Padesát odstínů internetu
„A taky když jdu někam, kde to neznám, zapnu si navigaci,“ dodala. Bylo to jako pohlazení po duši. Ze všech stran se na nás mladé valí kritika, že jsme pohodlní, neumíme nic jiného, než trávit čas na internetu, a prostě a dobře postupně hloupneme. A pak je tady moje babička - ve svých 80 letech využívá většinu moderních technologií, všem je doporučuje a na svět se dívá spíše optimisticky.
„Já už ani nechodím do obchodu pro jídlo,“ pokračovala jsem v diskuzi. „Objednávám věci na Rohlíku.“
„No však, aspoň to nemusíš tahat,“ přisvědčila babička.
„Takže si nemyslíš, že to je známka lenosti?“ zeptala jsem se váhavě.
„Ne, já ti to přeju. Můžeš se víc věnovat malýmu, to samý s plenama… Nemusíš je zdlouhavě přepírat, a tak dál.“
Rozhovor ve mně zanechal hřejivý pocit a spontánně jsem sem tam o tématu přemýšlela. Co už je pohodlnost, a co ještě správné využití zdrojů? Není spíše klíčové, jak dané technologie zkvalitňují konkrétně náš život?
Na internetu se dá najít snad úplně všechno. Z toho můžeme čerpat, ale může nás to i semlít. Nemusíme však brouzdat stránkami s nabídkou nelegálního zboží, ani si vypěstovat závislost na pornu, abychom se dostali do problémů.
Například starší lidé, jako je i moje babička, do obchodu s potravinami chodí většinou rádi. Celý den tráví spíše sami a jít si sem tam koupit to nejdůležitější je vytrhne ze splínu. I prohození pár slov s prodavačkou a pozdravení maminky s dětmi má blahý vliv na jejich duševní zdraví.
Naopak takový podnikatel, který vlastní prosperující firmu a neví, kde mu hlava stojí, udělá určitě lépe, pokud si objedná potraviny na internetu a čas stráví z jeho pohledu smysluplněji. V jeho případě se nejedná o lenost, ale o správné hospodaření s časem, jelikož čas jsou peníze.
Pak jsou ale internetové služby, které jsou narozdíl od nakupování potravin opravdu návykové a mohou škodit. Třeba takové sociální sítě, za které platíme svým soukromím, a také spoustou našeho cenného času, se skloňují čím dál více. Jak se vymanit ze závislosti na scrollování a rychlé konzumaci obsahu, když „normální“ svět je ve srovnání s tím digitálním tak hrozně pomalý a nelákavý? Chce to obrovskou dávku sebereflexe. A když ji nemají často ani dospělí, jak ji máme chtít po dětech? Jakožto společnost máme před sebou v tomto ohledu ještě hodně práce.
S mým mužem nám trvalo rekordní 3 roky, než jsme po večerech začali hrát deskové hry a číst knihy před spaním na úkor sledování seriálů. Předcházelo tomu spoustu výmluv ve stylu, že na nějakou aktivnější zábavu už odpoledne nemáme energii. Jak jsme byli překvapení, když se náš život ohromně zkvalitnil zařazením off-line aktivit… Znamená to však, že už se večer nikdy nepodíváme na seriál, dokument, nebo si nezahrajeme počítačovou hru? Samozřejmě ne, protože i tento druh obsahu, pokud ho konzumujeme v rozumné míře, člověku život spíše zkvalitní, než naopak. Pokud už ale neumíme žít mimo on-line svět, něco je špatně.
Nedávno jsem partnerovi vyprávěla o tom, že většinou, když nějaký mladý člověk někomu ublíží nebo se nedejbože uchýlí k vraždě, dozvíme se poté, že hrál hodiny a hodiny denně agresivní videohry. Jeho odpověď mě odzbrojila: „Nenech se mýlit. I já jsem je hrál, a ne zrovna málo. Ale měl jsem narozdíl od těhle dětí funkční rodinu, na kterou jsem se mohl obrátit a která mi byla v tom digitálním světe oporou. Zastyděla jsem se kvůli svému unáhlenému závěru a došlo mi, že nemůžeme všechno svádět na „internety“.
Jasně, hrozbou určitě jsou. Pokud však najdeme jakožto jednotlivci i společnost nějaký balanc mezi internetovým a živým světem, můžeme z toho vytěžit maximum. Pračky se možná brzy samy naplní a zapnou, a po doprání přesunou prádlo do sušičky. Po dosušení prádla nám vyskočí oznámení na telefonu, že naše kalhoty jsou připraveny k nošení. No není to paráda? O to více času můžeme trávit něčím, co nás baví a s lidmi, které máme rádi.
Můžeme se mezitím třeba také vzdělávat, a to klidně on-line kurzy, nebo jen čtením v internetových encyklopediích, které už vědí dočista všechno. Nemusíme nikam do knihovny pro 10 knih, abychom získali odpoveď na jednu otázku. Jasně, můžeme tam i tak zavítat, třeba pro nové čtení před spaním… :)
Na závěr mám jedno přání - pojďme nedémonizovat internet a obecně nové technologie. Mají výhody i nevýhody, ale pokud se s nimi naučíme pracovat, výhody spíš převažují. Třeba takový obsah generovaný umělou inteligencí umí poznat čím dál víc lidí, a i když se provedení obrázků a videí stále zdokonaluje, věřím, že si jako společnost nějak poradíme, a naučíme se vymezovat fake news. Že se nenecháme ovládnout mašinami. Je ale fajn je využívat ke své potřebě, abychom mohli být spokojenější a efektivnější. Najít tu rovnováhu je sice těžké, ale ne nemožné. Věřím, že pro nové generace bude digitální hygiena na běžném pořádku. No a my? My jsme spíš takoví pokusní králíci. Tak pojďme zkusit být mazanými králíky.
Martina Mikulášová
Není sýr jako sýr: umění versus tovární produkce

Neznám snad nikoho, kdo by nemiloval sýr. Každý z nás má své oblíbence, na které nedá dopustit. Víte ale, co všechno se musí udát, než se sýr dostane na váš talíř? A proč jsou některé sýry tak lahodné, a některé jako kus plastu?
Martina Mikulášová
Jak moje sociální bublina utrpěla drobné zranění

Každé páteční odpoledne mám jenom sama pro sebe. Syna si vezme muž, abych se mohla věnovat něčemu, co mi dělá radost.
Martina Mikulášová
Je monogamie stále nejvýhodnější model vztahu?

Monogamie - koncept, který většina z nás ze západní společnosti považuje za jediný správný. Jeden partner na celý život, žili spolu šťastně až do smrti... Pro někoho romantika, pro dalšího, ač to třeba nepřizná, hotová noční můra.
Martina Mikulášová
Nečekejme až bude pozdě: preventivní prohlídky zachraňují životy

Ve spěchu běžných dní často zapomínáme na to nejdůležitější - naše zdraví. Přitom hodně preventivních vyšetření je hrazených zdravotní pojišťovnou.
Martina Mikulášová
Proč “prostě se tolik necpi” nefunguje: co doposud víme o obezitě

Každý, kdo se někdy trápil kily navíc, to určitě zažil: dobře míněné rady, které ale často působí opačně a dokážou člověka pěkně otrávit.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dorazí bouřky. Hrozí přívalové deště, nárazový vítr i krupobití
Přímý přenos Část jižní Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne...
OBRAZEM: Svět bez papeže. Římští stánkaři mají žně, věřící truchlí
V osmaosmdesáti letech zemřel papež František. Nejvyššího zástupce katolické církve sice v poslední...
Velikonoční pondělí bylo opět s pomlázkou, ale jen u menšiny lidí
Lidé dnes slavili Velikonoční pondělí, které patří k lidovým zvykům a tradicím symbolizujícím...
Člověk skromnosti, který pečoval o slabší. Svět chválí odkaz zesnulého papeže
Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 24
- Celková karma 11,37
- Průměrná čtenost 496x