Koňak detailně IV - jak se to pije

Toto luxusní pití má samozřejmě svůj rituál ochutnávání. Říká se, že pití koňaku je 70% čichání a 30% pití ...


K pití koňaku musíte mít i správné sklo. Sklenka baňatá na nízké nožce ve tvaru hlavy tulipánu nazívaná " NAPOLEONKA ". Pak sklenka na vyšší nožce ve tvaru tulipánu z čirého tenkého skla. Je důležité aby sklo bylo tenké, protože pak může jemné aroma pomalu stoupat z číše ohřívané dlaněmi. Profesionální míchači záměrně používají číše z tmavomodrého skla aby nebyli ovlivněni barvou koňaku nebo nějakým zakalením. Sklenku nikdy před podáváním NEPŘEDEHŘÍVÁME ! Nejvhodnější je přirozená teplota. Číše má být naplněná do jedné čtvrtiny aby vyniklo píjemné aroma. Když je sklenka přílš přeplněná, je množství uvolněného aroma příliš velké a silné. To samé naopak, je li ve sklence koňaku málo, aroma v tak malém množství naopak nevynikne.

První je vizuální vzhled. Barva by měla být zlatavá, jantarová až měděná. Záleží i na stáří koňaku, ty jsou většinou tmavší ale naopak mladší koňaky mohou být přibarvovány karamelem. Sklenku držíme za nožičku a lehkým nakloněním a zatočením vidíme jak koňak pomalu stéká po stěně sklenky.

Druhý je čich. Při posuzování aroma přidržte číši lehce v dlaních. Postupným zahříváním stoupá lehce jemné aroma. Pak přiložte lehce k nosu a nadechněte se skvělého aroma. Jemně zakružte sklenkou v dlani aby se promíchalo stoupající aroma a vdechli jste ho v patřičné síle. Pokud koňak stárne v sudu déle jak 20 let, projevuje se velmi vyhledávaným stylem " RANCIO ". Je aroma složené z kořeněných a vanilkově dřevitých tónů.

Třetí je samotné pití. Pije se po malých dávkách aby se prodloužil příjemný požitek. Koňak nechte rozvinout v zadní části úst, kde se nacházejí citlivé chuťové buňky . Chuť by se měla rozprostřít po celé zadní části patra. Čím déle chuť zůstává , tím má lepší " závěr ". Mladý koňak bude chutnat jako ohnivý a ostrý. Čím je koňak starší, tím je jemnější a má vyváženější komplexní chuť.

Láhev s koňakem by měla být skladována na stojato aby se koňak působením korku nekazil. Velmi staré koňaky jsou choulostivé na chlad a mohou se zakalit. Ideální je skladování při pokojové teplotě a ve tmě. Když budete koňak nalévat, hned pak po nalití láhev zavřete aby zbytečně nevyprchávalo aroma a koňak tím zvětrává. Po otevření by se láhev měla zkonzumovat maximálně do půl roku od prvního otevření. V součastné době lze koňak pít různými způsoby. Klasika je čistý, samotný koňak po dobrém jídle nebo s výborným doutníkem. Ale také už i s vodou, se sodou a s ledem. Myslím že v podávání koňaku jsou většina výrobců velmi konzervativní, až na velké firmy jako např. Martell, Remy Martin , Hennessy uvádějí na trh nové mladé koňaky jako V.S. , V.O. a V.S.O.P. určené k míchání napojů. Hennessy vytvořil koňak " PURE WHITE " který je určen přímo pro míchání nápojů. Cílem těchto firem je oslovit nejširší spektrum zákazníků. Hlavně mladé konzumenty a tím dokázat, že koňak se dá pít v jakémkoliv stylu.

 


 


Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Pavlíček | úterý 22.9.2009 9:00 | karma článku: 18,46 | přečteno: 6851x