Narvané obchody den před zavřením jsou přírodním zákonem
Každý den přináší spoustu zajímavých událostí, které často zapadnou v záplavě jiných. Již přes rok vybírám každý den ty nejzajímavější. Jaký by byl váš výběr?
Dnes mne zaujaly zprávy typu "v pátek bude všude zavřeno, Češi vzali obchody útokem". Pod nimi a spolu s tím na sociálních sítích se totiž naprosto dle očekávání a již tradičně objevila záplava komentářů typu (autentické doslovné citáty):
- Lidi, co blbnete? To opravdu nevydržíte dva dny bez nakupování? Vždyť v sobotu bude zase otevřeno...
- Jeden den zavřeno, potom otevřeno v sobotu a všichni se z toho můžete zbláznit. Si neumíte nakoupit tak, abyste v těch obchodech nemuseli furt smrdět? Ať je zavřeno klidně dva tři dny, vás to rozhodí? Směšné.
- Lidi dělají, jako kdyby měla být válka. To nikdo nemá doma mrazák a musí nakupovat každý den?
- Pitomci, projel jsem celou Moravu a u každýho nákupáku praskala parkoviště ve švech. Ono bude zavřeno, CELÝ JEDEN!!!! DEN. Místo procházky venku pří parádním počasí raději tlačí vozejk mezi regálama s ostatníma pitomcema.
Tito lidé žel netuší, jak fungují základní přírodní zákony, například ten o zachování energie, a zcela bezelstně si představují, že když se jeden den zavře, lidé kteří chodí ten den nakupovat se prostě někde ztratí mezi ostatními, kteří chodí nakupovat v jiné dny. Jeden den zavřeno? Tak přijdou jindy. Potíž je v tom, že oni přesně to udělali. Konkrétně - přišli jindy, než kdy chodí běžně nakupovat.
Vše (doufejme) alespoň částečně osvětlí následující obrázky, kterým by mohla porozumět i duše unavená současnou zmatenou situací.
Za běžného provozu chodí lidé nakupovat do obchodů tak nějak rovnoměrně, jen před víkendem o něco více a o víkendu o něco méně, nejčastěji aby mohli užívat klidu a necourali po nákupech, když mohou raději odpočívat na zahradě nebo vyrazit o víkendu na výlet. A je třeba si uvědomit, že to z velké části neznamená, že všichni kdo nakupují v obchodech, tam jezdí každý den - někdo jezdí na nákupy jednou týdně, jiný dvakrát či třikrát a ve skutečnosti jen málokdo tam zajíždí opravdu každý den, protože to prostě a jednoduše není potřeba.
Když potom vláda moudrých hlav z čistého nebe v pondělí rozhodla, že na Velký pátek (shodou okolností běžně nakupováním nejvytíženější den) zavře všechny obchody komplet a (téměř) bez výjimky, donutila tím tu velkou skupinu pravidelných pátečních nakupujících vtlačit se (doslova) mezi nakupující čtvrteční. Případně, pokud jsou trochu uvědomělí a přemýšlejí dopředu, mezi nakupující víkendové. Protože ale v pondělí budeme slavit další svátek se zavřenými obchody, došlo tento týden k předem celkem logicky odhadnutelnému jevu - sedm nákupních dní se smrsklo na pouhých pět.
Ne že by člověk k životu nutně potřeboval sedm nákupních dní, ale zde se mimo jiné ukazuje potřeba zachovat matematiku jako jeden z povinných maturitních předmětů. Zavření dvou dnů zcela přirozeně způsobí větší tlak na dny ostatní, v tomto případě konkrétně na čtvrtek před Velkým pátkem a na víkend před pondělím, kdy budou obchody opět veřejnosti nepřístupné.
Je přitom v lidské přirozenosti dojet si nakoupit DŘÍVE než zásoby dojdou, ne později. Jestliže byl někdo zvyklý dělat víkendové nákupy v pátek, nebude je najednou dělat v sobotu, protože v sobotu ráno už prostě potřebuje spotřebovávat to, co si nakoupil (dříve v pátek, nyní) ve čtvrtek.
Posměšné komentáře výše tak nejspíš dělají lidé, kteří mají jiný režim (a nejspíš i dostatek času) jezdit nakupovat své zásoby v průběhu běžného týdne. Zákonitě jim tedy přijde směšné, že někomu mimořádně zavřený den naruší pravidelný rytmus a on se musí - ať chce nebo nechce - vlepit mezi pravidelné čtvrteční nakupující. Nejsmutnější vlastně je, že výše uvedeným způsobem komentující vlastně ukazují jen svoji neschopnost základní empatie a neochotu vidět dál než za svůj nákupní košík.
Vláda pak (žel po několikáté) dokázala na jedné straně nutit lidi do co největších omezení vzájemných kontaktů a na straně druhé je nutí, aby těch kontaktů měli co nejvíce. Pokud vám to přijde schizofrenní, nejste sami.
Máte-li jiný názor, klidně se o něm podělte v komentářích, rád si přečtu reálné protiargumenty. Děkuji.
Co se také odehrálo 1. 4. 2021:
* 1778 – Neworleánský obchodník Oliver Pollock vytvořil symbol "$"
* 1893 – Na základě washingtonské mezinárodní konference z roku 1884 začal platit systém 24 hodinových pásem vymezených poledníky.
* 1926 – V rozhlasovém vysílání Českého rozhlasu byl zaveden nový časový signál. Vysílal se vždy v poledne a ve 22.00 hodin ze Státní hvězdárny v podobě 6 teček.
Krátký přehled zpráv z 31. 3. 2021
Milan Řeřicha
Nejsprávnější je vánočního kapra utopit, tvrdí umělá inteligence
Utrpení vánočních kaprů prodávaných z kádě pohledem umělé inteligence ChatGPT. Nejlepší je podle ní vánočního kapra utopit nebo zdrogovat.
Milan Řeřicha
Vláda rezignovala na testování, od úterka jedeme na dobré slovo
S novými opatřeními platícími od úterý se vláda nemazala a rovnou vyhlásila, že testování už není třeba a děj se vůle Boží.
Milan Řeřicha
Zrušme valorizaci důchodů! Je proti přirozenosti.
Pravidelná valorizace (navýšení důchodů o růst cen tak, aby si za ně bylo možno koupit stále stejně) by si zasloužila zrušit. Nedává žádný smysl.
Milan Řeřicha
Pán prstenů je rasistický film
Není možné nadále skrývat, že filmová trilogie Pán prstenů je dle dnešních měřítek plná rasismu, zesměšňování a urážek a měla by být bez náhrady smazána a herci potrestáni.
Milan Řeřicha
Izrael utratil za vakcínu miliardy a ušetřil stovky miliard. My utratíme stovky miliard a
Naše země je ráj slevových akcí (pravých i falešných) a tak jsme možná už ztratili přehled o tom, co je opravdu cenné a přináší prosperitu. Protože jinak nebude brzy co zachraňovat.
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak to nedělat. Češi popisují trable se zálohováním petek v Chorvatsku
Zálohování PET láhví a plechovek, které má v plánu zavést resort životního prostředí i v České...
Na firmy v Česku se už valí povinnosti spojené s ESG. Vyhnout se jim nelze
ESG, tedy rámec sloužící k hodnocení udržitelnosti a odpovědnosti podnikání, razantně ovlivní...
Vede Harrisová. Ne, Trump. Návod pro čtenáře volebních průzkumů a sázkaře
Premium Kdo si chce vsadit na americké volby, „srdce jako kníže Rohan musí mít“, protože neví nic, i když...
Revoluce v maturitách. Ústní zkoušku může nahradit projekt pro firmu
Premium Dvacet témat z češtiny, dvacet z angličtiny či matematiky a další hora otázek z odborných předmětů....
- Počet článků 23
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2003x
Bavit se spolu můžeme i na http://twitch.tv/juppeek