Válka mezi členskými státy NATO?
Plyn i další strategické suroviny se staly důvodem k válkám ve světových dějinách již mnohokrát. V případě současného sporu mezi Tureckem a Řeckem je tomu ale, podle mého názoru, spíš naopak. Turecko ve skutečnosti využívá zkoumání nalezišť plynu poblíž Kypru především k rozdmýchávání neklidu ve východním Středomoří. O plyn se tu sice hraje taky, není ale prioritní. Turecko má totiž ambici stát se opět významnou regionální mocností nebo dokonce nahradit Saúdskou Arábii v roli lídra celého muslimského světa. Při zachování statusu quo v regionu se mu to ale nepodaří. Proto je třeba vygenerovat situaci na základě které by mohlo dojít k podstatným změnám. Ne nadarmo se na stranu Řecka v konfliktu s Řeckem postavila Francie, jeden ze dvou hlavních hráčů (spolu s Velkou Británií) při dělení Osmanské říše na konci 1. světové války. A o revizi výsledků 1. sv. války se nyní právě Turecko snaží.
Turecko dává již delší dobu najevo svoji nespokojenost se současnými hranicemi. Ty jsou jsou důsledkem jeho porážky v 1. světové válce a Turecku je nadiktovali vítězové, Francie a Velká Británie (viz dohoda Sykes - Picot z r. 1916), kteří si území Turecké říše, kromě Anatolie a okolí Istanbulu, rozdělily. Turecko ale již dávno není „nemocným mužem na Bosporu“, jak se mu tehdy říkalo. Je silné, v posledních desetiletích se výrazně modernizovalo, má druhou největší armádu v NATO a se svým údělem a hranicemi, nadiktovanými před sto lety tehdejšími velmocemi, se nehodlá smířit.
Turecko je, možná překvapivě, stále členem NATO. Jeho členství v paktu kdysi vyplynulo ze snahy NATO dostat během studené války své rakety co nejblíže k hranicím SSSR. Dnes ale hraje na obě strany a se současným Ruskem čile spolupracuje nejen v ekonomických, ale i ve strategických a vojenských oblastech. Turecko současně není, a určitě ani nikdy nebude členem EU. Nic proto Turecku nebrání, dokonce ani členství v NATO, jít si za svým a provozovat politiku, sloužící jeho velmocenským cílům. Sousední Řecko, které je, stejně jako Turecko členem NATO, ale bylo také kdysi součástí Osmanské říše, je tak logickým cílem jeho expanze. USA, které jediné mají v NATO větší armádu než Turecko, tento konflikt, zdá se, vůbec nezajímá.
No a Evropská unie, ta s Tureckem už vůbec nic nenadělá. Jednak na to nemá žádné mocenské nástroje, ani evropskou armádu, ani funkční společnou evropskou diplomacii a turecká lobby v Evropě také něco vydá (jen v Německu se udává počet usídlených Turků přes 2 miliony). A především, Erdogan má stále „prst na spoušti“ čtyřech milionů imigrantů, toužících po sociálních výdobytcích západní Evropy. Obávám se proto, že se Řekové, kromě pár planých francouzských gest nebo slibů německé kancléřky Merkelové, velké pomoci v konfliktu s Tureckém ze strany Evropské unie nedočkají.
Milan Šarapatka
Český establishment vsadil vše na vítězství Kamaly a po zvolení Trumpa neví kudy kam.
Čeští političtí představitelé tolik fandili Kamale Harris, že nyní neví, jak se popasovat, po Trumpově triumfu, se změnou americké politiky. A naše diplomacie potřebuje odideologizovat. Zvládne to „diplomatický veleduch“ Lipavský?
Milan Šarapatka
Ať žijí Obrtlíci!
Vítězství D. Trumpa ve volbách zapůsobilo jako bomba. Došlo ke změně názorů našich politiků, jako na obrtlíku. A média, věrně sloužící koalici, denuncující Trumpa, mezitím vypouštějí mlhu a hledají viníky Kamaliny prohry.
Milan Šarapatka
Proč máme smůlu na zbabělé lídry….
Vládní personálie se nám v poslední době nedaří. Ze Síkely je komisař přes buráky, Bartoš vyletěl z MMR, Lipavský je potenciální „skokan roku z partaje do partaje“ a premiér by nejraději se vším praštil a odjel taky do Bruselu.
Milan Šarapatka
Diplomatické nedochůdče opět netrefilo!
Náš ministr zahraničí Bc. Lipavský se opět „ převedl“. Místo toho, aby se snažil proti předsedkyni KSČM Kateřině Konečné vystoupit s věcnými argumenty, tradičně sklouzl do svých naučených aktivistických frází.
Milan Šarapatka
Vulgarita naší politické scény zabíjí, aneb není Šarapatka jako Šarapatka podruhé.
Kdo může za atentát na slovenského premiéra Fica? Takovou otázku si nyní kladou mnozí. Osobně jsem přesvědčen, že za to může především vulgární a zdivočelá politická scéna, jak na Slovensku tak i u nás v Čechách.
Další články autora |
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Babiš je prodavačem strachu, my naše sliby plníme, chlubil se Fiala
„Žádný premiér u nás nepokračuje v druhém období, chci to změnit,“ uvedl Petr Fiala v rozhovoru pro...
Útoky v Gaze pokračují. Hamás ustupuje od částí dohody, řekl Netanjahu
Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua tvrdí, že palestinské teroristické hnutí Hamás...
Pokud potkám Trumpa, pozvu ho do Česka, vtipkoval před cestou na inauguraci Šlachta
Čeští europoslanci a politici, kteří se angažují v nové evropské straně a frakci europarlamentu...
Hledaná třináctiletá Ukrajinka se policii sama přihlásila z centra mládeže
Policisté od středy pátrali po třináctileté dívce z Českokrumlovska. Ukrajinka ve středu nepřišla...
Pronájem kancelářských prostor, 64 m2, ulice Špitálka, Brno-Trnitá, výtah, v blízkosti centra města
Špitálka, Brno - Trnitá
12 000 Kč/měsíc
- Počet článků 233
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2170x
V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým poslancem Parlamentu ČR.