Proč “prostě se tolik necpi” nefunguje: co doposud víme o obezitě
Přitom téma obezity není ještě kompletně probádané a poznatky, které doposud máme ukazují na to, že s náhodnými doporučeními nekvalifikovaných lidí si rozhodně nevystačíme.
Pojďte se se mnou podívat na to, co všechno ovlivňuje hmotnost tělesného tuku.
Genetika
Zjistilo se, že lidé s rizikovou variantou genu FTO (fat mass and obesity-associated gene) mají tendenci přijímat větší množství kalorií, a tedy mají vyšší BMI. Pravděpodobnost obezity u těchto lidí je o 20 - 30 procent vyšší.
Také metabolismus je dědičný - někteří jedinci do vínku dostanou rychlejší metabolismus a v klidovém stavu pálí více kalorií, než lidé s pomalejším metabolismem.
Hormony regulace hladu
Za chuť k jídlu může produkce hormonu hladu - ghrelinu. U některých lidí je jeho produkce vyšší, a proto jí častěji a/nebo více.
Díky leptinu, hormonu produkovanému tukovými buňkami, zase poznáme, kdy máme přestat jíst. Signalizuje totiž mozku, když jsme sytí. Obézní jedinci si však často vypěstují leptinovou rezistenci (mozek se postupně stane necitlivým na leptinové signály) a cítí neustálý hlad. I vysoce zpracované potraviny v tom nejsou nevinně a mohou signalizaci narušit.
Stresový hormon kortizol
Kortizol, stresový hormon, je spojen s přibíráním na váze a to hlavně v břišní oblasti. Hladina kortizolu se s chronickým stresem zvyšuje, což vede k častějším chutím na vysokokalorická jídla.
Stav střevního mikrobiomu
Dle studie v časopise Nature složení střevního mikrobiomu ovlivňuje, jak naše tělo zpracovává potravu. Lidé s vyšším zastoupením bakterií Firmicutes na úkor bakterií Bacteroidetes mají větší riziko obezity, jelikož bakterie Firmicutes pomáhají z jídla vyextrahovat více kalorií.
Pokus byl dělaný na myších. Myši dostaly fekální transplantací od obézních jedinců. A ačkoliv dostávaly stejnou stravu jako předtím, přibraly na váze.
Nespolupracující hlava
Někteří lidé v reakci na únavu, stres, nebo smutek sahají automaticky po jídle. Nereagují tak na pravý = fyziologický hlad a za následek přibírají na váze.
Zároveň víme, že obrovský vliv na náš životní styl má i výchova a je skutečně těžké se ze starých vzorců vymanit. Pokud tedy naši rodiče jedli nezdravě a málo se hýbali a přenesli to i na nás, je dost pravděpodobné, že v tom budeme pokračovat i v dospělosti.
Spálené kalorie
Ne každý spaluje za den stejně kalorií, a nemluvíme jen o zděděném metabolismu nebo cíleném cvičení. Třeba takzvaný NEAT (non-exercise activity thermogenesis) může zvýšit náš kalorický výdej až o 800 kcal za den. Jedná se třeba o procházku se psem, mytí nádobí, hraní si s dětmi, tančení ve sprše, ale i nervózní klepání nohou. :)
Adaptivní termogeneze
Pokud jíme méně kalorií, než jsme byli zvyklí, může se nám stát, že se naše tělo na tento příjem postupně adaptuje a zpomalí náš metabolismus, což výrazně ztěžuje hubnutí. Proto se velmi doporučuje do hubnutí zařazovat i dny, kdy tělu dopřejeme tolik energie, kolik doopravdy potřebuje, a někdy i více (tzv. cheat day).
Spánek a jeho kvalita
Lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně, mají vyšší riziko obezity. Když nespíme dostatečně dlouho a kvalitně, vede to k hormonálním změnám - zvyšuje se ghrelin a snižuje leptin. Sníme toho tedy více.
Typ stravy
Vysoce průmyslově zpracované potraviny jsou spojeny s vyšším rizikem obezity, protože obsahují hodně cukrů, tuků a aditiv, což umí zamávat s hladinou hormonů hladu a také s naším střevním mikrobiomem.
Za zmínku také stojí, že bychom měli konzumovat dostatek bílkovin, které nám pomáhají regulovat hlad a zvyšují pocit sytosti.
Až vám tedy příště někdo udělí nějakou zaručenou radu na hubnutí, můžete ho s novými poznatky konfrontovat. :) Nejde totiž jen o to, „hýbat se a nežrat“, ale také o to, dostat se do celkové psychické pohody a často překonat zvyky, které nás provází celý život. Roli hrají i faktory, které ovlivnit nemůžeme. Stojí však za to soustředit se na aspekty, které změnit můžeme a pomalu a jistě si vybudovat nové návyky. Proč píšu pomalu a jistě? Protože agresivně a ihned se skoro jistě rovná jo-jo efekt...
Martina Mikulášová
Není sýr jako sýr: umění versus tovární produkce

Neznám snad nikoho, kdo by nemiloval sýr. Každý z nás má své oblíbence, na které nedá dopustit. Víte ale, co všechno se musí udát, než se sýr dostane na váš talíř? A proč jsou některé sýry tak lahodné, a některé jako kus plastu?
Martina Mikulášová
Jak moje sociální bublina utrpěla drobné zranění

Každé páteční odpoledne mám jenom sama pro sebe. Syna si vezme muž, abych se mohla věnovat něčemu, co mi dělá radost.
Martina Mikulášová
Je monogamie stále nejvýhodnější model vztahu?

Monogamie - koncept, který většina z nás ze západní společnosti považuje za jediný správný. Jeden partner na celý život, žili spolu šťastně až do smrti... Pro někoho romantika, pro dalšího, ač to třeba nepřizná, hotová noční můra.
Martina Mikulášová
Nečekejme až bude pozdě: preventivní prohlídky zachraňují životy

Ve spěchu běžných dní často zapomínáme na to nejdůležitější - naše zdraví. Přitom hodně preventivních vyšetření je hrazených zdravotní pojišťovnou.
Martina Mikulášová
Padesát odstínů internetu

Při nedávném rozhovoru s mojí babičkou jsme se dostaly i k tématu internetu. „Já jsem ráda, že používám to bankovnictví v mobilu, mám všechno při ruce,“ svěřila se mi babi.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Vyražená okna, spadlý strop. Po výbuchu v kočičí kavárně se hledá osm zvířat
V Havlíčkově Brodě ráno vybuchl dům, v němž sídlí oblíbená kočičí kavárna Šťastné tlapky. Podle...
Lituji, že jsme koupili americké stíhačky, řekl dánský politik. Varuje spojence
Předsedu dánského parlamentního výboru pro obranu mrzí, že se jeho země rozhodla pro americké...
Ministr Dvořák se zranil při hře s vnoučaty, musel na akutní operaci kyčle
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) podstoupil o víkendu akutní operaci kyčelního...
Pepřový sprej proti ochrance obchodu není nutná obrana, dal soud zapravdu žalobci
Útok pepřovým sprejem na ostrahu supermarketu neskončí jen jako přestupek, vrátí se před trestní...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 24
- Celková karma 11,27
- Průměrná čtenost 494x