Champagne a její vína

Zářijová etapa naší vinařské Tour de France nás zavádí do nejznámější vinařské oblasti světa – Champagne. Asi není potřeba složitě vysvětlovat, o jakých vínech se tu budeme bavit. Ačkoliv se v Champagne produkují i tichá vína, věhlas získala v jiné kategorii. Ano, tušíte správně, „šampáňo“ je tu doma. Takže vyleštěte flétničky a dejte chladit bublinky, vyrážíme.

Nejdříve si upřesníme, kdeže se to vlastně nacházíme. Oblast Champagne se rozprostírá zhruba 160 kilometrů východně od hlavního města Francie a patří tak k nejsevernějším vinařským regionům této země. Jeden by očekával, že Paříž a její vyprahlí obyvatelé budou pro Champagne zlatým dolem, ale toto sousedství se ukázalo v průběhu staletí být spíše na škodu. Kromě rozvoje obchodu totiž několikrát přivedlo na vinice Champagne také vyprahlé a krvechtivé armády cizích mocností. Do historie Champagne se neblaze promítla Stoletá válka, Třicetiletá válka, 1. nebo 2. světová válka. Kromě vinic je Champagne osázena vojenskými hroby.

3 odrůdy

V současnosti je oblast rozdělena do pěti částí, které se jmenují Aube, Côte des Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reims a Vallée de la Marne. Jednotlivé departementy se od sebe liší odrůdami, které se v nich dominantně pěstují. Jak určitě víte, šampaňské se může vyrábět ze tří odrůd vinné révy. Konkrétně to jsou červené odrůdy Pinot Noir a Pinot Meunier a bílé Chardonnay. Vinice s Pinotem Noir najdete zejména v rámci departementu Aube a také v rámci Montagne de Remis. Při toulkách po Vallée de la Marne narazíte zejména na odrůdu Pinot Meunier a jak název napovídá, v Côte des Blancs se setkáte s Chardonnay. Administrativními a komerčními centry Champagne jsou města Remeš a Epernay.

Oblast Champagne se může chlubit celkem 33 500 hektary vinic, které spravuje kolem 5000 vinařů a dalších 14 000 pěstitelů, kteří jim své hrozny prodávají. Z těchto čísel je patrné, že v průměru na jednoho pěstitele připadají necelé dva hektary vinic. Prostě každý chce mít alespoň malý profit z úspěchu, kterým šampaňská vína po celém světě jsou.

Champagne nebo radši Britagne?

Přírodní podmínky vzniku skvělých vín v Champagne příliš nenahrávají. Vzhledem ke své poloze se totiž oblast vyznačuje poměrně chladným počasím a nadprůměrným množstvím srážek, což znepříjemňuje potřebné uzrávání hroznů. Je s podivem, jak může místní produkce patřit k nejdražším na světě. Ve světě vína snad nenajdete křiklavější příklad toho, kdy platíte více za název, než za obsah láhve (i v Bordeaux se dají najít zajímavá vína za dostupnou cenu). Teď nemyslím vysoké ceny luxusních ročníkových šampaňských, ale spíše ceny běžných vín, které málokdy výrazněji padají pod 1000 korun. Upřímně šampaňská vína kupuji velmi výjimečně, protože za vynaložené prostředky prostě ne vždy dostanete odpovídající hodnotu.

Ale zpět k přírodě. Půdní podloží místních vinic je tvořena zejména křídou, která dává vínům typický minerální charakter. Jen pro doplnění, podobné klima panuje také v jihovýchodní Anglii, kde se šumivá vína taktéž úspěšně vyrábějí. Samozřejmě bez nálepky Champagne, ale v některých případech s podobnou kvalitou. Vynalézaví Britové proto těmto vínům stále častěji dávají provokativní název Britagne.

Fenomenální úspěch

Ačkoliv historie pěstování révy v Champagne sahá až do středověku, významně se na světovou mapu vín zapsal region až v 17. století. Sem spadají počátky produkce šumivých vín. Do 18. století se zase datuje vznik většiny slavných šampaňských domů, jako jsou Taittinger (1734), Moët et Chandon (1743) nebo Veuve Clicquot (1772). Na scénu také nastupují slavné šampaňské vdovy, o kterých jsem tu již psal.

Pokud byl v 18. století ještě někdo na pochybách, ohledně zářné budoucnosti bublinek ve skle, tak v 19. století již o úspěchu nemohlo být pochyb. Mezi lety 1800 a 1850 vzrostla produkce šampaňských vín z 300 000 lahví na 20 000 000 kusů. Snad ani nebudu zkoušet vypočítat, kolika procentní nárůst to byl. S drobnými výkyvy pak poptávka po šampaňském rostla až do současnosti. Zatím nejúspěšnějším ročníkem, co se spotřeby bublinek týče, byl rok 2007. Překonal i památný ročník 1999, kdy i s ohledem na příchod nového milénia lidé po celém světě odšpuntovali neuvěřitelných 327 milionů lahví šampaňského. Před nástupem krize v roce 2007 bylo vypito dokonce 338 milionů lahví.

Světová recese poptávku po luxusním pití malinko přibrzdila, ale z loňských statistik to vypadá, že se v šampaňských sklenicích opět blýská na lepší časy. Na klíčovém exportním trhu, tedy ve Velké Británii, v roce 2010 meziročně spotřeba vzrostla o 16 % (na 35,5 milionů lahví). S ohledem na letošní událost v podobě opulentní královské svatby a zejména na připravované Olympijské hry v Londýně v roce 2012 to vypadá, že chuť po šampaňském poroste i nadále.

Z celkové roční produkce přes 300 milionů lahví ročně spotřebují sami Francouzi zhruba 60 %. Zbytek jde na export. Největšími dovozci šampaňských jsou přitom Velká Británie, USA, Německo, Belgie a Japonsko. Pozitivní trend v poptávce potvrzují i čísla ze Španělska. Tady v loňském roce prodeje šampaňského vzrostly dokonce o necelých 24 %. Místní varianta šumivých vín Cava „jen“ o 11 %.

Francouzský slon dupe kolem sebe

Šumivá vína se vyrábí v řadě vinařských oblastí světa, ale jen ta z Champagne lze opravdu označovat jako šampaňská vína. Jakékoliv parazitování na jménu jsou mocní producenti připraveni zašlápnout do země. Na vlastní kůži to pocítili švýcarští vinaři z obce, která se shodou okolností jmenuje Champagne. Ačkoliv historie švýcarské Champagne sahá až do roku 885 a zmínky o místních vinařích sahají do 17. století (podobně jako v případě francouzských šampaňských), rozhodla v rámci sporu Evropská unie v roce 2004 o zákazu využívání označení Champagne pro místní vína. Jaký to mělo pro Švýcary důsledek? Téměř okamžitě po zákazu spadla produkce z 110 000 lahví na 32 000. Vinaři helvétského kříže se sice nevzdávají a dále hledají cesty jak rozhodnutí zvrátit. S ohledem na celkovou produkci francouzských šampaňských (přes 300 milionů lahví) lze ovšem konstatovat, že protivník je jiná váhová kategorie. Slon zašlápl brouka…

 Více o vínech na www.podkorkem.net

Autor: Mikuláš Duda | čtvrtek 8.9.2011 9:26 | karma článku: 8,33 | přečteno: 572x

Další články autora

Mikuláš Duda

Podzimní filmové vínovinky

Kinosálům aktuálně vládne nová bondovka Skyfall. Dle mého soukromého názoru oprávněně, protože James Bond se nachází po 50 letech své činnosti v mimořádně skvělé kondici. Co se týká vína, zůstává James Bond již od roku 1973 věrný jedné značce, a sice Champagne Bollinger. Ve filmu se lahev objeví na pár vteřin, ale jinak do sebe agent 007 klopí spíše Heinekena. Naštěstí i pro vínomily v posledních týdnech filmaři připravili několik zajímavých počinů. Hlavní roli hraje víno v dokumentech A Year in Burgundy,Chateau Chunder: A Wine Revolution nebo Somm.

21.11.2012 v 9:50 | Karma: 7,81 | Přečteno: 3599x | Diskuse | Ostatní

Mikuláš Duda

Americko - francouzské války o víno

Na poli gurmánském a vinařském to v posledních měsících celkem vře mezi USA a Francií. Určitě jste zaznamenali červencový zákaz podávání francouzské delikatesy foie gras, ke kterému přistoupili v Kalifornii. Francie v reakci na tento krok hrozila bojkotem amerických vín. A aktuálně se mezi oběma zeměmi rozhořelo nové kolo sporu o to, zda mohou Spojené státy americké do Evropské unie dovážet víno označované výrazem „chateau“ či „clos“.

8.10.2012 v 9:20 | Karma: 9,81 | Přečteno: 594x | Diskuse | Ostatní

Mikuláš Duda

Mladé vinařské pušky

Když se mluví o vinařích, většinou si člověk představí léty protřelého a větrem ošlehaného pána středního či staršího věku, s jiskrou v oku a nějakou tou šedivou kadeří. Povolání vinař je podvědomě spojováno s letitou praxí. Jako by to bez pracně vydupaných zkušeností snad ani nešlo, uspět ve vinařské branži. Mezi protřelými vlky se ovšem i u nás najdou zapálení mladíci, kteří sice vypadají, že jim ještě neuschlo vysvědčení ze školy, už se ale pouští do vinařského businessu. Dnes si představíme tři z nich: Petra Mikulicu (22 let), Milana Nestarce (24 let) a Jana Stávka (31 let).

4.7.2012 v 10:20 | Karma: 8,86 | Přečteno: 728x | Diskuse | Ostatní

Mikuláš Duda

Teroristou ve jménu vína

Tuzemští vinaři se bouří proti zavedení spotřební daně na víno. V rámci dosavadních protestů zatím proběhla recesistická demonstrace v Brně, podepisuje se petice a vinaři společně se zemědělci plánují zabarikádovat některé silniční tahy. Ministr financí Miroslav Kalousek zatím zůstává neoblomný, tyto aktivity ho z klidu asi jen stěží vyvedou. Ale opravdu se vyplatí dráždit vinaře bosou nohou? Na Moravě jsou vinaři zdá se povahy celkem klidné, ale třeba ve Francii už to několikrát díky radikalizovaných vinařům doslova hořelo. Nejznámějším případem z poslední doby budiž násilné činy teroristické skupiny CRAV.

14.5.2012 v 9:34 | Karma: 8,41 | Přečteno: 647x | Diskuse | Ostatní

Mikuláš Duda

Více či méně alkoholu?

Když si v regálech vinotéky nebo supermarketu vybíráte víno, díváte se také na údaj s obsahem alkoholu? Je pro vás tento údaj při volbě vína důležitý? Pokud máte rádi silnější vína, možná jste si všimli, že sehnat víno se 13, 14 nebo dokonce 15 % alkoholu je stále menší problém. Není pochyb o tom, že vlivem různých faktorů jsou vína produkovaná v Evropě i mimo ni stále silnější. Je to však skutečně to, co konzumenti vína chtějí?

5.3.2012 v 9:39 | Karma: 8,35 | Přečteno: 576x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Smrtelným pádem z okna se opět zabývají policisté, svědek sdělil nové informace

30. dubna 2025  14:15

Policie v Brně znovu otevřela případ ženy, která v roce 2019 zemřela po pádu z okna. Tehdy čin...

Senátoři si přejí omezit tlumiče na zbraních, vrátili návrh poslancům

30. dubna 2025  5:40,  aktualizováno  14:15

Senátoři chtějí zakázat pořizování si tlumičů pro pistole a revolvery. Přidali to do novely...

Psycholog roky ponižoval manželku. Týrání to není, podle soudu chyběla vyšší hrubost

30. dubna 2025  14:15

Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad mužem, který podle obžaloby dlouhodobě urážel a ponižoval...

Zápis do mateřské školy 2025. Kdy dítě přihlásit a kdo nemusí mít očkování

30. dubna 2025  14:12

Zápisy do mateřských škol pro školní rok 2025/2026 se blíží. Pokud máte doma malého předškoláka, je...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1390x
Více na www.podkorkem.net nebo www.facebook.com/podkorkem

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.