Věci veřejné - Od začátku a opravdu "do konce"?

Politická kultura v této zemi je určitě na své nejhorší úrovni za posledních dvacet let. Velkou měrou k tomu přispěly i Věci veřejné. Pojďme se podívat, jak se na současném marasmu toto uskupení podílelo.

Tato strana vznikla v roce 2001. Přes vítězství ve volbách 2006 na Praze 1 skončili v opozici. Výsledek Parlamentích voleb 2010 10,88 % je katapultoval do Parlamentu a mohla tak vzniknout středopravicová koalice ODS, TOP09 a VV. Po korupční aféře bývalého ministra dopravy a faktického šéfa strany, Víta Bárty, strana přišla o Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku a Stanislava Humla. Vít Bárta a Radek John odstoupili ze svých ministerstev. Neustálými veletočemi si Véčkaři vydobyli dodatek ke koaliční smlouvě v červnu uplynulého roku. Další změna přišla letos v dubnu, kdy část poslanců včele s vicepremiérkou  Karolínou Peake přešla do nově vznikající platformy LIDEM (liberální demokraté). V současné době by v průzkumech veřejného mínění strana dostala kolem jednoho procenta hlasů.

 

Jak to s Vévéčkami začalo

Když se blížily volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010, vnímal jsem tuto stranu jako jednu z nových partají, která nasadila známou tvář, aby nějak vytáhla stranu z „obyčejnosti“ programu (korupce, rozpočet atd..). Tato strategie se může podařit, ale ani dobrý předseda nemusí hnutí zachránit. V tomto případě se plán zdařil.

 

Po vzniku koalice ODS, TOP 09 a VV jsem byl rád, že vláda má konečně poměrně velkou většinu v Parlamentu, začne dělat potřebné reformy a i se pokusí zlepšit politickou kulturu v zemi, která byla na špatné úrovni, ale jak vidíme v současnosti, jsme na to ještě hůř a bůhví, co ještě přijde časem. Navíc by mě opravdu zajímalo, jak to Véčkaři mysleli s těmi politickými dinosaury, které chtěly dostat z české politické scény, když například sedli do společného kabinetu s Miroslavem Kalouskem, kterého za „velké dinosaura“ opravdu považovali a demonstrativně to dávali najevo. Asi součást předvolební kampaně..

 

První znepokojení proběhlo v zimě 2010 při kauze Drobil a výměně policejního prezidenta. Korupce na ministerstvu životního prostředí moje naivní vyhlídky na „novou, nadějnou“ vládu velmi rychle pohřbila. Také mi bylo divné, že Vít Bárta se setkával s prezidentem Václavem Klausem a také že hlava státu se pořád zastávala straníků VV v nejrůznějších střetech. Někde se psalo, že do VV měli jít bývalí politici z ODS, jednoduše takové „béčko“ ODSky. Tuto teorii potvrdit nemůžu, ale nezdá se mi moc reálná.

 

Na změnu si opravdu budeme muset počkat ještě hodně dlouho

Célá aféra s úplatky poslancům VV velmi nalomila důvěru této vlády. Jednak se zjistilo, že ve vládě stále bují korupce a nekalé praktiky, ale nejhorší je způsob, s jakým Vít Bárta odůvodnil svojí „půjčku“ poslankyni Kočí, že to má na kabelky. Jinak řečeno, to že někdo krade, je samozřejmě nepřípustné, ale Bárta přinesl do politiky úplně „nový styl“ zlodějiny. Následná nahrávka, s kým pí**á nebo nepí**á bývalá předsedkyně poslaneckého klubu VV tomu všemu nasadila korunu. „Čistou“ vládu ještě dlouho mít nebudeme. Bohužel.

 

Překvapení nastalo také poté, jak VV chtěly za své ministry odvolat šéfy rezortů zemědělství Fuksu, obrany Vondru a financí Kalouska a náhle ze svého požadavku jednoduše ustoupili. Byla to nezkušenost? Nerozvážnost? Či jen čistý kalkul?

 

Dodatek koaliční smlouvy byl doprovázen spousty veletoči, které strana za své působení ve vrcholové politice udělala. Z chování některých představitelů partaje je vidět velký amatérismus a nezkušenost. Ale znovu se ptám. Proč takto Véčkaři točili a měnili názory každý druhý den? Kalkul nebo jen nezvládnutelná hra?

 

Rozsudek je překvapující. Nemyslím si, že by Bárta měl dostat menší trest než Škárka. Samozřejmě neznám všechny souvislosti, ale jaké mám zprávy z médiích, musím říct, že si Bárta vyšší trest jistě zasloužil. Superguru s velkou pravděpodobností soudce uplatil a dostal „jen“ podmínku, aby se „neřeklo“.

 

Je velmi zvláštní, jak se zachoval Vít Bárta po vynesení byť nepravomocného rozsudku. Podle něj není poslanec vysoká politická funkce a on si může v klidu kandidovat na hejtmana Plzeňského kraje. Jistě má velmi velké sebevědomí a ani si neuvědomuje, kdy jsou jeho nepromyšlené výroky  za hranicí.

 

Vznik LIDEM též vůbec nechápu. Co tím paní Peake myslela? Chtěla se očistit od velkého Superguru a naivně si myslet, že jí bude ještě někdo volit, po tom co tato strana předvedla? Pravděpodobně jen zoufalá záchrana vicepremiérky a pár poslanců.

 

Co ještě může přijít

Velice mě zaujala kniha od Jaroslava Kmenty – Všechopní: Superguru Bárta. Autor v ní nejen skvěle popisuje celou úplatkářskou aféru, ale i sledování politiků agenturou ABL. Objasňuje celý příběh této "firmostrany" (VV a ABl jsou v podstatě totéž.) od května 2010 až od dubna 2011. Kniha je velmi čtivá díky novým informacím, které dostanete. Doporučuji k přečtení

 

Bylo by jistě zklamání, pokud by vyšlo najevo, že pan Kmenta je placený nějakou stranou, zájmovou skupinou nebo vše píše na objednávku. To samozřejmě nemohu vyloučit, ale myslím si, že autor, který má za sebou tolik probádaných kauz a skvělou pověst, by něco takového neudělal.

 

Co dodat k budoucnosti Věcím veřejným? Strana je načisto odepsána, nemůže zaujmout lidmi, natož svým programem, svojí „historii“ už si neodpáře. Doporučuji představitelům po příštích volbách odejít z politiky a vrátit se ke svým původním. Udělají tím velmi dobře a už se nebudou podílet na tomto divadlu, které jistě časem ještě přinese mnoho a mnoho kauz, odposlechů, půjček na kabelky a štěnice v bytě. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal | pátek 24.8.2012 21:27 | karma článku: 13,32 | přečteno: 1192x