Fotoreportáž: Do Bretaně a zpět pohledem z rychlíku
Paříž
Město multikultury. Černochů stejně jako Francouzů, spousta asiatů. Město krás i hnusu. Pod Eiffelem relaxující Pařížané, o čtvrť vedle hordy žebráků. McDonald – Royal Cheese vyprodán, L’Big Mac nemají – zklamání.
Francouzi vypadají přátelský, podél Seiny popíjí víno a debužírují sýry. Dáváme řeč s Angličanem, cestuje po Evropě ve stylu Kerouaca. V Anglii ho to sere.
Poslední jízdu metrem nastupuje arabská žena s mikrofonem a zpívá depresivní píseň. Její syn obchází s kelímkem od kávy, Pařížené vhazují desítky centů. Všudypřítomná (černošská) chudoba vybízí k zamyšlení.
Před Notre Dame šňůra turistů, kteří se snaží vecpat dovnitř. Hnus velebnosti. Na každém druhém náměstí pobíhají lidé s peticí. Máme co závidět.
Francie
Jídlo – všude spousty baget a palačinek, výborné gyrosy. Na jídlo vyhrazují polední pauzu 2 hodiny, je jakýmsi rituálem, o čemž svědčí i škrobené ubrusy a upravené ubrousky v téměř každé restauraci. Jídlo je 2x dražší jak u nás, oblečení však stojí stejně.
Francouzi mají výborný vkus na módu, každý (druhý) vypadá vkusně, sladěně, moderně a originálně. Nebojí se experimentů, tvoří velký kontrast s věčně konzervativními Čechy. Pán s tričkem „What is fashion?“ podtrhuje smýšlení o oblékání.
Silnice jsou v perfektním stavu, mýtné na dálnicích stojí závratných 1Kč/km, ale spousta silnic je dvouproudových. Francouzský styl řízení je fascinující, pro Čecha vypadá jako jeden velký chaos, blinkry dávají náhodně či vůbec a přesto nebourají. Tvoří si vlastní pravidla.
Nesvítí. Jestli byl u nás schválen opravdu dobrý zákon, je to celodenní svícení. V cizí zemi poznávám, jak zoufale mi schází – nepoznávám stojící auta od jedoucích, pod korunami stromů vidím auta mnohem později. Nafta je zde levnější o cca 2Kč, benzin však stojí stejně. Čím to?
Všudypřítomné zemědělství, ani jedna solární elektrárna. Často problém najít místo ke stanování – hledáme někdy i hodinu či více. V kempu působíme vedle monstrózních stanů a karavanů jako rarita.
Problémy s placením – není problém cokoliv ukrást, je problém cokoliv zaplatit. Snažíme se toho nezneužívat, česká povaha prosákne pouze v jednom kempu, kde spíme zdarma. Všude se nás ptají, odkud jsme. Petrius vtipně komentuje: „Co si o nás asi myslí? Přijeli Češi, všechno přišroubovat.“
Pobřeží Bretaně
Konečně moře. Do vody pouze s rozběhem. Není nepřekonatelně studená, ale koupeme se jen my. Večer se přidáváme k partě francouzských teenagerů – jejich socializační schopnost je velmi nízká. Jsou překvapeni z toho, že spíme na pláži – všichni zde spí v kempech. Anglicky umí 3 z 10 – tragédie. O Česku ví „nothing“ a české pivo jim příliš nechutná. Čekal jsem to.
Pláže Fugerés s mírným sklonem 1cm/m. Nohy se boří do jemného bílého písku. Pozorujeme metrové vlny – pláž je úplně prázdná, na kilometry daleko jen pár zbloudilých duší.
Do vesničky Pentrez přichází pár hudebníků, nemají před sebou žádný klobouk. Cca 30 lidí se okamžitě formuje do kruhu a začíná tančit. Krásné.
Point de Raz, nejzápadnější místo Francie. Za majákem hůře přístupné útesy. O to hezčí pohled se z nich naskýtá. Pokud vyšplháte na vrchol a roztáhnete ruce, zažíváte pocity Jacka a Rose na palubě Titanicu. Nedaleký ostrov vystupuje pouze 6 metrů nad hladinu moře. Cca 200 starousedlíků dělá francouzské vládě vrásky na čele.
Inter-celtique festival. Lidé tančicí v ulicích, kapely hrají v každé (druhé) kavárně. Ulice lemované stánky s tradičními výrobky. Dýchá na nás pravá bretaňská atmosféra. Chci (mám?) stejně živé Brno.
Reims
V jinak běžném městě se majestátně tyčí katedrála stejně honosná jako Nottre Dame. Zde byly korunování francouzští králové. Osobně mi přijde krásnější a větší než Nottre Dame, stonásobně menší počet turistů dojem umocňuje.
Normandie
Point-de-Hoc, umístění německých 88mm děl mířících na pláže Utah a Omaha, bylo cílem zuřivého bombardování spojenců. Hloubka kráterů po bombách nahání husí kůži. Dnes si v nich hrají malé děti. Zajímavý paradox.
Na pláži Omaha, kde před 65 lety probíhala největší krvavá jatka v boji proti šílenci, se dnes prohánějí surfaři. Pro vojáka bylo překonání 150m široké pláže nejdelším během života. Dnes zde stavíme přehrady z písku. Tisíce mrtvých připomíná už jen pár informačních panelů. Podivný pocit.
Caen
Dobytí města bylo první operací v Normandii s rozporuplným výsledkem. V podstatě celé město zmizelo pod nekonečným nánosem bomb. Místní obyvatelé prchali ze strachu do nedalekých dolů. Město hořelo nepřetržitě 11 dní.
Zrestaurovaný kostel nabízí menší sbírku fotografií zdoby před válkou a těsně po válce. Kontrast, který vidím na fotografiích a dnešní podobou města, je dechberoucí. V Caen nenajdeme jedinou středověkou uličku či vjezd o šířce kočáru. Ulice jsou širokými bulváry s dostatkem prostoru pro auta, tramvaje, kola, chodce i okrasné stromy. Je to jako kdyby dnes někdo postavil město na zelené louce – socialistická výstavba v západním kabátu.
Mont St. Michel
Znamená projít se po Minas-Tirith naživo. Chybí snad jen skála v pozadí. Toliko zachovalé středověké „městečko“ se hledá jinde na světě jen těžko. Cítím se jako po použití stroje času.
Procházení uličkami zaručeně zkazí nekonečné davy turistů, St. Michel působí na Japonce jako magnet. Chybí mi rytíři a hradní paní pro umocnění atmosféry. Díky St-Michel, stavím se, až nebudeš jen kulisou pro davy. A ahoj Bretani.
Michal Havelka
Fenomén: Interaktivní dramata (larpy)

Určitě to znáte. Divadlo, jehož vývoj mohou diváci ovlivnit přímo při představení. Lze v umění zajít ještě někam dál? Kam až sahají jeho hranice? Pojďme si společně představit pojem larp.
Michal Havelka
Přesun brněnského nádraží, legenda pokračuje

Od referenda o přesunu brněnského nádraží v roce 2004 diskuse nad jeho přesunem zase na čas utichly. Jen pro připomenutí - v referendu se 15 % brňanů vyjádřilo pro odsun, 85 % proti odsunu při celkové 25% účasti. Zbylých 75 % voličů dalo zjevně najevo, že je poloha brněnského nádraží upřímně nezajímá.
Michal Havelka
Lyže nebo snowboard? A co takhle skiboard?

Jezdíte rádi na lyžích a říkáte si, že vaší jízdě něco chybí? Nejste zrovna milovníci snowboardů? Rádi zkoušíte nové věci? A už jste zkusili skiboardy?
Michal Havelka
Politické mýty a fámy. Značka: Český národ

V českém národě přetrvává několik politických mýtů a fám. Pojďme se na ně společně podívat, rozebrat a případně je vyvrátit.
Michal Havelka
Přesun brněnského nádraží z centra do centra

Téma přesunu nádraží působí na Brňáky jako magnet. Dům umění se stal na 2 hodiny parcelou pro prezentaci dvou mladých architektů. Co že to udělali? Zrušili pracovní zkušenost v zahraničí a 3 měsíce pracovali na architektonickém návrhu rekonstrukce nádraží v současné poloze.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není
Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...
Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá
Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 21
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1115x