na fosilní energetiku, znečišťující dopravu a spalovny odpadu. Plánem Evropské komise bylo transformovat evropskou ekonomiku a zbavit jí rostoucí spotřeby energie a surovin, s mnoha pozitivními dopady pro zaměstnanost i životní prostředí. Předložené operační programy nových členských států míří opačným směrem.

Euractiv: Šefčovič plánuje jednotného energetického regulátoraEnergetická unie má napříč celou Evropou vytvořit systém, ve kterém bude energie volně proudit přes hranice národních států, ve kterém bude fungovat hospodářská soutěž a kde se budou využívat ty nejvhodnější energetické zdroje. V takovém prostředí by neměly trpět ani podniky, ani běžní spotřebitelé. Firmy mají podle představ Komise těžit z nejmodernějších technologií, čistá energie mi jim ale neměla podrážet nohy příliš vysokými cenami. Domácnosti by zase měly mít možnost snižovat své účty za energii a případně vyrábět energii vlastní.

Martin Sedlák: Hra se změnila - OZE mohou porazit fosilní zdrojeS vyšším podílem obnovitelných zdrojů tak logicky vyvstala otázka, jaké množství jich sítě unesou. I na to však agentura IRENA odpovídá jasně: neexistují žádné technické překážky pro zvýšení integrace proměnlivých obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrná elektrárny. Při nízké úrovni zastoupení těchto zdrojů v síti jsou náklady na jejich integraci do sítě záporné nebo minimální. Výdaje na chod sítí s vyšším podílem porostou, ovšem agentura IRENA je nepovažuje za něco, co by mělo podstatně ovlivnit náklady obnovitelných zdrojů. Odhadované částky se pohybují v rozmezí od 0,035 do 0,05 dolaru na kilowatthodinu při podílu variabilních obnovitelných zdrojů kolem 40 %. 

Zbyněk Fiala: Fotovoltaika poroste i s levnou ropouRole fotovoltaiky jako perspektivního energetického zdroje globálního významu se upevňuje. „Vedle Číny, Indie a Spojených států potáhnou globální růst fotovoltaiky také další země nových trhů. Přitom nejsilnější trhy svůj růst ještě urychlí, zatímco základy oboru začnou pronikat do dalších zemí,“ soudí výkonný ředitel Deutsche Bank Vishal Shah.

Reneweconomy.com: Fotovoltaika za 2 c/kWhMajor new study says policy makers and energy planners still underestimating cost potential of large scale solar. Finally, depending on annual sunshine, power costs of Euro 4-6 c/kWh are expected in Europe by 2025, reaching Euro 2-4 c/kWh by 2050. That means it will be cheaper than conventional technologies – which costs between Euro 5c and 10c/kWh – by 2025.

Energies-renouvelables: Wind energy 2014The 2014 global wind energy market surged and set a new record after the previous year’s slowdown. More than 52 GW of capacity was installed across the world compared to a little less than 37 GW in 2013. Global wind energy took a 41.4% leap in 2014 to culminate in more than 371 GW of installed capacity.
Přehled instalované kapacity v evropských státech. Zajímavé, že Rumunsko má více než desetinásobek výkonu větrných elektráren proti Česku a o blackoutech se nepíše. 
Když se chce, tak to jde... 

E15: Růst HDP už nezvedá spotřebu elektřinyTrend poklesu elektroenergetické náročnosti ekonomiky je nejspíš nezvratný. „Pozorujeme ho už delší dobu, v posledních letech tento parametr klesá až o dvě procenta ročně,“ uvádí výpočty ČEZ jeho mluvčí Barbora Půlpánová. Tlak na efektivnější hospodaření bude pokračovat i kvůli politice Evropské unie, která si dala za cíl zvýšit energetickou účinnost do roku 2030 o 27 procent. Firmy tak budou využívat nové technologie s cílem omezit spotřebu energií.

Spiegel.de : EU komisař Canete kritizuje zpoždění německých elektrických dálnic"Německé severojižní přenosové trasy byly evropskou komisí zařazeny jako evropský projekt společného zájmu. Přestože se jedná o vnitroněmecká vedení, mají přímý vliv na další evropské země. Jejich výstavba je důležitá pro rozvoj evropské přenosové sítě a trhu s elektřinou a pro integraci obnovitelných zdrojů energie", říká komisař Canete.

Europeanvoice: Energetiční ministři v rozporu kolem jaderné energetiky 
National energy ministers today gave their reactions to the energy union strategy. Ahead of the meeting, Sigmar Gabriel, Germany’s economy and energy minister, told German media that using EU money to subside nuclear power projects was out of the question. “We will absolutely not agree to proposals looking to subsidise nuclear energy through public funds – ie tax money in Europe,” he told the broadcaster Deutsche Welle, adding that nuclear power is the most expensive form of power generation and also presents “significant risks” to people and the environment. 

Chytrá energie: Mládkova vize atomového státuNárodní akční plán rozvoje jaderné energetiky ale vychází z chybných ekonomických předpokladů a tedy rozhodnutí na jeho základě jimi budou zatíženy. Z několika zmiňme alespoň předpoklad investiční náročnosti výstavby nových bloků ve výši 4 500 EUR/kW. Rozhlédneme-li se, vidíme, že cena dvou reaktorů EPR od AREVA v britském Hinkley Point dosahuje 9 750 EUR/kW, náklady na reaktory, které staví Westinghouse ve Vogtle v USA narostly již na bezmála 6 100 EUR/kW a investice do reaktorů v maďarském Paksu, které dodá Rosatom, má být  5 200 EUR/kW. Přitom je jisté, že v roce 2025 budou ceny o dost vyšší.

Newsweek: Most nuclear should be shutdown over drone threatStačí vyřadit některé komponenty, a elektrárna se zničí sama. Popisovaný scénář počítá se dvěma útoky. První útok elektrárnu odpojí od sítě a druhý vyřadí záložní dieselagregáty, čímž elektrárně odstaví chlazení. Už odpojení od sítě několika velkých zdrojů může národní soustavu pořádně narušit...

Hnuti Duha: Transition Energetique - Francie plánuje spotřebova spotřebu energie na polovinuFrancie plánuje pokrýt do patnácti let z obnovitelných zdrojů třetinu energie. A stejně jako Němci tak i Francouzi budou směřovat ke snížení spotřeby energie do roku 2050 na pouhou polovinu. Státní energetická koncepce ČR, kterou má vláda na stole, plánuje snížení spotřeby energie do roku 2040 o pouhých šest (!) procent [6]. Přitom experti renomovaného Wuppertalského institut na základě podkladů oficiální vládní tzv. Pačesovy komise spočetli pro české ekologické organizace, že spotřeba energie v ČR může klesnout do roku 2040 o 37 procent a do roku 2050 – podobně jako v Německu a Francii – o celou polovinu. Naše zastaralá energetická politika čím dál viditelněji zaostává za plány i realitou vyspělých evropských států a je jen otázka času, kdy se kvůli energetické náročnosti začne ještě více propadat naše konkurenceschopnost.

Süddeutsche Zeitung: Nervozita v automobilové branžiZmatek a nejistota není jen v energetice. I v automobilovém průmyslu dochází k podstatným změnám. Google a další IT firmy přetahují lidi z automobilek, naopak automobilky hledají IT specialisty.
Je jisté, že elektromobily a samořiditelná auta už nebudou doménou zavedených automobilových firem. Samozřejmostí bude napojení do chytrých sít a využívání autobaterií pro vyrovnávání výkyvů el.sítě.

Autor: Milan Šimoník | sobota 14.3.2015 19:00 | karma článku: 9,66 | přečteno: 479x
  • Další články autora

Milan Šimoník

Studie, prognózy a jiné strašidelné pověsti

MPO tvrdí, že stát má ambice prostřednictvím ASEK určovat energetickou politiku. Zároveň si to samé MPO nechá budoucí potřebu uhlí nadiktovat elektrárnami a teplárnami.

28.6.2015 v 18:00 | Karma: 9,53 | Přečteno: 272x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Limity jsme my

Kampaň Zachovejme limity však není jen o uhlí a netýká se jen "pár stovek lidí někde na severu Čech". Jde o vyjádření nesouhlasu s tím, jakým způsobem a v čím zájmu se u nás tvoří státní energetická koncepce.

6.6.2015 v 18:00 | Karma: 9,98 | Přečteno: 471x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Šimoník

Čekání na jadernou fúzi

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Že to bude koncepce jaderná bylo celkem zřejmé už podle výběru členů druhé Pačesovy komise. Jaderné snění české vlády nás však může přijít draho.

24.5.2015 v 18:00 | Karma: 11,87 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Klopýtání české energetiky

MPO sice chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. Je jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.

9.5.2015 v 18:00 | Karma: 10,91 | Přečteno: 690x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Limity selského rozumu

Podívaná, jaká čekala na diváky druhé části Otázek Václava Moravce byla vskutku pikantní. Předseda Teplárenského sdružení a bývalý premiér při prezentaci svých komerčním zájmem motivovaných názorů na energetiku v České republice našel v ministrovi životního prostředí ČR neočekávaného spojence. Ministr Brabec se po boku Topolánka nejenže postavil za současnou, jednostrannou a nevyváženou aktualizaci státní energetické koncepce(ASEK), společně se také obrazně plácali po zádech při diskuzi o prosazování "fosilních" zájmů ČR v EU, zn. selský rozum.

5.5.2015 v 18:00 | Karma: 12,64 | Přečteno: 960x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 823x
O světě kolem nás.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky